Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA Kormány a járások kialakítása és az ehhez szükséges intézkedések érdekében az 1299/2011. (IX. 1.) Korm. határozatában felelősök és határidők kitűzésével pontos menetrendet állított fel a 2013. január 1. napjával induló járási hivatali rendszernek.
A határozatból kitűnik a Kormány azon szándéka, hogy egy költségkímélő, a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatására irányuló, a közlekedési infrastruktúrát mérlegelő közigazgatási rendszer épüljön fel.
Alapelvként meghatározták, hogy a kormányablakok kialakításával "az ügyfelek a hivatali ügyintézés lehetőségéhez gyorsan és egyszerűen hozzáférjenek", ezzel együtt a meglévő ügyintézési helyszíneket meg kell tartani és fenn kell tartani. Egyúttal következtetni lehetett a határozatból arra, hogy a polgármesteri hivatalokra támaszkodva, azok személyi és tárgyi feltételeiből építkezve kell kialakítani a rendszert.
A járások kialakításáról, valamint egyes ezzel összefüggő törvények módosításáról (szám szerint 79 törvény) szóló 2012. évi XCIII. törvényben (a továbbiakban: Törvény) mondta ki (a Parlament 2012. június 25-i ülésnapján) az Országgyűlés a Jó Állam kialakításának szükségességét, amely törvényesen és átláthatóan működik, a közszolgáltatásokat maradéktalanul biztosítva. Egyidejűleg a Törvény 2. § (1) bekezdése rögzíti, hogy "a települési önkormányzatok mindazon vagyona és vagyoni értékű joga leltár szerint, amelyek a jogszabály által meghatározott, átvételre kerülő államigazgatási feladatok ellátását biztosítják, 2013. január 1-jén a feladat ellátásának időtartamára a Magyar Állam ingyenes használatába kerül." E szakasz (2) bekezdése szerint az ingyenes használati joghoz kapcsolódó feladatok részletkérdéseit a kormányhivatalok kormánymegbízottai és a települési önkormányzatok polgármesterei között megkötött megállapodás rendezi.
A feleknek a megállapodás megkötésére 2012. október 31-ig van lehetőségük. Amennyiben ez nem jön létre teljes körűen, a kormányhivatal 2012. november 15-ig határozattal létrehozza a megállapodást, mely ellen fellebbezésnek helye nincs, azonban ellene bírósági felülvizsgálattal lehet élni. A Törvény Átmeneti és záró rendelkezéseiben felhatalmazást kapott a Kormány arra, hogy a megállapodás megkötésének szabályait, valamint a megállapodás tartalmi kellékeit rendeletben szabályozza.
Ez a rendelet a járási (fővárosi kerületi) hivatalokról szóló 218/2012. (VIII. 13.) Kormány rendeletben látott napvilágot.
A járási hivatalok kialakításának főbb lépcsői Szigetváron az alábbiak voltak:
1. 2012. április 27. napján érkezett a Baranya Megyei Kormányhivatal (a továbbiakban: Kormányhivatal) értesítése, mely alapján 2012. május 25. napjáig a megadott internetes felületen a Hivatalban található infokommunikációs eszközökről, nyilvántartásokról, szerződésekről adatot kellett szolgáltatni.
Az egyeztetések, felmérések időben elhúzódtak, azonban a járási hivatal kialakításáról szóló megállapodás részét képező adatok alapját elsősorban ezen felmérés adta.
2. 2012. június 21-én kelt megkeresés alapján a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Vagyonkezelő Központjának weblapján elérhető kérdőívek kerültek kitöltésre. Az adatlapok nagyobb része a személyekre, illetményekre, ingatlanra, ingóságokra vonatkozott.
3. 2012. július 5-én július 15-i határidővel egy összesítő táblázat kitöltésére kérte fel a Kormányhivatal a város jegyzőjét. Az ún. állománytábla a dolgozókra, képesítésükre, munkakörükre, szervezeti egységükre, az illetményekre, egyéb juttatásokra vonatkozott.
4. 2012. július 31-én a járási hivatalok hatáskörébe kerülő szociális- és gyámhatósági ügyek számára vonatkozóan kért be adatokat a Kormányhivatal.
5. 2012. augusztus 15-én a Kormányablak ügyintézők kiválasztási és képzési eljárásával kapcsolatban a Nemzeti és Közigazgatási Intézet tájékoztatót adott ki. A képzés jelenleg már folyik.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás