Megrendelés

Kengyel Miklós[1]: Az Andrássy Egyetem. Német nyelvű posztgraduális és doktori képzés Magyarországon (JURA, 2007/1., 176-180. o.)

Felsőoktatási tájékoztatókban, internetes oldalakon vagy a német nyelven is fyernek becézett szólólapokon egyre gyakrabban jelenik meg egy hirdetés a következő szöveggel:

"Azon gondolkozik, hogy munkát keressen és/vagy továbbtanuljon?

Jól beszél németül és tovább tanulna még nyelveket?

Piacképes szakirányú végzettséget szeretne?

Érdekli az Európai Unió, a közép-európai régió közös jövője és integrálódása?

Tanuljon az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemen."

Kevesen tudják, hogy milyen szerepet is tölt be, és milyen lehetőségeket kínál az Andrássy Egyetem a magyar felsőoktatásban. A 2002-ben alapított intézménynek 72(!) magyar egyetem és főiskola között kell helytállnia a csökkenő hallgató létszám és szűkülő pénzügyi támogatás közepette egyre élesedő versenyben. Különlegességét a német tannyelven kívül az oktatási profil (közép-európai irányultságú társadalomtudomány), a képzés szerkezete (posztgraduális és doktori), valamint a hallgatóság és az oktató kar összetétele (német, osztrák, svájci, magyar) adja meg. A százharminc hallgató Budapest belvárosában, a Nemzeti Múzeum mögött, a történelmi Festetics-palotában folytathatja a tanulmányait. Mint az egyetem 2003 óta hivatalban lévő rektora szeretném leküzdeni az intézmény iránti természetes elfogultságomat és sine ira et studio (ahol a hangsúly inkább az utóbbin van) az egyetemet bemutatni.

1. A kezdetekről

Hat éve annak, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Wolgang Schüssel osztrák szövetségi kancellár, Edmund Stoiber bajor és Erwin Teufel baden-württembergi miniszterelnök éves találkozójuk alkalmával elhatározták azt, hogy Magyarországon német nyelvű egyetemet alapítanak. Az erről kiadott szándéknyilatkozatukat rövid időn belül a tettek követték és 2002 őszén Budapesten megnyitotta kapuit az Andrássy Gyula grófról elnevezett Német Nyelvű Egyetem, amely egy évig tartó ideiglenes elhelyezés után 2003 szeptemberében költözött be a felújított Festetics-palotába.

Németországban kezdettől fogva nagy figyelemmel kísérték az egyetem alapítását, amelyben egy évszázados közép-európai hagyomány újjáéledését látták. Amióta ugyanis a prágai Károly Egyetem német nyelvű karát a második világháború után bezárták, a nyelvterületen kívül nem működött német egyetem. (A világban ugyan vannak német alapítású egyetemek, így pl. Kairóban és Bangkokban, de ezek angol tannyelvűek.) Az Andrássy Egyetemet abból a célból hozták létre, hogy olyan vezető szakembereket képezzen a közigazgatás, a magángazdaság, a civil szféra és nem utolsósorban a nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó intézmények számára, akik a nyelvtudásuk, szakmai elkötelezettségük, valamint a térségről szerzett sokoldalú ismereteik révén hozzájárulhatnak a közép-európai integrációs folyamat sikeréhez. Az egyetem alapítói a német nyelvben és kultúrában látták azt a kohéziós erőt, amely a Közép-Európából érkező hallgatóságot egyesítheti.

Az Andrássy Egyetem az egykori Festetics-palotában

2. A környezet

Az Andrássy Egyetem elhelyezését és környezetét elfogultság nélkül nevezhetjük ideálisnak egy posztgraduális képzést folytató intézmény számára. Az Ybl Miklós tervezte Festetics-palota a Nemzeti Múzeum mögötti, egykoron "mágnások" lakta negyedben található. Néhány percnyi járásra van a nagy budapesti egyetemi épületektől, az ELTE-től, a Pázmánytól, a Corvinustól, az Egyetemi Könyvtártól és a sort

- 176/177 -

még hosszan folytathatnánk tovább. Különös érzés olyan helyen tanítani vagy tanulni, amely azoknak az épületeknek a tőszomszédságában van, amelyek előtt a magyar forradalmak kezdődtek. Jobbra a Nemzeti Múzeum épülettömbje, balra a Magyar Rádió épülete: ez utóbbitól a szó szoros értelmében csak egy fal választja el az Andrássy Egyetemet.

Az épület kettős rendeltetésű: Festetics-palota néven ad helyet rangos kulturális és közéleti programoknak és nemzetközi konferenciáknak, Andrássy Egyetemként pedig mintegy kétszáz hallgató befogadására alkalmas. Az első emeleti dísztermek (tükörterem, márványterem, Andrássy-terem) fölött, a második emeleti tetőtérben találhatók a szerényebb kivitelű, de minden igényt kielégítő, oktatási technikával jól felszerelt tantermek.

A hallgatóság Leuenberger svájci államelnök előadására vár 2006 október 23-án

3. Az oktatás

Az Andrássy Egyetemen jelenleg csak posztgraduális képzés (szakirányú továbbképzés), valamint egy - interdiszciplináris doktori iskola keretében - PhD képzés folyik. A négy szakiránnyal kapcsolatos információkat a következő táblázat foglalja össze:

A joghallgatókat leginkább érdeklő összehasonlító állam- és jogtudományi szakirány jelenleg az egyetlen olyan posztgraduális képzés Magyarországon, amely "Magister Legum", azaz LL.M címet ad. A külföldi jogászság körében nagyon népszerű titulus csak a jogi diploma után szerezhető meg, ezért a bolognai rendszer alapján "second master"-nek tekinthető. A jelentkezés feltétele a jogi diploma mellett a jó német nyelvtudás, beleértbe a szaknyelv ismeretét is. A kétéves kurzus akár egy évre is lerövidíthető, ebben az esetben azonban a hallgatónak két félév alatt 120 kreditpontot kell teljesítenie. Ez csak annak sikerülhet, aki a tanulmányaira koncentrál és a posztgraduális képzés mellett nem vállal munkát.

SZAKIRÁNY:KÉPZÉS
TARTALMA:
JELENTKEZÉS
FELTÉTELE:
SZEREZHETŐ
VÉGZETTSÉG:
KÖZÉP-EURÓPA
TANULMÁNYOK
A közép-európai népek
múltjában, kultúrájában és
eszmeiségében gyökerező
kapcsolatrendszerek elem-
zése
Jó német nyelvtudás,
egyetemi (MA) v.
főiskolai (BA) diploma;
Közép-Európa szakértő
(MA/BA)
ÖSSZEHASONLÍTÓ ÁL-
LAM-
ÉS JOGTUDOMÁNY
Az EU-jog és a tagállamok jog-
rendszereinek összehasonlító
elemzése
Jó német nyelvtudás,
diplomás jogász
összehasonlító állam- és
jogtudományi szakos szakjogász
(Magister Legum; LL.M)
KÜLÜGYI SZAKÉRTŐKorunk külpolitikai és gaz-
dasági problémáinak komp-
lex elemzése; össztársadalmi
és nemzetközi kontextusban
történő értelmezése
Jó német nyelvtudás,
egyetemi (MA) v.
főiskolai diploma (BA);
egyetemi szakközgazdász
külügyi szakértő szakon (MA)
külügyi szakértő (BA)
NEMZETKÖZI GAZDASÁGI
KAPCSOLATOK
Közgazdaságtan,
jog- és politikatudomány
európai gazdasági integráci-
ós hangsúllyal
Jó német nyelvtudás,
egyetemi (MA) v.
főiskolai diploma (BA);
nemzetközi gazdasági kap-
csolatok szakértő szakköz-
gazdász (MA)
nemzetközi gazdasági és üz-
leti kapcsolatok szakértő (BA)

- 177/178 -

4. Egy kis ízelítő (német nyelven) a kurzus kínálatából

Einführung in die Politikwissenschaft

Europäisches Wettbewerbsrecht

Europäische Menschenrechtskonvention

Europäisches Verwaltungsrecht

Konflikte und Konfliktbewältigung

Europäisches Zivilprozessrecht

Vergleichende Außenpolitikanalyse

EU- / EG- Prozessrecht

Wirtschaftsvölkerrecht

Binnenmarktrecht

Vergleichendes Staats- und Verfassungsrecht

Europäisches Gesellschaftsrecht

Das politische System der Europäischen Union

Europäisches Privatrecht

A kötelező tárgyak mellett a hallgatók az egyetemen meghirdetett valamennyi fakultatív tárgy közül választhatnak. A kínálat a politikatudománytól kezdve a közép-európai irodalmon, történelmen, külpolitikán át a közgazdaságtudományig terjed. További nyelvtanulásra is van lehetőség: a hallgatók jelenleg hat - részben közép- és kelet-európai - nyelv közül választhatnak. Az egyik legnépszerűbb, évente ismétlődő program az egyhetes brüsszeli tanulmányút.

5. Az egyetem működése

Az Andrássy Egyetem a magyar állam által elismert magánegyetem formájában működik. Fenntartásában a magyar költségvetésen kívül részt vállal a német, az osztrák, valamint a svájci szövetségi kormány, továbbá két német tagállam, Bajorország és Baden-Württemberg tartományi kormánya is. Szakmailag olyan neves külföldi intézmények támogatják, mint a Heidelbergi Egyetem és a Bécsi Egyetem, továbbá Bayreuth, Grác, Linz, Passau és St. Gallen egyeteme.

Az Andrássy Egyetem a magyar felsőoktatási törvény hatálya alá tartozik és a hazai előírásoknak megfelelő diplomát bocsát ki. A kétnyelvű díszes okmány azonban szakonként feltünteti a külföldi partnerintézmény nevét is. Az összehasonlító állam-és jogtudományi szakot a diploma a Heidelbergi Karl Rupprecht Egyetemmel közösen szervezett képzésként nevezi meg.

A 2006-ban indított Doktori Iskola interdiszciplináris jellegéből következően három tudományterületen (állam- és jogtudomány, történettudomány és politikatudomány) folytat német nyelvű PhD-képzést. A rövid idő alatt népszerűvé vált képzésnek jelenleg már húsz hallgatója van.

A posztgraduális és a doktori képzés jellegéből adódóan nagyon sok a hallgatók által egyedileg megoldandó feladat. Ennek a számítógépes laboratórium mellett a legfontosabb színtere a könyvtár, amely a Festetics-palota zárt belső udvarában található. Itt mintegy tizenötezer kötetnyi német kézikönyv és szakkönyv áll a hallgatók rendelkezésére. (Akinek ez nem elég, az tíz percen belül olyan nagy könyvtárakat érhet el, mint a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, az Egyetemi Könyvtár vagy az ELTE bölcsész- vagy jogi kari könyvtára.)

Az Andrássy Egyetem könyvtára

6. Tanárok és diákok

Az Andrássy Egyetem nemzetközi jellegét tanári karának és hallgatóságának összetétele adja meg. A félévente itt oktatók száma - beleértve a népes vendégtanári gárdát is - megközelíti a harmincat, ami a százharminc fős hallgatóságra tekintettel ideális tanár-diák arányt biztosít.

Az egyetemen jelenleg nyolc német, négy osztrák, négy svájci, továbbá tíz magyar professzor, illetve docens oktat. A hallgatók fele külföldi, többségük valamelyik német egyetem vagy főiskola elvégzése után választotta az Andrássy Egyetemet. Rajtuk kívül lengyel, osztrák, román, svájci, szlovák, szerb és orosz hallgatók is vannak.

A 2006-2007-es tanévre megállapított tandíj 165 000 forint, amely - hasonló jellegű képzésekkel összehasonlítva - szerénynek mondható. A járulékos költségek azonban meglehetősen magasak, mivel az egyetemnek nincs kollégiuma. A hallgatóság-

- 178/179 -

nak több mint a fele rendelkezik az alábbiakban felsorolt ösztöndíjak valamelyikével, amelyeknek a részletes leírása az egyetem honlapján található: www. andrassyuni.hu

Stipendien des Visegrad Fund

Stipendium des Freistaats Bayern

Carl Lutz-Stipendium für das LL.M.-Programm

Baden-Württemberg-Stipendium für Studierende der AUB

Stipendium der Aktion Österreich-Ungarn

7. Az Andrássy Egyetem jövője

Fennállásának öt éve alatt az Andrássy Egyetem körül nemegyszer támadtak kisebb vagy nagyobb politika viharok. Megkérdőjelezték a létét, működésének a célszerűségét, fenntartásának a gazdaságosságát. De értékőrző jellegét és a kultúrák közvetítésében betöltött szerepét nem sikerült elvitatni. 2007-től várhatóan államközi megállapodás szavatolja biztonságos működését a következő öt évre.

Az Andrássy Egyetem jelképe a népeket és kultúrákat összekötő híd

Az új felsőoktatási törvény az Andrássy Egyetemet arra kötelezte, hogy 2011-ig legalább két mesterképzést indítson el. Az elkövetkezendő években tehát átalakul az egyetem oktatási struktúrája. A jelenlegi tervek szerint a posztgraduális képzések megtartása mellett a Közép-Európa tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, valamint a nemzetközi kapcsolatok területén indulnának mesterképzések. A képzési szerkezet átalakítása nem érintheti az egyetemnek az alapító okiratában megfogalmazott célkitűzését, a közép-európai népek és kultúrák összekötésében. ■

Lábjegyzetek:

[1] A szerző tanszékvezető egyetemi tanár.

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére