Megrendelés

Pálinkás József: Az MTA Elnökének köszöntője (ÁJT, 2010/1., 5-6. o.)

"Nincs kör, hol ki nem jelölhetjük

azon hatást, melyet a tudomány állapo-

tainkra gyakorol (...)"

(Báró Eötvös József)

A jogtudomány a rend filozófiája, az életvezetés bölcsessége: gyakorlati értékű tudás és tudóst avató felelősség. A Magyar Tudományos Akadémia Jogtudományi Intézetének elmúlt 60 esztendeje során mindez változtató, alakító erővé válhatott a magyar nemzet életében. Az Intézet egybefűzte a jog-világ gondolkodásmódjait, a jogtudomány részterületeit, megalkotta és kutatta a jogállam alapjait és működését, jogtudósokat, alkotmánybírákat és köztársasági elnököket adott az országnak. Kutatói minőséget és tudósi életpályát teremtett, elveket dolgozott ki és érvényesített a jogállamiság és törvényesség terén. A pártállami években is a nyugat-európai demokratikus minták kutatásának szigete maradt, és ‘rendszert váltott' a társadalmi és gazdasági reformok támogatásával. Eközben mindvégig mintát adott szakmai felkészültségből és erkölcsi tartásból.

Ennek a szakmai és erkölcsi elkötelezettségnek kell ma olyan formáló erővé válnia, amelyet a törvényi szabályok elvi előkészítése során követni lehet. A törvények betartatásához szükség van arra a jogtudományi gondolkodásra és kutatásra, amely emberi-közösségi magatartást formál azért, hogy a törvények tisztelete általánossá váljék Magyarországon. Széchenyi István szavaival "Nem elég mai időkben törvényeket írni; de azok iránt szimpátiát is kell gerjeszteni." Ez a szimpátia segítheti a rendelkezéseket a gyakorlathoz formálni, a szabálykövetést értékké tenni.

Az Intézetben végzett tudományos munka jól illeszkedik az Magyar Tudományos Akadémiának az új Akadémiai törvényben megfogalmazott közfeladataihoz: az intézmény, szakmai tekintélye révén, elméleti előkészítő munkájával nagy hatást gyakorolhat a jogállam fejlődésére, a demokratikus rend fenntartására.

A jogtudomány a törvényesség kultúrájának megalapozójaként ma is alkotó, változtató erő: kíséri és vigyázza a társadalmi változásokat, leírja és előrajzolja törvényes kereteit. Erkölcsöt formál a joggal, a jogszerűt

- 5/6 -

őrzi az erkölccsel. A Magyar Tudományos Akadémia 60 esztendős Jogtudományi Intézetében pedig nemzetközi hírű és nemzeti értékű eszmék, kutatások és tudósok ígérik még századokra a törvény hitelét, a jog érvényét és a közösség rendjét.■

2009. október

- 6 -

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére