Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

Dr. Wellmann Barna Bence: Beszámoló dr. Trenyisán Máté nyilvános doktori védéséről (MJO, 2023/3., 78-79. o.)

Amint az az előző beszámolónkból is kiderült, 2023. június 1. napján került sor a győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karán dr. Trenyisán Máté doktorjelölt, egyetemi tanársegéd nyilvános védésére is.

Dr. Trenyisán Máté doktorjelölt, ügyvéd doktori disszertációjának címe "A munkáltatói kárfelelősség funkcionális értelmezése" volt. A jelölt egyetemi tanulmányainak befejezése után doktorandusz hallgatóként a Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában folytatott tanulmányokat dr. Ferencz Jácint tanszékvezető habilitált egyetemi docens, ügyvéd témavezetése mellett. Doktori tanulmányai mellett először óraadóként, majd 2017-től egyetemi tanársegédként vesz részt a Széchenyi István Egyetem Munkajogi és Szociális Jogi Tanszékének munkájában. A szerző 2018-ban jeles eredménnyel letette jogi szakvizsgáját, majd ugyanezen évben megnyitotta ügyvédi praxisát Győrben és ügyvédi társulást alapított egyetemi kollégáival, dr. Keserű Barna Arnolddal és dr. Vándor Csabával.

A szerző doktori értekezésének tervezetét "A munkáltatói kárfelelősség szabályrendszerének funkcionális elemzése" munkacímen 2022 őszén nyújtotta be munkahelyi vitára, amely doktori cselekmény 2022. október 27-én zajlott le Győrben. A felkért előbírálók, dr. Kőhidi Ákos egyetemi docens (Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar) és dr. habil. Nádas György tanszékvezető egyetemi docens (Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar) a javasolt módosítások átvezetése után a doktori eljárás megindítására és az értekezés nyilvános vitára bocsátására tettek indítványt. Ehhez kapcsolódva, a vitán részt vett dr. Sipka Péter Máté adjunktus (Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar) és prof. dr. Kun Attila egyetemi tanár (Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar és Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar) a cím megváltoztatásának megfontolását vetették fel a szerző részére. Ennek következtében a szavazásra jogosultak (tizenöt fő) egyhangúlag, a munkahelyi vita során elhangzott kisebb módosítási javaslatok átvezetésével támogatták a fokozatszerzési eljárás megindítását.

A szerző az előbírálói javaslatokat jelentős részben megfogadva, disszertációjának első és utolsó fejezetében jelentősebb módosításokat is végrehajtva terjesztette elő a nyilvános védésre értekezését. A disszertáció a feldolgozott témakörhöz közelebb álló, "A munkáltatói kárfelelősség funkcionális értelmezése" címet kapta.

A 2023. június 1-jén 15 órai kezdettel megtartott nyilvános doktori védés bírálóbizottságának elnöki feladatait prof. dr. Takács Péter egyetemi tanár (Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar) látta el, a bizottság tagjai pedig dr. Nádasné dr. habil. Rab Henriett Enikő egyetemi docens (Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar), dr. Petrovics Zoltán egyetemi docens (Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar), adjunktus (Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar) és dr. Kőhidi Ákos egyetemi docens voltak. A disszertáció hivatalos bírálatára dr. habil. Nádas György egyetemi docenst és prof. dr. Kun Attila egyetemi tanárt kérték fel.

A jelölt a védés kezdetén röviden ismertette, hogy a munkavállalót ért károsító körülményekért való felelősség szabályai egy komplex és összetett szabályrendszert alkotnak, amelyben egyszerre vannak jelen munkajogi, munkavédelmi jogi, társadalombiztosítási jogi és felelősségbiztosítási jogi szabályok. Disszertációjának célja, hogy feltárja, vajon a munkáltatói kárfelelősség hazai, jogágakon átívelő rendszere és ennek esszenciális gondolati alapját megteremtő hazai kártérítési modell mennyiben alkalmas arra, hogy realizálja a vágyott célt, a károsult vagyoni helyzetének helyreállítását és a károkozó megelőző intézkedések megtételére való rábírását.

Dr. Nádas György hivatalos bírálóként rámutatott, hogy a dolgozatnak a munkajog tudománya számára is kiemelkedő jelentőségű része az a saját kérdőíves kutatáson alapuló megállapítássorozat, amely igyekszik feltárni azokat az attitűdöket és azokat az irányokat, amelyek meghatározzák a munkavállalók viszonyát a jelenlegi kárfelelősségi szabályrendszerhez. A dolgozat e fejezete olyan eredményeket tartalmaz, amelyek komoly gondolkodásra és vitára ösztönzik az olvasót, hiszen eddig nem, vagy csak alig vizsgált és feszegetett problémákra képes ilyen módon a szerző rámutatni. A kutatási eredmények bemutatása jól árnyalja azt a képet, amelyet jogtudományi eszközökkel is részben fel lehetett vázolni a hazai munkavállalói kárigények elbírálását és megtérítését érintően, azonban a jogtudományi kereteken túlmutató kutatási módszerek alkalmazása olyan lényeges kérdésekre mutat rá, amelyek egyébként jelentősen meghaladják az értekezés kereteit és témáját is.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére