Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Bodzási Balázs: Szerződéskötés versenyeztetési eljárás során (GJ, 2014/6., 3-7. o.)

A Ptk. Hatodik Könyvének a szerződés megkötéséről és értelmezéséről szóló V. címe először a szerződéskötés általános szabályait határozza meg az ajánlattételtől a szerződés létrejöttéig. Ez követően kerül sor a szerződéskötés speciális eseteinek a szabályozására. A szerződéskötés különös szabályai a szerződéskötési kötelezettség körében (Ptk. 6:71. §) - ideértve az előszerződés intézményét is (Ptk. 6:73. §) -, a versenyeztetési eljárás során történő szerződéskötés (Ptk. 6:74-6:76. §), az általános szerződési feltételekkel történő szerződéskötés (Ptk. 6:77-6:81. §), valamint az elektronikus úton történő szerződéskötés (Ptk. 6:82-6:85. §) során érvényesülnek.

I. Szerződéskötési kötelezettség

A versenyeztetési eljárás során történő szerződéskötés szabályai valójában a szerződéskötési kötelezettség szabályai körébe illeszkednek, a jogalkotó azonban a versenyeztetési eljárás jelentőségére és sajátosságaira tekintettel ezeket a szabályokat önálló fejezetben helyezte el.

A felhívást tevőt terhelő szerződéskötési kötelezettségre azonban a Ptk. 6:74. § (1) bekezdése kifejezetten utal. Ennek alapján a versenyeztetési eljárás során történő szerződéskötésre is megfelelően alkalmazni kell a Ptk. 6:71. §-ában foglalt rendelkezéseket. Így irányadó a Ptk. 6:71. § (1) bekezdése is, amely szerint, ha a felek a szerződést nem kötik meg, a bíróság a szerződést létrehozhatja, és annak tartalmát meghatározhatja. Alkalmazni kell a Ptk. 6:71. § (4) bekezdését is, amely alapján a szerződés megkötése akkor tagadható meg, ha a kötelezett bizonyítja, hogy a szerződés teljesítésére nem lenne képes, vagy a szerződéstől való elállásnak vagy felmondásnak lenne helye.

Csak röviden utalunk arra, hogy a kodifikáció során megjelent korábbi tervezetek még azt az álláspontot képviselték, hogy a magánjogi versenyeztetés esetén nem jöhet létre szerződéskötési kötelezettség. Ennek megfelelően sem a 2008-as ún. Szakértői Javaslat 5:53. §-a, sem pedig a 2009. évi CXX. törvény 5:51. §-a nem mondta ki, hogy a felhívást tevő felet szerződéskötési kötelezettség terheli. A korábbi álláspont tehát az volt, hogy a kiíró nem köteles a legjobb ajánlatot tevővel szerződést kötni, a versenyeztetéstől függetlenül bárkivel szerződést köthet (Vékás Lajos: A szerződés általános szabályai. In: Vékás Lajos (szerk.): Szakértői Javaslat az új Polgári Törvénykönyv tervezetéshez, Complex Kiadó, Budapest, 2008, 768.). A Ptk. azonban ettől eltérően egyértelműen kimondja, hogy a felhívást tevő felet szerződéskötési kötelezettség terheli.

II. A közbeszerzési eljárás analógiája

A közbeszerzésekről szóló 2011. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) döntően közjogi jellegű normái pontosan meghatározzák a hatálya alá tartozó közbeszerzési eljárások szabályait. Eddig sem volt akadálya annak, hogy a közbeszerzési törvény hatálya alá nem tartozó személyek és szervezetek is versenyeztetéssel válasszák ki szerződő partnerüket a saját beszerzéseik során. Ezt kívánja támogatnia a Ptk. azáltal, hogy külön szerződéskötési eljárásként szabályozza a versenyeztetési eljárás során történő szerződéskötést.

Felmerül azonban a kérdés, hogy diszpozitívak-e a Ptk.-nak a versenyeztetési eljárásra vonatkozó szabályai. A diszpozitivitás a Ptk. 6:1. § (3) bekezdése, valamint 6:59. § (2) bekezdése alapján azt jelenti, hogy a kötelmeknek, illetve a szerződéseknek a felek jogaira és kötelezettségeire vonatkozó szabályaitól a felek egyező akarattal eltérhetnek. A versenyeztetési eljárás során azonban nem arról van szó, hogy a Ptk. szabályaitól a felek közös akarattal eltérnek, hanem arról, hogy azoktól a felhívást tevő egyoldalúan eltér.

Ennek alapján a versenyeztetési eljárást meghatározó szabályok kapcsán diszpozitivitásról nem lehet szó, hiszen nem kerülhet sor arra, hogy a felek közös akarattal térjenek el azoktól a szabályoktól, amelyek a jogaikat és kötelezettségeiket meghatározzák. Ráadásul a Ptk. 6:74-6:76. §-ok kógens szabályokat is tartalmaznak. Ilyen kógens rendelkezés például a felhívást tevő felet terhelő szerződéskötési kötelezettséget kimondó 6:74. § (1) bekezdése is.

Annak azonban nincs akadálya, hogy a felhívást tevő - a kógens szabályok által behatároltan - szabadon határozza meg a verseny szabályait (Általános indokolás a Polgári Törvénykönyvről szóló T/7971. számú törvényjavaslathoz, 569.). A versenyeztetési eljárás során történő szerződéskötés szabályozása során tehát diszpozitivitásról nem beszélhetünk, arra azonban a felhívást tevő félnek van lehetősége, hogy a verseny szabályait, kereteit, illetve a felhívás tartalmát meghatározza. Ennek korlátját csak a Ptk. vonatkozó kógens szabályai jelentik.

III. Több személytől történő ajánlatkérés

A versenyeztetési eljárás sajátossága, hogy az eljárást kezdeményező fél olyan ajánlati felhívást tesz, amelyben több személytől kéri ajánlat benyújtását. A versenyeztetési eljárást kezdeményező, vagyis a felhívást tevő fél tehát maga nem tesz szerződéskötésre irányuló ajánlatot, az ő jognyilatkozata ajánlattételre vonatkozó

- 3/4 -

felhívásnak minősül. Erre a nem címzett akaratnyilatkozatra is alkalmazni kell azonban a jognyilatkozatokra irányadó közös szabályokat (Ptk. 6:4-6:10. §), így többek között a jognyilatkozatok hatályosulásáról szóló 6:5. §-át. Ennek (4) bekezdése szerint a nem címzett jognyilatkozat megtételével válik hatályossá.

Különbséget kell aközött az eset között, amikor a felhívást tevő fél egy előre meghatározott címzetti körhöz intézi a felhívását, illetve amikor egy előre nem körülhatárolt személyi kört hív fel ajánlattételre. Az első esetben ugyanis az ajánlattételre vonatkozó felhívást címzett jognyilatkozatnak kell tekinteni, amelyre a Ptk. 6:5. § (4) bekezdése már nem alkalmazandó.

A Ptk. erről külön nem rendelkezik, megítélésünk szerint azonban nincs akadálya annak, hogy a versenyeztetési eljárást egy előre meghatározott személyi körön belül bonyolítsák le.

Akár előre meghatározott személyeknek, akár előre nem körülhatárolt személyi körnek szól a felhívás, a felhívást tevő fél több személytől kéri ajánlat benyújtását. Ezek az akaratnyilatkozatok szerződéskötésre irányuló ajánlatoknak minősülnek, amelyekre irányadóak a Ptk. 6:64-6:65. §-ában foglalt rendelkezések. Ennek alapján az ajánlatoknak magukban kell foglalniuk a megkötendő szerződés lényeges tartalmi elemeit.

Az ajánlatokhoz ajánlati kötöttség kapcsolódik, amelynek ideje azonban nem az ajánlat hatályossá válásával veszi kezdetét, hanem a Ptk. 6:75. § (1) bekezdése alapján a felhívásban megjelölt határidő lejártával. Az ajánlati kötöttségre tehát a versenyeztetési eljárásban a Ptk. 6:75. §-a speciális rendelkezéseket tartalmaz.

IV. A legkedvezőbb ajánlat

Akár előre meghatározott személyeknek, akár előre nem körülhatárolt személyi körnek szól a felhívás, a felhívást tevőnek a beérkezett ajánlatok közül a felhívásban foglaltaknak megfelelő, legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevővel kell megkötnie a szerződést. A felhívást tevőt tehát a legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevővel szerződéskötési kötelezettség terheli. Ebből pedig az is következik, hogy a legkedvezőbb ajánlattevő a Ptk. 6:71. § (1) bekezdése alapján a bíróságtól is kérheti a szerződés létrehozatalát, illetve azt, hogy annak tartalmát a bíróság határozza meg. Ennek gyakorlati alkalmazását azonban nagymértékben gyengíti a felhívást tevő félnek a szerződéskötés megtagadására, illetve a felhívás visszavonására széles körben biztosított jog.

Kérdés, hogy pontosan mi minősül a legkedvezőbb ajánlatnak. Nem feltétlenül a legalacsonyabb ellenszolgáltatást tartalmazó ajánlat a legkedvezőbb. Az ajánlati felhívásban kell pontosan körülírni, hogy a felhívást tevő mit tekint a legkedvezőbb ajánlatnak. Arra is van lehetőség, hogy a felhívást tevő fél a versenyeztetési eljárás során több ajánlattevőt válasszon ki.

Kérdésként merülhet fel az is, hogy versenyeztetési esetén alkalmazható-e a Ptk. 6:63. § (3) bekezdése. Ennek alapján, ha a szerződés létrejött, de a felek az ellenszolgáltatás mértékét nem határozták meg egyértelműen, vagy ellenszolgáltatásként piaci árat kötöttek ki, a teljesítési helynek megfelelő piacon a teljesítési időben kialakult középárat kell megfizetni. Ennek a szabálynak az alkalmazása némileg ellentmond a versenyeztetési eljárás lényegével. Ennek az eljárásnak ugyanis az a célja, hogy a felhívást tevő fél a legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevővel kösse meg a szerződést. Nem feltétlenül a legalacsonyabb ellenértéket tartalmazó ajánlat a legkedvezőbb, annak megítéléséhez azonban, hogy melyik ajánlat a legkedvezőbb az ellenszolgáltatás mértékét a felhívást tevőnek általában ismernie kell. Emiatt csak kivételesen képzelhető el egy olyan ajánlat legkedvezőbbnek minősítése, amelyben az ajánlattevő nem határozta meg az ellenszolgáltatás mértékét.

V. Keretmegállapodás kötése egy vagy több ajánlattevővel

A szabályozás diszpozitív jellege alapján annak sincs akadálya, hogy a felhívást tevő fél az eljárásban kiválasztott egy vagy több ajánlattevővel olyan keretmegállapodást kössön, amelynek alapján a keretmegállapodásban meghatározott időtartamon belül a szolgáltatásnak vagy a szolgáltatás meghatározott részének teljesítését egyoldalú nyilatkozattal követelheti. Több ajánlattevő kiválasztása esetén a felhívást tevő egyoldalú nyilatkozatával bármelyiktől követelheti a szolgáltatás vagy a részszolgáltatás teljesítését. A felhívásban ilyenkor utalni kell a keretmegállapodás megkötésére és annak feltételeire is.

A keretmegállapodásban meg kell határozni azt az időszakot, amelyen belül a teljesítés követelhető, a teljesítendő szolgáltatást vagy annak önállóan is teljesíthető részét, a fizetendő ellenszolgáltatást, illetve minden olyan feltételt, amely a szolgáltatás, illetve a részszolgáltatás szerződésszerű teljesítéséhez szükséges. Az ellenszolgáltatás meghatározható úgy is, hogy a keretmegállapodás azt a számítási módot tartalmazza, amely alapján a teljesítendő szolgáltatás, illetve részszolgáltatás ellenértéke megállapítható.

Arra is van lehetőség, hogy több ajánlattevővel kötött keretmegállapodásban a felek ún. árlejtési eljárás alkalmazását kössék ki. Ebben az esetben a felhívást tevő fél arra vállal kötelezettséget, hogy a keretmegállapodásban meghatározott időszakonként vagy időpontokban olyan eljárást folytat le, amelynek eredményeként a teljesítésre a legalacsonyabb ellenszolgáltatás ellenében kötelezettséget vállaló ajánlattevőt jogosítja és kötelezi. Ebben az esetben a keretmegállapodásnak az ellenszolgáltatás mértékét és számítási módját nem kell tartalmaznia. Árlejtési eljárás elektronikus úton is lefolytatható.

Kérdés, hogy a versenyeztetési eljárás során alkalmazott keretmegállapodás előszerződésnek minősül-e. A Ptk. 6:73. § (1) bekezdése alapján az előszerződésben a felek abban állapodnak meg, hogy későbbi időpontban szerződést kötnek egymással és megállapítják a megkötendő szerződés lényeges feltételeit. A versenyeztetési

- 4/5 -

eljárás során kötött keretmegállapodás ugyan meghatározza a felek között létrejövő végleges szerződés tartalmi elemeit, de annyiban speciális, hogy arra hatalmazza fel a felhívást tevő felet, hogy a szerződést egyoldalú jognyilatkozatával hozza létre. Különösen több ajánlattevő kiválasztása esetén jelentene nehézséget az előszerződési szabályok alkalmazása, ennek alapján ugyanis bármelyik fél kérhetné a bíróságtól a szerződés létrehozatalát. Versenyeztetési eljárás során azonban még nem lehet előre tudni, hogy a felhívást tevő fél melyik ajánlattevőhöz intézi a szolgáltatás, illetve részszolgáltatás teljesítésére irányuló nyilatkozatát. Ennek alapján a versenyeztetési eljárás során kötendő keretmegállapodás nem tekinthető előszerződésnek.

VI. A szerződéskötés megtagadása és a felhívás visszavonása

A felhívást tevő szerződéskötési kötelezettségét a Ptk. két szabállyal jelentős mértékben gyengíti. A Ptk. 6:74. § (2) bekezdése alapján a felhívásban ki lehet kötni azt a jogot, hogy a felhívást tevő a legkedvezőbb ajánlattevővel nem köt szerződést. Ha tehát ezt a jogot a felhívást tevő a felhívásban kikötötte, a felhívásban foglaltaknak megfelelő, legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevővel szemben a szerződés megkötését megtagadhatja.

Ugyancsak kétségessé teszi a felhívást tevő szerződéskötési kötelezettségét az, hogy a Ptk. 6:74. § (3) bekezdése alapján a felhívásban megjelölt határidő lejártáig a felhívását visszavonhatja. Ezáltal a felhívást tevő a már beérkezett ajánlatok ismeretében háríthatja el a szerződéskötést.

Felmerül ugyanakkor a kérdés, hogy a felhívásban a felhívás visszavonására megjelölt időpont azonos-e az ajánlat benyújtására meghatározott határidővel. Megítélésünk szerint ez a két időpont eltérhet egymástól. Mindez azt jelenti, hogy a versenyeztetési eljárás során az alábbi határidőket különböztethetjük meg egymástól:

- az ajánlat benyújtási határideje;

- az ajánlati kötöttség kezdete = Ptk. 6:75. § (1) bekezdés: az ajánlati kötöttség a felhívásban megjelölt határidő lejártával kezdődik;

- a felhívás visszavonására a felhívásban megjelölt határidő;

- az eredményhirdetés időpontja = Ptk. 6:75. § (2) bekezdés: az ajánlattevő a felhívásban meghatározott eredményhirdetési időpontot követő 30 napig marad kötve az ajánlatához.

Mindezek alapján a felhívásban egyrészt ki lehet kötni a legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevővel a szerződéskötés megtagadásának a jogát, másrészt határidőt lehet tűzni a felhívás visszavonására.

Emellett alkalmazásra kerül a szerződéskötési kötelezettség általános szabályai körében található Ptk. 6:71. § (4) bekezdése is. Eszerint a szerződés megkötése akkor tagadható meg, ha a kötelezett bizonyítja, hogy a szerződés teljesítésére nem lenne képes, vagy a szerződéstől való elállásnak vagy felmondásnak lenne helye.

Itt is érdemes utalni a korábbi kodifikációs tervezetekre, amelyek ugyan a szerződéskötési kötelezettséget nem mondták ki, de külön szabályozták azt az esetet, amikor a felhívást tevő fél a szerződés megkötését megtagadhatta. A Szakértői Javaslat 5:55. § (2) bekezdése szerint a felhívást közzétevő fél a szerződéskötésre kiválasztott ajánlattevővel szemben a szerződés megkötését akkor tagadhatja meg, ha bizonyítja, hogy az időközben beállott, ellenőrzési körén kívüli, előre nem látható körülmény folytán a szerződés teljesítésére nem lenne képes, vagy e körülmény alapján elállásnak vagy felmondásnak lenne helye. Néhány apróbb eltéréstől eltekintve ugyanezt mondta ki a 2009. évi CXX. törvény 5:53. § (2) bekezdése is.

A korábbi tervezetekkel való összevetés alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a Ptk. 6:71. § (4) bekezdése szélesebb körben teszi lehetővé a felhívást tevő fél számára a szerződéskötés megtagadását. A Ptk. ugyanis nem írja elő azt a feltételt, hogy felhívást tevő az időközben beállott, általa előre nem látható és érdekkörén kívül eső okból nem képes a szerződés teljesítésére.

VII. Ajánlati kötöttség versenyeztetési eljárásban

A Ptk. 6:75. § (1) bekezdése szerint - eltérően a Ptk. 6:64. § (2) bekezdésében foglalt általános szabálytól - az ajánlati kötöttség a felhívásban megjelölt határidő lejártával kezdődik. Az ajánlattevő ajánlatát a felhívásban megjelölt ezen határidő lejártáig módosíthatja vagy visszavonhatja. Az előző pontban írtak alapján azonban ez a határidő nem kell, hogy egybeessen sem az ajánlat beadási határidejével, sem pedig a visszavonásra megjelölt határidővel.

A Ptk. 6:75. § (2) bekezdése az ajánlati kötöttség időtartamát is az általánostól eltérően határozza meg. Ennek alapján az ajánlattevő a felhívásban meghatározott eredményhirdetési időpontot követő 30 napig marad kötve ajánlatához. Ez a szabály azt kívánja biztosítani, hogy a felek minden részletre kiterjedően meg tudjanak állapodni, illetve, hogy a szerződéskötéshez szükséges minden feltétel rendelkezésre álljon.

A szerződéskötési kötelezettség előírásából következik, hogy a felhívást tevőnek a legkedvezőbb ajánlatot el kell fogadnia. Ez azt jelenti, hogy a felek között a szerződés csak akkor jön létre, ha a felhívást tevő elfogadó nyilatkozatot tesz. A Ptk. 6:69. § (1) bekezdése alapján a szerződés akkor jön létre, amikor az elfogadó jognyilatkozat hatályossá válik.

Kérdés azonban, hogy a felhívást tevő elfogadó nyilatkozatára alkalmazni kell-e a módosított, illetve a késedelmes elfogadásra vonatkozó rendelkezéseket.

A Ptk. 6:67. § (2) bekezdése alapján az ajánlattal való egyetértést kifejező jognyilatkozat elfogadásnak minősül akkor is, ha lényeges kérdésnek nem minősülő, azt nem érintő kiegészítő vagy eltérő feltételt tartalmaz. Megítélésünk szerint ez a szabály a versenyeztetési eljárás során történő szerződéskötésre is irányadó. Ehhez

- 5/6 -

hasonlóan irányadónak tekintjük a Ptk. 6:68. §-át is, amely a késedelmes elfogadásról szól.

Kérdés, hogy mi történik abban az esetben, ha a felhívásra csak egyetlen ajánlat érkezik. Ilyenkor ez alapján az egyetlen ajánlat alapján automatikusan létrejön-e a szerződés a felhívást tevő és az ajánlattevő között? Megítélésünk szerint nem. A felhívást tevőnek ilyen esetben is külön elfogadó nyilatkozatot kell tennie, ennek hiányában a szerződés nem jön létre.

Kérdés azonban az is, hogy ha a felhívást tevő nem köti meg a szerződést az ajánlattevővel, akkor ez utóbbi milyen igényt érvényesíthet. A Ptk. ezt az esetet külön nem szankcionálja, alkalmazandó azonban a szerződéskötési kötelezettségre irányadó azon szabály, amely szerint ilyenkor a bíróság a szerződést létrehozhatja. Ebben az esetben tehát a Ptk. 6:71. § (1) bekezdése alkalmazásra kerülhet, vagyis az ajánlattevő végső soron bírói úton kikényszerítheti a szerződés létrehozatalát. Ha erre esetleg nem kerül sor, az ajánlattevő deliktuális alapon kártérítési igényt érvényesíthet. Erre a jogkövetkezményekről szóló 9. pontban térünk ki részletesebben.

VIII. Biztosítéknyújtás

Az eljárás komolyságát hivatott biztosítani a Ptk. 6:75. § (3) bekezdése is annak kimondásával, hogy ha az ajánlattevő az ajánlattétel során biztosítékot adott, és ajánlatát az ajánlati kötöttség ideje alatt visszavonja, akkor a letett biztosítékot elveszti. Egyébként a biztosíték a versenyeztetési eljárás lezárása után visszajár. Azt természetesen a felhívásban kell pontosan rögzíteni, hogy az ajánlattevőknek esetlegesen milyen típusú biztosítékot kell nyújtaniuk.

Leggyakoribb biztosítékként egy meghatározott pénzösszegnek a felhívást tevő fél vagy egy általa megjelölt harmadik személy részére való átadása, átutalása jöhet szóba. Ezt azonban a Ptk. alapján már nem lehet óvadéknak tekinteni. A Ptk. ugyanis az óvadék szabályait a zálogjog körébe integrálja (Ptk. 5:95. §) és ebből következően óvadékkal is csak olyan követelések biztosíthatók, mint zálogjoggal. A Ptk. 5:97. § (1) bekezdése alapján pedig zálogjog pénzkövetelés biztosítására alapítható. Versenyeztetési eljárás során azonban nincs olyan pénzkövetelés, amely zálogjoggal vagy óvadékkal lenne biztosítható. Ebből következően a versenyeztetési eljárás során fizetett pénzösszeget vagy atipikus biztosítéknak tekintjük, vagy pedig foglalónak minősítjük.

A foglalóként történő minősítés sem problémamentes azonban, hiszen a Ptk. 6:185. § (1) bekezdése alapján a másik félnek fizetett pénzt akkor lehet foglalónak tekinteni, ha annak fizetésére a kötelezettségvállalás megerősítéseként kerül sor, és ez a rendeltetése a szerződésből egyértelműen kitűnik. Versenyeztetési eljárás során ugyanakkor a felek között még nincs olyan szerződés, amelyből a fizetett pénzösszegnek ez a rendeltetése egyértelműen kitűnne. Ennek ellenére véleményünk szerint a versenyeztetési eljárás során biztosítékként fizetett pénzösszeg foglalónak is minősíthető.

Biztosítékként felmerülhet emellett harmadik személy kezesség-, vagy garanciavállalása is.

IX. Jogkövetkezmények

Kérdés, hogy milyen igényeket érvényesíthet a legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevő a felhívást tevővel szemben, ha ez utóbbi mégsem köti meg a szerződést vele. Ez a kérdés akkor merülhet fel, ha a felhívásban a felhívást tevő nem kötötte ki azt a jogot, hogy a szerződés megkötését megtagadhatja, illetve a felhívásban megjelölt határidőig a felhívását nem vonta vissza.

A Ptk. erre az esetre külön ugyan nem mondja ki, hogy a legkedvezőbb ajánlattevő a bíróságtól a szerződés létrehozatalát kérheti, érvényesül azonban a szerződéskötési kötelezettségre vonatkozóan a Ptk. 6:71. § (1) bekezdésében foglalt szabály.

Emellett a legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevőnek arra is van lehetősége, hogy a Ptk. 6:62. § (5) bekezdése alapján kártérítési igényt érvényesítsen a felhívást tevővel szemben, a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség szabályai szerint. Ebben az esetben az együttműködési kötelezettség egy sajátos megnyilvánulásáról, a szerződéskötési kötelezettség megsértésről van szó. Ennek során azonban kivételt kell tenni a Ptk. 6:62. § (4) bekezdésének azon rendelkezése alól, amely szerint a szerződés létrejöttének elmaradásáért a feleket kártérítési kötelezettség nem terheli.

Mindez tehát azt jelenti, hogy ha a versenyeztetési eljárás során a szerződéskötési kötelezettség megsértéséért deliktuális felelősségi alapon fennálló kártérítési kötelezettség kimondásához a Ptk. 6:62. § (5) bekezdése alapján jutunk el, akkor ilyenkor egyúttal kivételt is teszünk a Ptk. 6:62. § (4) bekezdése alól.

X. Árverés: kizárólag az árra vonatkozó versenyeztetési eljárás

A Ptk. 6:76. §-a külön esetként szabályozza a kizárólag az árra vonatkozó versenyeztetési eljárást. Ezt az esetet árverésnek nevezik, fő jellegzetessége pedig az, hogy a versenyeztetési eljárás kizárólag az ellenszolgáltatás mértékére vonatkozik. Ennek során az ajánlattevők egymás ajánlatát ismerve tesznek ajánlatot.

A Ptk. 6:76. § (2) bekezdése alapján ajánlat hatálya megszűnik, ha más ajánlattevő kedvezőbb árat ajánl. Abban az esetben is megszűnik az ajánlat hatálya és ennek alapján az ajánlati kötöttség, ha a versenyeztetési eljárás nyertes kihirdetése nélkül, sikertelenül fejeződik be.

A Ptk. szerint árverés esetén a szerződés a nyertes kihirdetésével (a leütéssel) az elért áron automatikusan létrejön. Ebben az esetben nem válik tehát el az ajánlatok elbírálása és a legjobb ajánlattevővel való szerződéskötés.

Kérdés azonban, hogy árverés esetén van-e lehetőség a felhívásban a szerződéskötés megtagadásának a jogát kikötni. Megítélésünk szerint ez nem kizárt, ilyenkor azonban nem kerül sor a nyertes kihirdetésére. A fel-

- 6/7 -

hívást tevő emellett azt is megteheti, hogy a beérkezett árajánlatok ismeretében az eljárást sikertelennek nyilvánítja. Ebben az esetben a felhívásban ugyan nem köti ki külön a szerződéskötés megtagadásának a jogát, de mivel ekkor sem kerül sor nyertes kihirdetésére, végül a szerződés sem jön létre a felek között. Ennek azonban az a feltétele, hogy a felhívást tevő a felhívásban pontosan megjelölje az eljárás sikertelenségének a kritériumait.

Adott esetben akkor is sikertelennek lehet nyilvánítani az eljárást, ha legalább egy ajánlat érkezett. A felhívást tevő ebben az esetben is el tudja kerülni a szerződéskötési kötelezettséget az ajánlattevővel.

Végül árverés esetén is ki lehet természetesen kötni a felhívás visszavonásának a jogát. ■

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére