Megrendelés

Kukorelli István - Szoboszlai-Kiss Katalin: A tíz éve elhunyt nagy formátumú szerkesztőre, Gábor Lucára emlékezünk (JÁP, 2022/4., 189-190. o.)

Gábor Luca (1954-2012)

"Ha munkádhoz hűséges vagy a halál sem tehet ellene semmit, amíg a munkád tető alá nem hoztad." (Márai Sándor)

Gábor Luca a jog- és politikatudományi folyóirat- és könyvszerkesztés egyik legnagyobb alakja volt, a rendszerváltás éveit követően egészen 2012-ben bekövetkezett haláláig. Művei a hazai jogtudomány fundamentumát adják, amelyek a jogászképzés máig szerves részét képezik. Az általa szerkesztett kötetek száma 75. A Jog-Állam-Politika különösen jó szívvel emlékezik meg Gábor Lucáról, aki folyóiratunk 2009-es indításánál szakértő gondoskodással bábáskodott. A Jog-Állam-Politika arculatának terveit Gábor Luca álmodta meg, a rovatok kategorizálásától a betűkészlet megtervezéséig minden részletre kiterjedt minőségbiztosító figyelme. Gábor Luca tragikusan korán távozott közülünk. Halálának évében, 2012. december 13-án, nem véletlenül éppen Luca napján az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán rendezett konferencián pályatársai,

- 189/190 -

neves tudósok emlékeztek meg és méltatták, nagy formátumú szerkesztőként tisztelegtek munkássága előtt. Az alábbiakban Kukorelli István a konferencián elhangzott megemlékező beszédéből idézünk fel néhány részletet, tisztelegve a tíz éve elhunyt Gábor Luca szerkesztőtársunk előtt.

"Mondják, munkában ismerszik meg igazán még a jóbarát is, s ez így igaz. Lucával élmény volt együtt dolgozni, nemcsak szakmai tudása, nagy műveltsége, világos gondolkodásmódja, hanem személyisége miatt is. Nyugodtsága, bölcsessége, igazi értelmiségi, kritikai értékelő szelleme átragadt az emberre. Az a ritka ember volt, akivel mindent meg lehetett beszélni, minden vitakérdést meg lehetett oldani, amely többszerzős tankönyvek esetében nem könnyű feladat. Kevés ilyen embertársunkkal találkozunk az életben. (...) Luca mindvégig óvó, aggódó, gondoskodó szeretettel és figyelemmel követte egyik első szellemi gyermekének - t. i. az Alkotmánytan tankönyv- sorsát, mert az övének érezte, szerzőtárs, szerkesztőtárs volt, a szó valódi értelmében. Ahogy megjelent a második, a sokadik, a legújabb átdolgozott kiadás, rögtön azon volt, hogyan lehetne jobbá, szebbé, fogyaszthatóbbá, tanulhatóbbá tenni, kijavítva az esetleges hibákat. Jól tudta, hogy a folyamatosan karbantartott, korszerű és naprakész írott anyag az egyetemi oktatás, a jogászképzés alapja. Nagyrészt az ő érdeme is, hogy 2004-ben tankönyvünk elnyerte az egyetem nívódíját. Szerkesztettük, javítottuk a tankönyvet a tanszéken, a kiadóban, az Alkotmánybíróságon, a Bimbó úton, teázókban, kéziratokat küldve és cserélve, a lényeg a jobbítás volt. Luca mindig megkérdezte, hogy milyen hallgatói visszajelzések voltak, milyenek a tapasztalatok. Különösen érzékeny volt erre. Gábor Luca megértette, hogy nem könnyű ma kritikai- értékelő alapon, jó alkotmányjogi tankönyvet írni." Hozzátehetjük, hogy a megemlékező sorok óta eltelt tíz évre visszapillantva ez még inkább igaz. Ahogyan tankönyvet, úgy szakfolyóiratot sem lehet csupán gépek algoritmusait használva szerkeszteni, a tudomány egy szegmense manapság sajnos egyre inkább a digitalizált eszközök nyújtotta, kényelemorientált munkafolyamatokat méri, értékeli és ismeri el. A hagyományos szerkesztési elveket, az akár idegen, akár magyar nyelven olvasó, korrigáló, gondolkodó ember munkáját egy igényesen megmunkált kiadványon, mint védjegyet, ki lehet tapintani. A Jog-Állam-Politika használja természetesen a digitális lehetőségeket, ám a Gábor Lucától látott és tanult igényességet, a humán erőforrás biztosította magas mércét soha nem hanyagolja el. A jövőre a XV. évfolyamával megjelenő Jog-Állam-Politika, a Gábor Lucától tanult értékrendszert hűen őrizve, továbbra is az általa tervezett arculattal jelenik meg.

Győr, 2022. október

Kukorelli István és Szoboszlai-Kiss Katalin

A Jog-Állam-Politika szerkesztősége nevében ■

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére