A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény (Ptké.) 13. § (2) bekezdése értelmében azon kft.-k, amelyek jegyzett tőkéje a Ptk. hatálybalépésekor nem érte el a hárommillió forintot, legkésőbb 2016. március 15-éig kötelesek törzstőkéjüket a szükséges mértékben megemelni, átalakulni, egyesülni (esetleg jogutód nélküli megszűnésről dönteni) azzal, hogy e tőkeemelésnél a Ptk. új jogintézményeit alkalmazhatják, és a feltőkésítésig kizárólag a Gt. szabályai szerint működhetnek.
A 2016. márciusi határidőre még több tízezer kft. változásbejegyzési kérelmének benyújtása volt várható, ami - főként a központi régióban - nyilvánvalóan ügytorlódást, és emiatt igen nagyszámú ügy Ctv. 47. § (2) bekezdése szerinti automatikus bejegyződését okozhatja.
A fenti szabály 2008. december 27. óta előírja, hogy a 15+3 munkanap alatt elbírálandó változásbejegyzési kérelem ex lege bejegyződése áll be, ha a bíróság ügyintézési ideje alatt nem hoz döntést, azonban az ennek gépi rögzítéséhez szükséges program mindeddig nem állt rendelkezésre. Az automatikusan bejegyződött ügyek cégadatait is meg kell szerkeszteni, a bejegyződést megállapító végzést (amely nem különbözött a "rendes úton" létrejött változásbejegyzéstől) éppúgy meg kellett hozni, mint az ügyintézési időn belül elkészült végzéseket.
Az új program most képes arra, hogy a lejárt ügyintézésű idejű, előszerkesztett (vagyis a kérelemben a kérelmező által rögzített adatokkal rendelkezésre álló) ügyekben a változásbejegyző végzést automatikusan meghozza, ezzel biztosítva, hogy az emberi közreműködésre ne legyen szükség az ilyen esetekben.
A jogalkotói cél így közel nyolc év után megvalósult. Nem állhat elő a jövőben olyan helyzet, hogy egy esetleges ügydömping következtében lemaradó cégbíróság a kérelem beadását követően hónapokkal később intézze el a már bejegyződött kérelmek végzéseinek megszerkesztését, hátráltatva ezzel a cég által időközben benyújtott, és olykor, például közbeszerzés, pályázatok, támogatási szerződések miatt igen sürgősen intézendő újabb kérelmek elbírálását.
(A cégbírósági program fejlesztése egyébként a közhiteles nyilvántartás sérelmével sem jár, kinyomtatható ugyanis az automatikusan bejegyződött ügyek listája, s így a cégbíróságnak lehetősége van a törvényességi felügyeleti szempontú utólagos ellenőrzésre.)
Az igazságügyi szervezet így technikailag felkészült a kft.-dömping fogadására, a jogalkotó azonban mégis jobbnak látta a minden bizonnyal bekövetkező ügytorlódás csökkentését. 2016. február 26-án ugyanis T/9379. szám alatt benyújtották a parlamentnek a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény módosítását célzó törvényjavaslatot, melyben - egyebek közt - a kft.-k feltőkésítését elrendelő Ptké. 13. § (2)-(3) bekezdését úgy módosítanák, hogy a feltőkésítésre rendelkezésre álló időt 2017. március 15-ig meghosszabbítják. (Ugyanilyen rendelkezést kívántak hozni az alapítványok és egyesületek vonatkozásában is.)
A törvényjavaslat 2. §-a pontosítja a Ptké. 12. § (4) bekezdésében szabályozott illetékkedvezmény szövegét is.
Az eredeti 12. § (4) bekezdése értelmében illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése nélkül lehet a cégbírósághoz benyújtani a változásbejegyzési kérelmet, feltéve, hogy az ahhoz csatolandó létesítő okirat módosítása kizárólag a Ptk. rendelkezéséhez történő igazítás, illetve a Ptk. eltérést engedő szabályainak alkalmazása miatti módosításokat tartalmaz. Egyéb cégadatot is érintő változás esetén e bekezdés a hivatkozott jogszabály szerint nem alkalmazható, vagyis a Ptk. harmonizációt tartalmazó módosítás mellett bekövetkezett bármilyen egyéb változás bejelentése a teljes, Ptk. szerinti változást (például a feltőkésítést) is illetékkötelessé teszi.
A Ptké. módosítása ezt a helyzetet rendezi, 2. §-ában átfogalmazza a Ptké. 12. § (4) bekezdésének utolsó mondatát.
Az új szöveg szerint "Ha a cég egyéb cégadatot érintő változást is bejelent, abban az esetben is csak az e cégadat módosítására vonatkozóan egyébként fizetendő illetéket és közzétételi költségtérítést kell fizetni."
Az idézett jogszabályszöveg most már egyértelműen tükrözni fogja azt a jogalkotói akaratot, hogy a Ptk. szerinti és a cég eredeti szándékaitól, tevékenységétől függetlenül beálló módosítási kötelezettséget olyankor is illetékmentessé kívánták tenni, ha a módosítással együtt más bejegyeztetési kötelezettségének is eleget tesz a kérelmező.
A fentiekben ismertetett Ptké.-módosítást a parlament elfogadta, és azt 2016. évi I. törvényként március 9-én kihirdették, március 10. napjától lépett hatályba. Megjegyzendő, hogy ez a módosítás csak a feltőkésítésre szoruló kft.-ket érinti, azon kft.-k, melyek a legalább 3 milliós törzstőkeminimummal rendelkeztek, továbbra is 2016. március 15-ig voltak kötelesek a Ptk.-hoz igazítani létesítő okiratukat. ■
- 3 -
Visszaugrás