Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Mészáros Ádám: Elkövetői alakzatok a francia büntetőjogban (JK, 2006/5., 186-193. o.)

A magyar büntető anyagi jog területén a tudományos vonalon általánosan ismert és elismert a német jogrendszer hatása. A más jogrendszerek alapvető sajátosságaira és megoldásaira azonban kisebb figyelmet fordítottak a hazai büntetőjog-tudomány művelői. Az alábbi tanulmány ezt a hiányt valamelyest pótlandó, a francia büntetőjog egyetlen, de méltán az egyik legtövisesebb ágának nevezett területébe, a bűncselekmény elkövetőire vonatkozó szabályozás jellemzőibe enged betekintést.

I.

Az elméleti és történeti keretek

A francia büntetőjognak a bűncselekmény elkövetőire vonatkozó hatályos szabályozásának bemutatását megelőzően két dologra érdemes hangsúlyt fektetni. Egyrészt a francia részességtannak az elkövetők szabályozásával kapcsolatban ismert koordinátákban való elhelyezésére, másrészt azoknak a XIX. századi jogintézményeknek a bemutatására, amelyek kapcsolatban állnak a jelenleg hatályos szabályozással is.

A francia büntetőjog elkövetőket érintő eredményeinek bemutatását az elkövetők törvényi szabályozásával kapcsolatban ismert alapvető megkülönböztetéssel, nevezetesen a monista és dualista rendszerben való elhelyezéssel szükséges kezdeni.[1] A monista rendszer jellemzője az, hogy a törvény az elkövetők között nem differenciál, hanem minden közreműködőt tettesnek tekint,[2] és ugyanazon büntetési tétel szerint rendel büntetni. Differenciálásra ennek megfelelően csupán a büntetés-kiszabás során van lehetőség. A dualista rendszer ezzel szemben törvényi szinten különbséget tesz a bűncselekmény központi alakja, a tettes (vagy bűnszerző), és a részes (vagy segéd) között. Ez az alapvetésül állított rendszerbeli megkülönböztetés azonban kétségkívül korrekcióra szorul, és erre főként épp a francia büntető törvénykönyv miatt van szükség. A dualista rendszeren belül ugyanis további két csoportot lehet megkülönböztetni. Az ún. valódi dualista rendszerben az elkövetők között nemcsak elnevezésbeli, hanem konkrét, a büntetőjogi felelősséget is érintő differenciálás történik. Ilyen volt például hazai viszonylatban az 1878. évi V. törvénycikk (Csemegi-kódex),[3] illetve az 1867-es belga Code pénal.[4] Az ezzel szembeni ún. áldualista rendszerre szolgál például az 1810-es, és az 1994-es francia Code pénal. Ez elvileg ismerte (és máig ismeri) a tettesek és részesek megkülönböztetését, azonban a büntetésük tekintetében előírt szigorú parifikáció miatt gyakorlatilag asszimilálja őket.

A bűncselekmény elkövetőire a XIX. században (egészen 1994-ig) az 1810-es Code pénal (továbbiakban ACP) 59 - 63. cikkei tartalmaztak rendelkezéseket. Ennek keretében a törvény alapvetően a tetteseket (les auteurs) és a részeseket (les complices) különböztette meg, azonban a tettesség fogalmát - hasonlóan a korabeli büntető törvénykönyvekhez - nem határozta meg.[5] A hatályos büntető törvénykönyv elkövetőket érintő rendelkezéseinek ismertetése előtt az ACP vonatkozó rendelkezéseit, illetve az azokat kiegészítő elméleteket szükséges röviden áttekinteni.

1. Az ACP részességi rendelkezéseit megalapozó elméletek

Az ACP 59. cikke szerint a bűntett vagy vétség részesei ugyanazzal a büntetéssel büntetendők, mint az adott bűntett vagy vétség tettesei, kivéve ha a törvény eltérően rendelkezik. E törvényhely mindenekelőtt a tettesek és részesek büntetésének szigorú parifikációs szabályát[6] rögzítette. Az idézett szakaszból több fontos elmélet következett, egyrészt

- 186/187 -

a részesség járulékosságával kapcsolatban (système de l'emprunt absolu de la criminalité, illetve système de l'emprunt absolu de la pénalité), másrészt a minősítő és személyes körülmények megítélése tekintetében.

1.1. A "systeme de l'emprunt absolu de la criminalité" elve

Az 59. cikkel kapcsolatos, a részesség járulékosságával összefüggő első fontos elv az ún. système de l'emprunt absolu de la criminalité elve. Eszerint az elkövetők között csupán a tettes (és a társtettes) rendelkezik saját büntetendőséggel, a részesek ellenben cselekményük büntetendőségét a tettestől "kölcsönzik".[7] Ebből következően a részes nem a saját cselekménye szerint büntetendő, hanem a tettes cselekménye szerint.[8] Így viszont a részesi cselekmény is csak ugyanúgy minősülhet, mint a tettes cselekménye, azaz ha a tettesi alapcselekmény például lopás, a részes is csak lopás miatt tartozhat felelősséggel. Továbbá, mint látni fogjuk, ez az elv alapozta meg végső soron a minősítő körülményekért való felelősséget is. Ezzel a teóriával kapcsoltban azonban már a XIX. század közepén fölmerült az, hogy gyakorlatilag jelentőség nélkülivé tette a tettesek és a részesek megkülönböztetését.[9]

1.2. A "systeme de l'emprunt absolu de la pénalité" elve

A járulékosság fent említett szabálya további problémát is felvetett. Ennek alapját az ACP 59. cikkének "ugyanazzal a büntetéssel" (de la même peine) kitétele jelentette. Ebből következett ugyanis a système de l'emprunt absolu de la pénalité" elve, amely szerint a részesre a tettesre megállapított büntetést kellett alkalmazni. Azonban a tudomány és a gyakorlat is rövid időn belül egységessé vált abban, hogy e cikkely szó szerinti értelmezése igazságtalan lenne,[10] ezért e rendelkezés jelentését nem az ugyanolyan tartalmú büntetés kiszabására, hanem csupán az ugyanazon büntetési nem alkalmazására,[11] illetve az ugyanazon bűncselekmény miatti tételkeret[12] alkalmazására szorították. Később már a büntetési nem azonosságát sem követelték meg. Megemlítendő végül, hogy 1832-ben, a Code pénal reformjakor Rossi[13] nyomán felmerült egy javaslat arra nézve, hogy a részesek büntetését a törvény általánosan enyhítse, ám ezt végül elvetették.[14]

1.3. A "complicité corespective" elmélete

Az előzőekben bemutatott két elmélet, illetve voltképp a megtorlás érdeke alapozta meg a francia bíróságok azon gyakorlatát, hogy a részest gyakran társtettesnek, a társtettest pedig részesnek tekintették. Mindkét eset elvvé rögzült, s mindkettő alapja egy - egy XIX. század eleji bírósági ítélet volt.

A társtettest azért volt "szükséges" részesnek tekinteni, mert az ACP 59. cikke a tettes és a részes vonatkozásáról szólt, azaz a tettesi cselekmény büntetendőségét osztja a részes. A társtettes ellenben, tettes lévén, önálló büntetendőséggel bír. Így, hogy az egyik társtettest a másiknál fennálló minősítő körülményért is felelőssé lehessen tenni, az előbbit részesnek minősítették. Ez az elv a híres "complicité corespective" elmélete, amely azon az 1848-as ítéleten alapult, amely kimondta, hogy "a bűntett társtettese szükségképpen segíti a másik elkövetőt a végrehajtási cselekményekben, és a dolgok természetéből következően, annak részesévé válik".[15] Ez azonban valójában egy fikció volt, s csupán a praktikusság indokolta.[16] Ezzel az elmélettel tehát a Semmítőszék a valójában társtettesi minőségű extráneusra (részesként kezelve) kiszabhatta az intráneus tettest fenyegető súlyosabb büntetést. Ezen túlmenően akkor hivatkoztak erre az elvre, amikor nem lehetett megállapítani, hogy több "társtettes" közül melyik adta a halálos ütést[17] Ekkor az elkövetőket részesnek tekintve, lehetőség volt a felelősségre-vonásukra (a részesség megállapításához ugyanis sosem volt követelmény az, hogy a tettes ismert legyen).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére