Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Fischer Márta: Regulation vagy directive? Green paper vagy white paper? Melyiket mikor használjuk? (Jegyző, 2015/2., 44-45. o.)

EU-angolos nyelvhasználati tanácsok köz- és kormánytisztviselőknek, pályázatíróknak, nyelvtanároknak. A Tempus Közalapítvány online cikksorozata - 8-9. rész

A szakértő írása arra keresi a választ, hogy miként lehet biztonságosan közlekedni az EU integrációs szupersztrádáján.

Dokumentumkavalkád az EU-ban

Ember legyen a talpán, aki képes eligazodni az uniós dokumentumok rengetegében, ismeri azok tartalmi, nyelvi és formai jellemzőit (nem csak magyarul, de angolul is!) és hamar meg is tudja találni e dokumentumok többségét. E rövid írással nem lehet célunk az, hogy e kavalkád minden elemében rendet teremtsünk. Igyekszünk azonban olyan tartalmi és nyelvi támpontokat adni, amelyekkel az uniós dokumentumokkal való munka és keresgélés egyszerűbb lehet. Először egy csokorba szedjük azokat a dokumentumtípusokat, amelyek problémásak lehetnek akár a szakember, akár a nyelvtanuló számára. Egy következő írásunkban pedig a dokumentumtípusok konkrét nyelvhasználati sajátosságaival foglalkozunk.

A jogi aktusoktól a pályázati dokumentáción át a jegyzőkönyvekig....

Uniós szaknyelvi képzéseinken egyik kedvenc kérdésünk az, hány uniós dokumentumtípust tudnak a résztvevők felsorolni. A tippek 10-15 dokumentumtípus között mozognak, de egyikük sem közelíti meg a tényleges számot. Jablonkai Réka disszertációjában (hivatkozás: http://www.euenglish.hu/downloads/phd-dissertations/) összesen 36 (!) dokumentumtípust azonosít. Ha ezt a listát kiegészítjük további, az EU-honlapon fellelhető dokumentumokkal (http://europa.eu/publications/official-documents/index_en.htm), akkor ez a szám még magasabb is lehet!

A dokumentumok csoportosíthatóak a szerint, hogy az elsődleges joghoz (treaty - szerződés) vagy a másodlagos joghoz (például regulation - rendelet, directive - irányelv) tartoznak-e. Hatalmas területet ölelnek fel az EU-támogatásokhoz köthető dokumentumok, így például a pályázati felhívások (call for proposals). Cso-portosítási szempont lehet az, melyik intézmény bocsátja ki az adott dokumentumot. Így a zöld könyv (green paper), a fehér könyv (white paper) vagy a communication (közlemény) egyértelműen az Európai Bi-zottsághoz (European Commission) köthető dokumentumok, míg a következtetések (conclusions) az EU Tanácsának (Council of the European Union), illetve az Európai Tanácsnak (European Council), a határozat (resolution) pedig az Európai Parlamentnek (European Parliament) a dokumentumai. Ezenkívül vannak olyan dokumentumok, amelyek bárhol előfordulhatnak, úgy mint report - jelentés, press release - sajtóközlemény, minutes - jegyzőkönyv etc.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére