Az európai közösségi jogász a kötelező jogi képviseletet igénylő ügyekben, amelyekben megbízója képviseletében első alkalommal jár el bíróság vagy más hatóság előtt, köteles az együttműködési szerződést, ha az nem magyar nyelvű, annak hiteles magyar fordítását bemutatni [Ütv. 89/K. § (2) bekezdése]. Ha az együttműködési szerződés megszűnik, ennek tényét az európai közösségi jogász haladéktalanul köteles írásban bejelenteni annak a bíróságnak és hatóságnak, amelyek előtt az együttműködés létrejöttét korábban igazolta [Ütv. 89/K. § (3) bekezdése].
Az együttműködési szerződés főbb tartalmi elemeit a Magyar Ügyvédi Kamara szabályzatban határozza meg [Ütv. 89/K. § (4) bekezdés]. Ezen szabályzat kidolgozása még folyamatban van.
A szolgáltatásnyújtás szabadsága keretében eseti jelleggel teljesíthet ügyvédi megbízást Magyarországon egy másik uniós tagállam ügyvédi nyilvántartásába bejegyzett olyan személy, aki valamely tagállam állampolgára.
Az Ütv. 89/I. § (2) bekezdése szerint a névhasználatában kizárólag a saját tagállama szerinti szakmai megnevezését szerepeltetheti, továbbá köteles feltüntetni a saját tagállama hivatalos nyelvén azon szakmai szervezetének megjelölését, amelynek tagja. A szakmai megnevezést magyar nyelvű kiegészítő magyarázattal is el kell látni, ha az az ügyvéd megnevezéssel összetéveszthető.
Az eseti szolgáltatást nyújtó európai közösségi jogász működésére irányadó jogról az Ütv. 89/L. § (2) bekezdése a 77/249/EGK irányelvvel összhangban rendelkezik. Az eseti szolgáltatást nyújtó európai közösségi jogász működésére a jogi képviselet tekintetében az Ütv. rendelkezései irányadóak; egyéb tevékenységre a saját tagállamnak az ügyvédi tevékenység folytatására ilyen esetben irányadó szabályai alkalmazandóak, továbbá az Ütv. rendelkezései és a Magyar Ügyvédi Kamara szabályzataiban foglaltak is, feltéve, hogy azok a Magyar Köztársaság területén nem állandó jelleggel folytatott tevékenyég hiányában is alkalmazhatóak [Ütv. 89/L. § (2) bekezdés].
Az eseti ügyvédi szolgáltatást nyújtó európai közösségi jogásznak a tevékenység ellátásához nem szükséges kérelmeznie a névjegyzékbe történő felvételt. A névjegyzékbe vétel iránti kérelmet egyébként az együttműködési szerződést megkötő ügyvéd irodájának vagy ügyvédi irodának helye, ilyen szerződés hiányában a szolgáltatásnyújtás helye szerint illetékes kamaránál kell előterjeszteni [Ütv. 89/C. § (1) bekezdés b) pont].
Ha az eseti szolgáltatást nyújtó ügyvéd névjegyzékbe vétel nélkül bármely ügyvédi tevékenységet végez, a kamara, a bíróság (hatóság) vagy megbízója felhívására köteles okirattal igazolni, hogy a külön jogszabályban meghatározott szakmai megnevezések valamelyike alatt ügyvédi tevékenység folytatására jogosult. A jogosultságot a saját tagállamának ügyvédi nyilvántartást vezető szervezete által kiállított három hónapnál nem régebbi okirat hiteles magyar fordításával kell igazolni, figyelemmel az Ütv. 89/J. § (1) bekezdésére és a 89/B. § (2) bekezdésének a) pontjára. Ha e kötelezettségének nem tesz eleget, akkor az adott európai közösségi jogász a Magyar Köztársaság területén ügyvédi tevékenységet nem végezhet. Fontos kiemelni, hogy az európai közösségi jogász a jogosultsága igazolására csak felhívásra kötelezhető.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás