Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésElső találkozásunk a 80-as évek második felének kezdetén történt, amikor a főváros XX. kerületében (a mai Pestszenterzsébeten) belevágtunk az ország akkor egyik legjelentősebbnek számító közigazgatás-fejlesztési modell kísérletébe. A korábbi okmányirodák létrejöttét is megalapozó egységes és kibővített feladatkörű komplex ügyfélszolgálati törekvések - az egymástól tanulás jegyében - nem nélkülözhették mindazok megkérdezését, akik láttak a pályán és kivételes képességgel, elhivatottsággal ismerték és műveltek szakmájukat. Így került közelképbe és látószögbe Deli Lajos, aki már akkor is - a főváros 8. kerületében, később pedig az Illetékhivatal irányítójaként méltán elismerten - közszolgálati hivatásának legjobbjai közé tartozott. Mindig könnyű dolgunk volt, mivel ha bármi felmerült adó- vagy illetékügyben, akkor a hozzáértőktől egyöntetű választ kaptunk: hívjátok és kérdezzétek meg a Deli Lajost. Már akkor is lenyűgözött és magával ragadott az a professzionalizmus, amelynek keretében nem csupán szűkebb jogterületét, hanem az egész jogrendszert átfogóan ismerte, s még inkább, alkotóan alkalmazta. A kitörési és megújítási pontokat átlátva mindig előremutató és fenntartható javaslatokkal állt elő, amelyek hatása és nyomai a hozzáértők számára még ma is jól érzékelhetőek és kitapinthatók.
Fentieket csak elmélyítette és magasabb szintre volt képes emelni a második találkozás, amikor az akkori Adóreform Bizottság tagjaként, illetve az APEH egyik meghatározó divíziójának vezetőjeként a közigazgatási dereguláció eredményes megalapozásához és kiteljesítéséhez kiváló ötleteket nyújtott. Jól emlékszem arra, amikor a tudomány és az újat teremtő gyakorlat kézfogása jegyében több mint két héten át - karanténba elvonulva - dolgoztunk az Államigazgatási Szervezési Intézetben. Ennek az azóta is egyedülálló szakmai műhelymunkának az volt a célja, hogy az igazgatás különböző szintjein dolgozó gyakorlati szakemberek bevonásával feltárjuk a hazai jogrendszer anomáliáit, az ügyfeleket indokolatlanul bosszantó hibákat, valamint megszüntessük a semmilyen társadalmi haszonnal nem járó ügyintézési üresjáratokat. A Közigazgatási Deregulációs Tanács titkáraként Lajost sajnos nem tudtam meggyőzni arról, hogy - a már említett nevezetes két hétre - ő is zárkózzon be és tartson velünk a Ménesi úton lévő, deregulációs javaslatokat kidolgozó támaszpontunkra. Izgalmas és szellemi kihívásokkal teli időszak volt, hiszen a legjobb gyakorlati szakemberekkel górcső alá vettük az ügyfeleket, valamint a hatósági ügyintézést érintő közigazgatási jogrendszer szinte teljes vertikumát. Lajos az invitációt igen jó néven vette és nyitott szívvel fogadta, de konkrét válasza a következő volt:
"Ferikém, én nem mehetek és nem vonulhatok ki két hétre, mert akkor hogyan fogok a csapatom és a kollégáim szemébe nézni!? Engedd meg, hogy levelező tagként kapcsolódjak be és vegyek részt ebben a nagyon is kedvemre való szakértői folyamatban."
Részéről ez nem csupán olcsó kifogás vagy üres gesztus volt. Ontotta az anyagokat és a megvalósítható ötleteket. Tökéletesen értette a célt, és javaslatai nyomán számos helyen került sor a szükségtelen és indokolatlan állami beavatkozás megszüntetésére vagy racionálisabb módon történő, fenntartó módosítására.
A harmadik találkozásunkat már a rendszer-váltást és a közigazgatási modellváltást követő, Berlinben létrejött szakértői workshop és tanulmányút fémjelezte. Élénken emlékszem arra, hogy Lajos a Fővárosi Önkormányzat Adóügyi szekciójának vezetőjeként a német kollégák előtt nyomban kivívta és elnyerte a szakmai figyelem és elismerés szimpátiáját. Okos kérdései, problémafelvetései már az első napokban kitüntető figyelmet generáltak. Számomra szintén további külön kitüntető figyelemmel ért fel az, hogy a rendelkezésre álló szabadidőben is sokat szakmáztunk. Talán nem véletlenül, hiszen hozzám hasonlóan ő is megszállottan, szenvedélyesen monomániás vérbeli közigazgatász volt.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás