Megrendelés

Dr. Juhász László, Dr. Szalay György: Vitás jogalkalmazási kérdések IV. (CH, 2001/4., 13-14. o.)

(Az alábbiakban a felszámoló bírák 2000. október 2-4. között tartott tanácskozásának ismertetését folytatjuk.)

11. Hitelezői jogutódlás esetén mi a követendő eljárás? Elégséges-e azt a felszámolónak bejelenteni, vagy a bíróságnak kell végzést hozni? Mi a felszámoló feladata?

A kérdés megválaszolása szempontjából külön kell választani a felszámolási eljárás egyes szakaszait. A felszámolási kérelem benyújtásánál a fizetésképtelenség megállapítása és a felszámolás elrendelése tárgyában született jogerős végzés meghozataláig terjedő időben (első szakasz) bekövetkezett jogutódlás esetén a bíróságnak a Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése alapján megfelelően alkalmazandó Pp. 61-62. §-ai szerint-alakszerű végzés meghozatalával - a jogutódlásról határoznia kell.

Ugyancsak alakszerű határozatot kell hoznia a bíróságnak, ha az eljárás úgynevezett befejező szakaszában, a zárójelentés, a zárómérleg és vagyonfelosztási javaslat benyújtása után történik változás (jogutódlás) valamelyik fél személyében. Ugyanis a hitelezőnek jogi érdeke fűződik ahhoz, hogy a bírósági végzésben megállapítsák, hogy jogutódnak számít.

A Pp. 61-62. §-ai kimondják, ha a per alapjául szolgáló jogviszonyban a polgári jog szabályai szerint valamelyik fél helyébe a per folyamán jogutód lép, a jogutód a perbe félként önként beléphet. A felperesi jogutód önkéntes perbelépéséhez a felperes hozzájárulása szükséges. A jogutód perbelépése esetén, ha ez nem a jogutód halála miatt történt, a jogelődöt kérelmére az ellenfél hozzájárulásával a perből el kell bocsátani. A jogutód perbelépését, illetve perbevonását írásban vagy a tárgyaláson szóban kell bejelenteni. A belépést közölni kell a felekkel és a perbevont jogutóddal is. A perbelépés vagy perbevonás, illetőleg a jogelődnek a perből való elbocsátása tárgyában a bíróság határozathozatal előtt a felet akkor is meghallgathatja, ha hozzájárulására nincs szükség. A jogutód a perből elbocsátott jogelődjének helyébe lép.

Ezekben az eljárásokban a fenti szabályokból kitűnően a jogutódlással kapcsolatos iratot meg kell küldeni az adósnak (képviselőjének) nyilatkozattételre. Fel kell hívnia a jogelődöket, hogy az eljárásból való elbocsátásukat kérik-e? Ezen nyilatkozatok ismeretében kell a bíróságnak alakszerű határozatot hoznia a perbelépés ("eljárásbalépés"), illetőleg a jogelődnek az eljárásból való elbocsátása tárgyában. Ennek elmulasztása lényeges eljárási szabálysértésnek minősül, s a meghozott határozat hatályon kívül helyezését eredményezheti [Pp. 259. §, 252. § (2) bekezdése].

Abban az esetben, ha kifogással kapcsolatos eljárásban vagy pedig a módosított Cstv. 46. §-ának (6) bekezdése alapján a felszámoló által vitatott hitelezői igények tárgyában folyó eljárásban történik a jogutódlás, a fentieknek megfelelően kell a bíróságnak a jogutódlás tárgyában határozatot hozni.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére