Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Dr. Lakatos Viktor: Családi jog a világhálón - jogi tanácsadás az Interneten (CSJ., 2008/1., 32-35. o.)

"Anyu azt mondja, itthagyott,

de eljön majd, ha véget ér a per.

Csak én tudom, miattam nem jöhet,

hisz én tüntettem el!"

(Ranschburg Jenő: Mágia)

Az Internet használata napjainkban rendkívül népszerű, a hozzáféréssel rendelkezők számára szinte nincs elérhetetlen információ. Nem véletlen, hogy a különböző keresőoldalak üzemeltetői a világ legnagyobb üzleti vállalkozásai közé tartoznak. Az információkhoz való gyors, egyszerű és kényelmes hozzáférés eredményeként a laikusok bármilyen szakkérdésben tájékozódhatnak. Ez egyrészt rendkívül hasznos, hiszen az ismeretek bővítése és elmélyítése mindenki hasznára válik, másrészt viszont veszélyeket is hordoz magában: a világhálón megtalált - sokszor ellenőrizetlen - "szakmai információk" esetleges téves értelmezése, a belőlük levont téves következtetés olyan magatartásra sarkallhatja az egyént, amivel úgy önmagának, mint másoknak akár súlyos hátrányt is okozhat. Az Internet böngészése során temérdek impulzus éri a felhasználókat. Kézenfekvő megoldásnak tűnik, hogy személyes problémáinkra is ott keressük a megoldást akár más, hasonló cipőben járó felhasználók történetét elolvasva, velük elbeszélgetve, akár szakember segítségét kérve. A világhálón olvasható statikus tartalom (újságcikkek, tanulmányok stb.) mellett lehetőség van a többi felhasználóval való interaktív tapasztalatcserére is, ez pedig többféle módon történhet. Az ún. fórum oldalakon témák szerinti csoportosításban olvashatók a felhasználók kérdései, és az azokra más felhasználók által adott válaszok. Előnye, hogy jól kereshető, és a felhasználó első belépése előtt történt eszmecserék is teljes terjedelemben megtalálhatóak. Gyakorlati probléma ugyanakkor a fórumok használatában, hogy a kezdő, vagy tapasztalt, de túlzottan kényelmes felhasználók a "keresés" funkció használata helyett rögtön leírják és elküldik kérdéseiket. Az adott kérdés természetesen az esetek túlnyomó részében nem bennük merült fel először, tehát keresés esetén már el is olvashatnák a (korábbi kérdésre adott korábbi) választ, amire kíváncsiak. Mivel viszont az átlag-internetező előbb ír és aztán olvas, így ugyanabban a témában jellemzően többször olvashatjuk ugyanazt egy fórumon belül is, ezért a felesleges kérdésekkel és válaszokkal az átláthatóság és a kereshetőség fordítottan arányos. A valós csevegés írásban, az ún. "chat" főleg a fiatal korosztály számára népszerű. Ez a fórumokkal ellentétben nem nyilvános, jellemzően négyszemközti (talán inkább "négykézközöttit" kellene írnunk) beszélgetéseket jelent, amelyek tehát két személy között zajlanak. Ennek előnye a közvetlenség és a diszkréció, viszont a beszélgetés nem kerül archiválásra, tehát a tartalma nem kereshető később vissza. Ennek következtében a beszélgetésben részt nem vevők számára eleve nem szolgál információval.

A jogban járatlan Internet-felhasználó közönség számára a lehetőség tálcán érkezik: keressünk megoldást az Interneten jogi problémáinkra is, hiszen az ügyvéddel ellentétben ingyen van, és egyébként sem fordul az ember minden gondjával rögtön ügyvédhez. Ha a felhasználó jogi - de akár bármilyen más - ismereteket gyűjt az Interneten, azokat szívesen használja fel. Nincs ez másként a legalapvetőbb és legemberibb viszony, a férfi-nő kapcsolat vonatkozásában sem, az érzelmektől a házasságon és a szexualitáson át a gyermekvállalásig, a családi életig. A technikai fejlődéssel mindinkább az Internet tölti be azt a szerepet, ami régebben a nyomtatott irodalomra volt jellemző. Manapság, amikor az Internethez a lakosság jelentős része ha a saját otthonában esetleg nem is, de a munkahelyén, vagy nyilvános hozzáférési pontokon hozzáfér, az internetezők a családi életükben támadt problémák megoldását jobb híján "nicknevek" (azaz álnevek) mögé bújt fórumtársaiktól várják, és előszeretettel követik a különböző publikációkban foglalt jó(?) tanácsokat is. A családi jog különösen olyan terület, ahol intim családi, házaséletbeni problémák kerülnek felszínre és mivel az emberek többsége alapvetően szemérmes, jó megoldásnak tűnik egy "nicknév" jótékony takarásában ezeket a gondokat másokkal nem személyesen, hanem on-line megbeszélni. Ráadásul ha internetes cikkekből tájékozódunk, ki sem derül, hogy egyáltalán problémánk van, valamit kerestünk, valami után érdeklődtünk. A családjogi problémák - mint ahogy a jogi problémák általában - nem feltétlenül igényelnek jogi rendezést, ezen eszközön túl számos más lehetőség áll rendelkezésre. Sajnos azonban egy ilyen jogterületen, amely ennyire telített (sokszor túlfűtött) érzelmekkel, a jogon túli eszközöket nem mindig szentesíti a cél: temérdek példa van arra, hogy egyik, vagy másik házastárs erkölcstelenül és/vagy jogellenesen eljárva keseríti meg a másik életét egészen odáig, hogy még közös gyermeküket is eszközként használja.

A Google keresőoldal (www.google.hu) a "családi jog" és a "kapcsolattartás" kifejezésekre 2,2 millió, illetve közel 600 ezer találatot jelez. Ennek áttekintése nyilvánvalóan képtelenség, de nem is szükséges: az internetezők látogatási kedve is a nagyobb weboldalakra koncentrálódik. A "válás gyermekelhelyezés" kulcsszavakra együttesen keresve is kb. 11 700 találatot jelez a Google. Az Internet adattartalmának ismertetése tehát nem csak egészében, hanem még egy konkrét, szűk témára redukálva is lehetetlen. Akár egy soha véget nem érő ágrajz, minden weboldalon újabb hivatkozásokat találunk, amik célpontjában további, a témához kapcsoló weblapokat érhetünk el és így tovább. E végtelen folyamatban hasznos segítség a www://valas.lap.hu weboldal, amely a válással kapcsolatos weboldalak gyűjtőhelye. Itt tematikusan rendszerezve minden említésre méltó honlapot megtalálunk, amelyekre egyetlen kattintással közvetlenül eljuthatunk. Kiindulópontul tehát alighanem ezt érdemes használni. A házasság megmentésével foglalkozó oldalakon túl találunk sok más mellett jogi, pszichológiai, a gyermeket érintő problémákkal foglalkozó hivatkozásokat is. Ezen a gyűjtőlapon számos ügyvédi iroda internetes oldala is elérhető, részint informatív tartalommal. Egyes oldalakon informatív, hasznos kérdések és válaszok gyűjteménye található, amelyeket elolvasva választ kaphat a felhasználó olyan alapvető kérdésekre, mint - a teljesség igénye nélkül - a házastársi közös vagyon alapvető fogalmai, egy keresetlevél kellékei és benyújtásának mikéntje, és így tovább. Természetesen nem csak az itt feltüntetett ügyvédi irodák foglalkoznak családi joggal, mint ahogy akad iroda, melynek honlapját végigböngészve nem is találunk a családi jogra történő utalást. Ez a lista inkább arra szolgál tehát, hogy jobb ötlet híján tájékozódjon a felhasználó, hova is fordulhat problémájával egy személyes konzultáció erejéig.

A klasszikus jogi információs oldalak mellett a férfiak, illetve a nők körében népszerűbb oldalak között jelentős nézőpontbeli különbségek mutatkozhatnak. Természetesen a jogi tanácsadással, jogvédelemmel foglalkozó honlapok tartalma között is találhatók különbségek, ezek azonban - tekintettel a jogi tartalomra - nem olyan markánsak mint amit a családi problémákhoz nem jogi oldalról közelítő oldalak között láthatunk. Az olvasottak értékelését, nevezetesen hogy az eltérő álláspontok közül melyiket fogadjuk el könnyebben és melyiket fenntartásokkal, az olvasóra bízom. A bemutatandó fórumok között mindenképpen az első helyre kívánkozik a Jogi Fórum (www.jogiforum.hu), amelyről nem túlzás azt állítani, hogy a legnépszerűbb jogi témákkal foglalkozó hazai internetes oldal. A címe beszédes, a jogkereső felhasználók elsősorban a klasszikus értelemben vett eszmecsere-fórumként veszik igénybe azon túl, hogy a napi jogi hírek mellett szakmai publikációk, hasznos információk is megtalálhatók az oldalakon. A fórum használata rendkívül egyszerű, talán túlságosan is az. A különböző tartalmak precíz tematika alapján rendezettek, a különböző jogterületek között könnyen megtalálja az ember, melyiket keresi. A nehézségek ott kezdődnek, amikor kiválasztja az ember, hogy milyen témában óhajt érdeklődni. Az "Öröklés és családjog" kategóriát szemügyre véve látható, témánk milyen nagy érdeklődésre tart igény: e sorok írásakor 59 témában 27 438 hozzászólás olvasható az öröklési jogról és a családi jogról. Gyors számítással témánként átlagosan 465 üzenetet kapunk, amelyben az eligazodás - különösen egy kezdő számára - komoly nehézségeket okozhat. A Jogi Fórum kereső-funkciója a haladó Internet-felhasználó igényeit nem igazán elégíti ki, ezért meg kell elégednünk a kulcsszóra való kereséssel: a kulcsszót a weboldal a fórumtémák címei, vagy a hozzászólások között tudja keresni. Példaként a "kapcsolattartás" kifejezésre - e sorok írásakor - 16 olyan találatot kapunk, ahol a keresett szó fórumtéma címében szerepel. Ha fórumüzenetek szövegére kiterjesztve keressük ugyanezt, 211 találatot kapunk.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére