Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Bodor Mária Zsuzsanna: A kényszertörlési eljárások felfüggesztésének néhány kérdése (GJ, 2021/6., 27-28. o.)

A 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet 2020. március 11. napjával veszélyhelyzetet hirdetett ki. Ennek következtében több jogszabálynak - külön kormányrendeletekkel történő, a veszélyhelyzet időtartama alatt - eltérő alkalmazását rendelte el. Az egyik ilyen a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásól és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvényt (a továbbiakban: Ctv.) is érintő jogszabály, a 249/2020. (V. 28.) Korm. rendelet volt, amelynek 2. §-a a kényszertörlési eljárások bizonyos eseteit felfüggesztette a veszélyhelyzet fennállásának időtartamára. Habár a 282/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet 2020. június 18. napjától megszüntette a veszélyhelyzetet, és ezzel a fent említett kormányrendelet is hatályát vesztette, ám 2020. június 18-án hatályba lépett a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Módtv.), aminek 157. §-a alatt beemelték a hatályát vesztett 249/2020. (V. 28.) Korm. rendelet 2. §-át, fenntartva a felfüggesztés esetkörét, kiegészítve azt új kényszertörlési eljárások kezdeményezésének, illetve folytatásának tilalmával. A felfüggesztés az eredetileg tervezett 2020. október 31-i időtartamhoz képest, a járványügyi intézkedésekkel kapcsolatos egyes szabályok megállapításáról és a járványügyi intézkedésekkel kapcsolatos egyes törvények módosításáról 2020. évi CIV. törvény szerint 2021. június 30-ig meghosszabbításra került.

I. Milyen megszüntetési, illetve kényszertörlési eljárásokat érint a törvény?

Már korábban, a 249/2020. (V. 28.) Korm. rendelet alapján, 2020. május 23.-ával felfüggesztésre kerültek azok az adóhatóság által, a cégbíróság előtt kezdeményezett megszűntetésre irányuló eljárások, amelynek jogi alapját az adószám jogerős törlése képezte, és amelyben a cégbíróság még nem hozott döntést. Cég megszüntetését elrendelő végzés tehát nem volt hozható.

Amennyiben az adhatóság eljárása miatt a cégbíróság már döntött a cég megszüntetéséről, az eljárást nem folytathatta, mivel az szintén a jogszabály erejénél fogva felfüggesztésre került, ezért nem intézkedhetett a kényszertörlés elrendeléséről.

A folyamatban lévő kényszertörlési eljárások felfüggesztésre kerültek. Az érintett cégeket ezért nem lehetett törölni.

Ha törvényességi felügyeleti eljárásban hozott intézkedés vezetett a cég megszűntetésére és ennek következtében a kényszertörlési eljárás elrendelésére, amennyiben a kényszertörlési eljárásról szóló végzés még nem emelkedett jogerőre, az eljárás szintén "felfüggesztődött".

Nem lehetett kényszertörlési eljárást elrendelni a három éven túli, nem befejezett végelszámolási eljárások esetében sem.

Ezek az eljárások tehát a Módtv. 157. § (2) bekezdése értelmében is változatlanul megmaradnak a felfüggesztés állapotában. A Módtv. annyiban jelentett változást, hogy a felfüggesztés időtartamát 2021. június 30-ra változtatta. Egyértelművé tette, mi e rendelkezések célja, vagyis az (5) bekezdés szerint, ha a cég a veszélyhelyzetben alkalmazandó jogszabályi rendezések alapján felfüggesztett kényszertörlési eljárásban a felfüggesztés ideje alatt a cégbíróság felé igazolja, hogy a kényszertörlésre okot adó törvénysértést kiküszöbölve a törvényes állapotot, illetve törvényes működését helyreállította, a cégbíróság a kényszertörlési eljárást megszünteti.

A határidőt módosító Módtv. 26. §-ához írt indoklás szerint a "kényszertörlési eljárás szabályainak megreformálása időszerűvé vált és felmerült a jelenlegi eljárás felváltása egy új hatékonyabb eljárással. Az új szabályok bevezetésére 2021-ben kerülhet sor, így szükséges az átmeneti időszak meghosszabbítása. A javaslat a kényszertörlés alatt álló cégek számára ezzel meghosszabbított határidőt biztosít arra, hogy törvényes működésüket helyreállítsák, és kikerüljenek a kényszertörlési eljárás alól. A pandémiás helyzetben fontos célkitűzés, hogy a törvényes működésüket helyreállító cégek tovább tudjanak működni. E szankciós jellegen enyhít átmeneti ideig a Módtv., lehetővé téve a cégek számára, hogy visszakerülhessenek a piaci forgalomba."

A quasi "moratóriumot" engedő és a határidőt meghosszabbító törvényben kettős cél fogalmazódik meg. Egyrészt, esélyt kívánt biztosítani azoknak a cégeknek, amelyeknek a működése nem felel meg a jogszabályoknak, ezért egyéb körülmények között nem vehetnének részt az üzleti forgalomban. Másrészt, észlelve a kényszertörlési szabályok nem hatékony rendszerét, azokon túllépve, a megváltozott körülményekhez igazodó új szabályrendszert lát kívánatosnak létrehozni.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére