"Sok van, mi csodálatos,
De az embernél nincs semmi csodálatosabb.
Ő az, ki a szürke Tengeren átkel,
A téli viharban Örvénylő habokon,
S Gaiát, a magasztos istennőt,
Zaklatja a meg megújulót.
Évről évre az imbolygó ekevassal,
Fölszántva lovával a földet."
Több mint kétezer évvel ezelőtt, a görög demokrácia fénykorában, i. e. 442-ben írta Szophoklész, az Antigoné című drámában. Ettől szebben és magasztosabb módon - legalábbis véleményem szerint - azóta sem fejezte ki senki az EMBER képességeit és tulajdonságait, ezért (is) hajtsunk fejet Szophoklész költői és emberi nagysága előtt!
Mindezeket azért bocsátottam előre, mert jómagam is úgy vélem, hogy az embernél valóban "nincs semmi csodálatosabb". Azért nincs, mert az emberi történelem során mindvégig jelen volt (és jelen van) az EMBER kettős énje: a kíváncsisága, a teremtés és az alkotás iránti vágya, a felfedezések iránti elkötelezettsége, miközben (sajnos) mindvégig jelen volt az ölés, a pusztítás és a rombolás iránti vágya is! Úgy vélem, hogy nem kell itt és most külön, példák sokaságával bizonyítanom ezen állításom megalapozottságát! Mindössze két találmányt: az atombombát és a számítógépet azonban nevesítenem kell. Az előbbit azért, mert önmagában is markánsan bizonyítja az EMBER itt hivatkozott kettős énjét, a másodikat pedig azért, mert álláspontom szerint az emberiség ez ideig elért, legnagyobb találmányáról van szó. Mi, magyarok pedig emeljük fel a fejünket és legyünk arra nagyon büszkék, hogy mindkét találmány megalkotásában - igaz, hogy alapvetően nem itthon, hanem az Egyesült Államokban - magyar származású tudósok játszottak döntő szerepet. Elegendő itt és most, az atombomba feltalálói közül csupán Kármán Tódorra, Szilárd Leóra, Wigner Jenőre és Teller Edére hivatkozni, illetve a számítógép megalkotói közül Neumann Jánosra utalni. Utóbbit egyenesen a számítógép atyájaként tiszteli, még ma is a történelem!
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás