Megrendelés

Mészáros Anikó: Éves visszatekintés Brüsszelből (KK, 2008/1., 25-26. o.)[1]

Az első teljes évét zárta 2007. december 31-ével a MOKK brüsszeli irodája, mely év a kontinentális európai közjegyzői hivatás számára meghatározó jelentőséggel bírt.

Az iroda tevékenységét tekintve, mely első sorban a legfrissebb uniós hírek hazaáramoltatásából, a magyar közjegyzők különböző brüsszeli fórumokon való képviseletéből és az európai közjegyzői együttműködésben történő aktív részvételből áll, eseményekben gazdag, mozgalmas évről beszélhetünk.

Csaknem 50 CNUE (Az Európai Unió Közjegyzőségeinek Tanácsa) munkacsoportülésre került sor európai érdekképviseleti szervezetünkben, melyek munkájáról a MOKK írásbeli és szóbeli beszámolókon keresztül értesült, illetve fokozatosan bekapcsolódott az aktív munkába. Számos új munkacsoport alakuló ülésén lehettek jelen a MOKK képviselői, többek között versenyjogi témában, az európai közokiratok kölcsönös elismerése, a közjegyzői hálózat és az "e-igazságszolgáltatás" témájában.

Az Európai Parlament jogi és belsőpiaci szakbizottságai üléseinek vitáiról és az EU szinten tárgyalásra kerülő legújabb anyagokról, valamint a plénum szavazásainak eredményeiről jelentésekben szerzett tudomást a közjegyzői kamara. A CNUE-val együttműködve számos esetben mozgósítottuk brüsszeli magyar véleményformálóinkat egy-egy uniós dokumentum sorsa érdekében.

A CNUE arculatára általában nagy hatással van az elnökségi feladatokat ellátó közjegyzőség által képviselt politikai irányvonal, ez megmutatkozott a 2007-es osztrák elnökség ideje alatt is. A korábban védekező és a csupán reagálásra szorítkozó CNUE hozzáállása 180 fokos fordulatot vett, mivel nyitott kommunikációjával az európai intézmények felé, valamint aktivitásra sarkallta tagjait, kivétel nélkül, mind a 21 közjegyzőséget. Már az elmúlt év elején látható volt, hogy az osztrák elnökségnek jó néhány olyan "régi-új" kérdéssel kell majd szembenéznie, illetve azokra választ keresnie, melyek összeurópai szinten érintik a közjegyzőket. Támogatókból és az osztrák elképzelésektől inkább visszakozó hangokból sem volt hiány az év során, a mérleg mégis azt mutatja, hogy a notariusok ősi jogi szakmájának képviseletét ellátó, az európai intézmények óriásaival szemben parányinak mondható szervezet jelesre vizsgázott európai érdekképviseletből. Több ízben tartott sajtótájékoztatót a CNUE, például az osztrák elnökség átvételekor, majd az amerikai Murray professzor (Harvard) készítette ingatlanpiaci tanulmány előzetes eredményeinek megszületésekor. Beindult az év második felében egy többéves külső- és belső szervezeti kommunikációs stratégiát fejlesztő program.

Az év legjelentősebb momentumai között említhető az európai ingatlanpiacokat elemző EB-tanulmány (ún. ZERP tanulmány) első megjelenése és annak kritikájára történő közjegyzői felkészülés; valamint a biztosok kollégiumának nyári, illetve őszi döntése az állampolgársági fenntartásra vonatkozóan. Ez utóbbi szerint a Bizottság nem ért egyet az EU tagállamok többségében ismeretes, jól bevált gyakorlattal és megkérdőjelezi a közjegyzők állami közhatalom gyakorlásában való egyedi és közvetlen részvételét.

A Hexagonale (Közép-európai Közjegyzőségek Kezdeményezése-CCEN) találkozók a horvát kamara elnökletével zajlottak 2007-ben. A brüsszeli, majd dubrovniki ülések megadták a felkészülés és példavétel lehetőségét a magyar delegáció számára a 2008-as magyar elnökségi évre. Az európai és regionális szervezeti együttműködés mellett, több kétoldalú találkozóra került sor tavaly. Az európai közjegyzőségek közül a belgával, a románnal és a szlovákkal szintén elmélyítette szakmai és baráti kapcsolatait a kamara.

Összesen 4 közgyűlést, azon belül hagyományosan egy kétnapos ülést hívott össze a CNUE elnöksége, mely utóbbira Hágában került sor. Emlékezetes marad a 2007-es év első negyedéves közgyűlése, melynek keretében ünnepélyes fogadással váltak taggá az EU-hoz legutóbb csatlakozott tagállamok (Bulgária, Románia) közjegyzőségei a CNUE szervezetében. A két közjegyzőség közül a román kamara mára brüsszeli állandó képviselőt nevezett ki, követve az EU ügyekben aktív kamarák, köztük a magyar, példáját.

A nemzeti érdekű lobby tevékenység az iroda megnyitásától kezdődően folyamatosan fejlődik, példa erre a brüsszeli magyar Állandó Képviselettel, az Európai Parlament és az Európai Bizottság magyar munkatársaival kialakított és fenntartott párbeszéd. Konzultáltak a MOKK képviselői Brüsszelben az EB magas rangú, magyar ajkú hivatalnokaival, az EP képviselőivel és tanácsadóival, véleményt nyilvánítottunk és javaslatainkat megfontolták számunkra fontos európai jogi kérdésekben a családjog a társasági jog, valamint az uniós jogi szabályozás modernizációja terén ("jobb szabályozás").

A brüsszeli nemzetközi környezetben kitűnően működik a nemzeti kamarai képviseletek közötti információcsere, ezek közül is elsősorban az osztrák és német kamara brüsszeli munkatársaival épült ki napi szintű együttműködés. Az osztrák fél által a magyar irodának nyújtott szakmai és gyakorlati segítséget sikerült részben viszonozni. A CNUE elnök (Klaus Woschnak a 2007. évi CNUE elnök - Ausztria) kijelentését idézve az év végi záró közgyűlésről, mára bebizonyosodott, hogy a CNUE mellett működő nemzeti képviseleti irodák nem gyengítik, hanem kiegészítik és erősítik a brüsszeli közjegyzői képviseletet.

Talán soha nem volt még olyan nagy szükség a közjegyzőségek egymás közötti együttműködésére, mint jelenünk Európájában, és soha nem kínálkozott még akkora lehetőség arra, hogy a közjegyzők megismertessék magukat, munkájukat Európa polgáraival.

Ezúton szeretnék köszönetet mondani a Kamara vezetőinek és munkatársainak, minden közjegyzőnek, közjegyző helyettesnek, illetve jelöltnek, akik munkájukkal akár közvetlenül vagy közvetve hozzájárultak a brüsszeli iroda olajozott működéséhez és eddigi sikereihez. A 2008-as évben sem lesz hiány a kihívásokból, melyeknek a közjegyzőség európai együttműködéssel és szakmailag felkészülten felelhet meg. ■

Lábjegyzetek:

[1] Mészáros Anikó MOKK, Brüsszel

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére