Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA címben feltett kérdésre a rövid válasz az, hogy igen; a hosszabb válaszhoz pedig hozzátartozik egy fontos előkérdés, mely szerint kötelező-e egyáltalán menetlevelet vezetni az említett szolgáltatást ellátó gépjárműre. A rövid válasz az előkérdésre is igen, de vizsgáljuk meg részletesebben a témát.
Vannak önkormányzatok ugyanis, amelyek arra hivatkozással nem teljesítik a tanyagondnoki gépjármű menetlevelével kapcsolatos közérdekű adatkérésre történő válaszadást, hogy azt nem kötelező vezetni; vannak amelyek szerint néhány hónap menetlevél-dokumentációja már átfogó, számlaszintű ellenőrzésnek minősül (így ez az adatteljesítés megtagadásának indoka), vannak amelyek szerint nem éri el a vásárolt gépjármű a 3500 kg össztömeget, melyhez álláspontjuk szerint a menetlevélvezetési kötelezettség kapcsolódik (ez sem minősül megfelelő indoknak a válaszadás megtagadásához, de kétségtelenül országszerte a joggyakorlat részét képezi).
Nézzük meg a tanyagondnoki szolgáltatás jogszabályi hátterét!
Az önkormányzatok a falu-, illetve tanyagondnoki szolgáltatás biztosításával alapfeladatokat, kiegészítő feladatokat, továbbá közvetett szolgáltatásnak minősülő feladatokat látnak el, melyek részletszabályait a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szoctv.) 60. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Szoctv. 60. § (1) bekezdése szerinti feladatok ellátása érdekében helyi önkormányzati rendeletben szabályozzák.
A helyi önkormányzati rendeletekben szabályozni szükséges, hogy melyik típusú szolgáltatást kik és milyen módon (többek között például térítésmentesen vagy térítéskötelesen) vehetik igénybe, hogyan történik a szolgáltatás dokumentálása, térítésköteles esetben az igénybe vevőknek történő számlázás stb.
Alapfeladatnak minősül az étkeztetésben, a házi segítségnyújtásban, a közösségi és szociális információk szolgáltatásában való közreműködés, az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása (a háziorvosi rendelésre szállítás, az egyéb egészségügyi intézménybe szállítás, a gyógyszerkiváltás és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása), az óvodáskorú, iskoláskorú gyermekek szállítása (az óvodába, iskolába szállítás, illetve az egyéb gyermekszállítás).
Kiegészítő feladatok az olyan lakossági szolgáltatások, melyek elősegítik a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezését, az egyéni hivatalos ügyek intézésének segítését, a lakossági igények lehetőség szerinti teljesítését.
Az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatásnak minősül az ételszállítás önkormányzati intézménybe, az önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére, a falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása.
A falu-, illetve tanyagondnok tevékenységét a szociálpolitikáért felelős miniszter által meghatározott, a Nemzeti Szociálpolitikai Intézetről szóló 610/2020. (XII. 18.) Korm. rend. 6. § ab) pontja alapján működtetett Szociális Ágazati Portálon (https://szocialisportal.hu) közzétett tevékenységnaplóban kell dokumentálni.
A szolgáltatáshoz használt gépjármű menetlevelén fel kell tüntetni, hogy a gépjárművet a falugondnoki szolgáltatás ellátásához veszik igénybe, tehát nem feltétlenül kell külön gépjárművet vásárolni és használni erre a típusú feladatellátásra, más feladatellátásban részt vevő gépjármű is használható ebben az esetben is.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás