Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Tarpai Zoltán: Szabályozott elektronikus ügyintézési szolgáltatások (SZEÜSZ-ök) (Jegyző, 2016/6., 19-20. o.)

4. rész: Telefonos ügyintézés

Az előző lapszámban a korábbi elméleti megközelítést - az azonosítási megoldások bemutatásával - a gyakorlatorientált szemlélet váltotta fel. Láthattuk, hogy az azonosítási megoldások egyikeként ma már a telefonos azonosítás is megjelent, amely perspektívát nyithat a telefonos ügyintézés kézzelfogható megvalósulása előtt. De valóban létezik, illetve létezhet ez az ügyintézési mód?

Tény, hogy telefonja ma már szinte mindenkinek van. Ezen technikai eszköz a társadalom legnagyobb része számára elérhető és a magánszféra egyes területei is, mint például a bankok, sikerrel aknázzák ki a benne rejlő lehetőségeket. A statisztikák szerint ma már több mobilkészülék van forgalomban, mint a lakosság száma, és ezen belül is a készülékek döntő hányada okostelefon. Kijelenthetjük tehát, hogy kellő figyelmet érdemes erre az eddig kiaknázatlan területre fordítani, hiszen az igény oldalán jelentős elvárások realizálódtak. Jelen értekezésben a hanghíváson alapuló telefonos ügyintézés kerül előtérbe, az okostelefonok segítségével alkalmazható applikációkról egy következő alkalommal lesz szó.

A kiszolgálás oldaláról, azaz a közigazgatás szempontjából vizsgálva a telefonos kiszolgálás hozadékait, nemzetközi tanulmányok támasztják alá, hogy öt-kettő-egy arányban a leggazdaságosabb az elektronikus ügyfél kiszolgálási csatorna használata, második helyen a telefonos ügyfél kiszolgálási csatorna áll, a legmagasabb költsége pedig a személyes csatornák működtetésének van. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy egyik pillanatról a másikra meg kellene szüntetni egyik vagy másik ügyintézési módot, de a jövőben, egyes szolgáltatásfejlesztési döntések során figyelembe kell venni az "olcsóbb" csatornák igénybevételére való ösztönzést (akár úgy, hogy az elektronikusan intézett ügy eljárási díja alacsonyabb, amire már ma is akadnak példák).

A telefonos kommunikációs csatorna egyfajta átmenetet jelent a személyes és elektronikus csatorna között. A telefonos ügyintézés nem igényli a digitális írástudás magas szintű meglétét, sem internet-hozzáférést (a mobiltelefon-lefedettség jelenleg is országos szintű), biztosítja ugyanakkor az ügyintézővel történő közvetlen kapcsolatot azon ügyfelek számára, akik ezt kifejezetten igénylik.

A telefonon keresztül történő ügyintézés egy teljesen új dolog, amely esetében a társadalmi bizalom erőteljesebben megjelenik, mint az elektronikus szolgáltatások kapcsán. Célja, hogy azon ügyfeleket is "helyzetbe hozza" az elektronikus szolgáltatások elérésében, akik csak telefonnal rendelkeznek, de ugyanúgy igény-

- 19/20 -

lik a gyors, 0-24 órában elérhető szolgáltatásokat.

Hosszabb távon bizonyos ügyek tekintetében - a telefonos azonosítás kialakításának is köszönhetően - megjelenhet a telefonon keresztül történő ügyintézés, amely azokban az élethelyzetekben lesz releváns, amikor a személyes vagy az elektronikus lehetőség korlátozott, vagy kevésbé költséghatékony.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére