Megrendelés

Czirfusz György, Hulkó Gábor: Részvénytársaság alapítása Szlovákiában V. (CH, 2006/11., 10-12. o.)

5. A vállalkozói igazolvány megszerzése

A részvénytársaság vállalkozói igazolványának megszerzése azonos módon történik, mint a korlátolt felelősségű társaság esetében. (Lásd a Céghírnök 2005/9. számában megjelent cikket.) Egy különbségre kell a figyelmet felhívni: mivel a részvénytársaság képviselő szerve az igazgatóság, ezért a vállalkozó hivatalnak a bejelentésben nem az ügyvezetők nevét, lakhelyét, s a képviselet módját kell feltüntetni, hanem az igazgatóság tagjainak nevét és lakhelyét, és a képviselet módját.

6. A társaság létrejötte

A részvénytársaság létrejöttére ugyanazok a jogszabályok vonatkoznak, mint a korlátolt felelősségű társaság létrejöttére, ezért e címben elsősorban a részvénytársaság cégjegyzékbe való bejegyzését érintő különös szabályok kerülnek előtérbe.

A megalapított, ám a cégjegyzékbe még nem bejegyzett részvénytársaság - amely számára, mint láttuk, már kiadásra került a vállalkozásokról szóló törvény vagy egyéb törvény alapján kiállított vállalkozói igazolvány - vállalkozói tevékenység folytatására való jogosultsága a cégjegyzékbe történő bejegyzésének napjától keletkezik. Hasonlóan a korlátolt felelősségű társasághoz, a cégbejegyzési kérelmet a társaság megalapításától, vagy a vállalkozói igazolvány kézhezvételétől számított 90 napon belül kell benyújtani. Amennyiben ez nem történik meg, vagy a kérelmet elutasítják, a vállalkozói igazolványt a vállalkozói hivatalnak vissza kell szolgáltatni; erről a vállalkozói hivatal kérelemre igazolást ad ki.

A részvénytársaság bejegyzési kérelmét is a Hirdetmény által meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani.

A részvénytársaság esetében a bejegyzési kérelemnek az igazgatóság valamennyi tagjának aláírását tartalmaznia kell. A bejegyzési kérelmet a cégbíróságnak az igazgatóság nyújtja be.

A bejegyzési kérelemhez 251000 szlovák koronát okmánybélyegben, vagy a bírósági illetékről szóló befizetési igazoláson csatolni kell (kft.-nél ez az összeg 10 000 szlovák korona).

A részvénytársaság nevében eljárni jogosult személy tartózkodási engedélyére és aláírásmintájára azokat a rendelkezéseket kell alkalmazni, mint az ügyvezetőre a korlátolt felelősségű társaság esetén.

A részvénytársaság bejegyzési kérelméhez csatolandó okiratokat - amelyeket a bejegyzési kérelemhez két példányban kell csatolni - a Cégjegyzékről szóló törvény 11. § (2) bekezdése határozza meg. Ezek az okiratok a részvénytársaság zártkörű alapítása esetén a következők

• az alapítószerződés vagy az alapító okirat,

• az alapszabály,

• a felügyelőbizottság döntése az igazgatóság megválasztásáról (ha az igazgatóságot a felügyelőbizottság választja),

• a vállalkozói igazolvány,

• a tagok vagyoni hozzájárulásai kezelőjének a Ktk. 60. § (4) bekezdése alapján tett írásos nyilatkozata (a társaság létrejöttének feltétele az alaptőke teljes értékének a jegyzése és a pénzbeli hozzájárulások legalább 30 százalékának a befizetése),

• apport-hozzájárulás esetén szakértői vélemény arról, hogy a társaságba bevitt nem pénzbeli hozzájárulás értéke megfelel a nem pénzbeli hozzájárulással teljesíteni kívánt részvények kibocsátási értékének,

• egyéb, külön törvényekben meghatározott okiratok. Ha a részvénytársaságot nyilvános eljárással alapították, akkor a fenti okiratokon kívül a bejegyzési kérelemhez - ismét két példányban - csatolni kell:

• a részvényjegyzésre való felhívást,

• a részvényjegyzésre való felhívás közzétételéről szóló igazolást,

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére