Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Jerabek György: IT-biztonsági - kötelező éves - képzések (Jegyző, 2021/3. 37-38. o.)

Az elektronikus információs rendszerek biztonságához kapcsolódó feladatok ellátásában részt vevő személyek számára az NKE gondoskodik a képzések, továbbképzések megszervezéséről. A 2021-es témák napjaink történései köré csoportosulnak: a pandémia kiberbiztonsági tapasztalatai, a biztonságos távmunka megvalósítása, a kiberbűnözés trendjei, állami kibertámadások, valamint az információ biztonságáért felelős személy munkájának napi támogatása. Lássuk a részleteket!

A Nemzeti Kibervédelmi Intézet 2021. június 7-én küldte körbe a nyilvántartásában szereplő információbiztonsági felelősöknek az alábbi tájékoztató levelet:

"Tájékoztatom, hogy az elektronikus információs rendszerek biztonságával összefüggő feladatok ellátásában részt vevő személyek képzéséről, továbbképzéséről a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (a továbbiakban: NKE) gondoskodik.

Az NKE kérésének megfelelően a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet ezúton küldi meg az érintett szervezetek részére a mellékelt tájékoztatókat, melyek a fent említett képzésekről, továbbképzésekről tartalmaznak hasznos információkat.

Kérem, hogy az alábbi linken elérhető dokumentum megismerését követően, a szóban forgó lehetőségeket mérlegelni szíveskedjen!"

A levélhez csatolt anyag tartalmazza a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatási Továbbképzési Intézet Továbbképzés-Szervezési Iroda anyagát, amely részletezi, hogy mely szereplőknek milyen témakörökben kínál lehetőséget kötelezettségeik teljesítésére.

A 2013. évi L. törvény 13. § (11) bek. alapján a szereplők:

- az elektronikus információs rendszer védelméért felelős vezető,

- az elektronikus információs rendszer biztonságával összefüggő feladatok ellátásában közreműködő személyek,

- az elektronikus információs rendszer biztonságáért felelős személy.

2021-ben - nem meglepő módon - a képzés ezen témák köré szerveződik:

- a COVID-19 pandémia kiberbiztonsági tapasztalatai,

- a biztonságos távmunka megvalósítása,

- a kiberbűnözés trendjei,

- állami kibertámadások,

- az IBF munkájának napi támogatása.

A korábbi években közreadott anyagok szakmai színvonala olyan minőségű, amely nem csak az adott időszak vonatkozásában használható: gyakran lapoztam már fel konkrét feladatok megoldásához azokat. (Példa: egy büntetőfeljelentés megtételéhez szükséges volt az adott Btk.-s paragrafus előkeresése, melyek a 2017-es szakanyag egyik fejezetéből könnyen előkereshetőek voltak.)

Az NKE-nél a képzésekről Bene Erika ad tájékoztatást, aki a bene.erika@uni-nek.hu e-mail címen érhető el.

A tájékoztatást követően kérdéssel fordultam a Kibervédelmi Intézethez - pontosítandó, hogy a fent felsorolt szerepkörök mely beosztásban dolgozó személyeket takarnak a törvény hatálya alá tartozó szervezeteknél. Állásfoglalásukat az alábbi tájékoztatás alapján oszthatom meg a Jegyző és Közigazgatás olvasóival:

"Tájékoztatom, hogy a tárgyi témakörben küldött tájékoztató dokumentum a hatályos jogszabályi környezetre alapuló, általános jellegű információkat tartalmaz, a felhasználhatósága nem esik korlátozás alá."

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére