Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!
ElőfizetésA digitális platformok, ezen belül a digitális munkaplatformok a globális gazdaság egyre nagyobb súllyal rendelkező szereplői, amelyek egyre kevésbé megkerülhetőek a mindennapok során. Az intenzív növekedésük hátterében a hagyományostól eltérő működési modelljük áll, amely komoly kihívásokat jelent a klasszikus szabályozás számára. A digitális munkaplatformok egyik legélesebb kérdése a platform és a platformmunkás közötti jogviszony minősítése. A tanulmányban a Magyarországon is tevékenykedő Foodora platform és az általa alkalmazott futárok jogviszonyának minősítése van a fókuszban. A minősítés szempontjait 7001/2005. (MK 170.) FMM-PM együttes irányelv által kidolgozott elsődleges és másodlagos minősítő jegyek és az Európai Parlament és a Tanács a platformalapú munkavégzés munkakörülményeinek javításáról szóló irányelv tervezetében megfogalmazott kritériumai adják.
Digital platforms, including digital work platforms, are an increasingly important part of the global economy and are becoming less and less bypassable in everyday life. Their intensive growth is driven by their non-traditional operating model, which poses serious challenges to traditional regulation. One of the most burning issues for digital platforms is the classification of the legal relationship between platform and platform worker. The study focuses on the classification of the legal relationship between the Foodora platform and its delivery workers, which is also active in Hungary. The criteria of the qualification are the primary and secondary qualification criteria developed by the joint directive 7001/2005 (MK 170.) FMM-PM and the criteria formulated in the draft directive of the European Parliament and of the Council on the improvement of working conditions in platform-based work.
A digitális munkaplatformok által felvetett egyik fontos kérdés, hogy hogyan kell minősíteni a platform és a platformmunkás közötti jogviszonyt. Ki kell-e terjeszteni rá a munkajog merev szabályrendszerét, vagy meg kell hagyni a polgári jog keretei között, elvéve a platformmunkásoktól a munkajogi védelem lehetőségét. Egy adott munkára vonatkozó jogviszony minősítésének a kérdése nem új probléma, azonban a digitális munkaplatformok elterjedésével új szintre emelkedett. A kérdésre egyelőre nem adható egységes válasz még az Európai Unión belül sem, mert a különböző államok szabályozási és ítélkezés gyakorlata nagy különbségeket mutat.
A digitális munkaplatformok Magyarországon is jelen vannak, ezek közül az ételkiszállítással foglalkozó platformok a legfeltűnőbbek, köszönhetően a nagyvárosokban folyamatosan cirkáló több száz futáruknak. A tanulmány fókuszában ezeknek a futároknak a platformmal fennálló jogviszonyának az elemzése áll. Ezen a piacon jelenleg két nagy szereplő a Foodora és a Wolt van. A futárokkal fennálló jogviszonyok elemzését a Wolt esetében kizárólag a futárok számára fenntartott információs weboldal alapján (a gyakori kérdések) lehetne vizsgálni, mert a Wolt nem alkalmaz külön általános szerződési feltételeket. Így a szerződések konkrét tartalmára csak következtetni lehetne. A Wolt tájékoztató weboldala alapján azonban nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy a konkrét rendelkezések tekintetében nincs különbség a két vállalat között. A továbbiakban a Delivery Hero Hungary Kft-hez tartozó Foodora platform és az általa alkalmazott futárok közötti jogviszony elemzésére fókuszálok. Az elemzést egyfelől az elsődleges és másodlagos minősítő jegyek, másfelől az Európai Parlament és a Tanács a platformalapú munkavégzés munkakörülményeinek javításáról szóló irányelv tervezetében, illetve a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) 198-as ajánlásában megfogalmazott kritériumok alapján fogom elvégezni.
A digitális platformok megjelenése alapjaiban változtatott meg korábbi hagyományos struktúrákat mind a gazdasági életben, mind a társadalom működésében. A digitális platformok gyors fejlődésének és elterjedésének köszönhetően, mára gyakorlatilag az életünk minden területén jelen vannak.[1] Az internetes platformok az elmúlt 10-15 évben a gazdasági élet meghatározó szereplőivé váltak.
A digitális platformok jelenlétének erősödése Magyarországon is nyomon követhető. A vizsgált ételkiszállítási szektorban a két meghatározó szereplő a Wolt és a Foodora. A Wolt-ot Finnországban alapították 2014-ben és az Uberhez hasonlóan nagyon gyorsan globális szereplővé vált. 2022-ben a DoorDash amerikai, szintén ételkiszállítással foglalkozó platform vásárolta fel. A Wolt 2021-ig 23 országban volt jelen. Magyaror-
- 51/52 -
szágon 2018-ban kezdte meg működését.[2] A Foodora márka mögött a berlini központtal működő, 2011-ben alapított Delivery Hero SE áll. A magyar piacon a Netpincér felvásárlásával jelentek meg 2019-ben. A Delivery Hero SE szintén globális szereplő, Ausztrálián kívül az összes kontinensen jelen van különböző márkáival.[3] A vállalkozások árbevétele globálisan és hazai viszonylatban is folyamatosan növekszik. 2018 óta mind a két vállalat magyarországi árbevétele jelentős növekedést mutat (1. ábra)
1. ábra A Delivery Hero Hungary Kft. és a Wolt Magyarország Kft. nettó árbevételének alakulása 2018-2021 között millió forintban
Forrás: saját szerkesztés, a nyilvánosan elérhető éves beszámolók alapján
A 2022-es adatok a Wolt Magyarország Kft-vel kapcsolatban még nem érhetők el, a Delivery Hero Hungary Kft. árbevétele ugyan kisebb mértékben, de továbbra is növekszik, és csaknem elérte a 18,5 milliárd forintot. Az árbevételek ilyen látványos növekedésével kapcsolatban két fontos tényezőt meg kell említeni, az egyik a koronavírus járvány hatása, a másik, hogy mind a két platform bővítette a szolgáltatásait és a meleg étel kiszállítás mellett megjelentek az online kiskereskedelem piacán is.
A digitális platformokat különböző szempontok szerint lehet kategorizálni, ebben a tanulmányban Ron Meyer féle felosztást fogom követni. Meyer a digitális platformokkal kapcsolatban hat fő kategóriát azonosít, a fizetési, közösségi, kommunikációs, keresési, repozitórium és piactér platformok (2. ábra).
2. ábra A digitális platformok kategóriái
Forrás: Meyer's Management Models -episode 2: ‚Digital Platform Map',
https://blog.antwerpmanagementschool.be/en/ron-meyer-episode-digital-platform-map
- 52/53 -
Meyer mindegyik kategóriához rendel sajátos jellemzőket, ami csak az adott típusú platformra jellemző, ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a legtöbb digitális platform nem csak egy adott kategóriába besorolható. A legnagyobb platformok hatalmas gazdasági ereje éppen abból fakad, hogy a gazdaság és a társadalom több szegmensében is megkerülhetetlenné válnak. Erre az egyik legjobb példa az Amazon, amely 1994-ben olyan webáruházként indult, amely kizárólag könyveket értékesített, de a 2010-es évek közepére már 10 különböző üzleti szegmensben is tevékenykedett, a logisztikától a fizetési szolgáltatásokig.[4] Meyer kategória besorolása alapvetően plusz egy kategóriával mindenképpen bővíthető lenne, ezek a digitális munkaplatformok, amelyek az ő szempontrendszere alapján a piactér kategóriába tartoznak. A Wolt és a Foodora is alapvetően piactér platformként működik, azonban a kiszállítási szolgáltatásai miatt a munkaplatformok közé is besorolható.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás