Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Hennel Éva: Korok, életkorok, konfliktusok - Interdiszciplináris gondolatok a "Mediáció a XXI. század békepipája" konferenciáról (CSJ, 2024/4., 56-59. o.)

A jogászok és a mediátorok számára már világos, mit jelent a mediáció, és a társadalom is egyre inkább ösztönösen alkalmazza ezt a módszert mindennapi helyzetekben. Életünknek nincs olyan területe, ahol ne lenne kulcsfontosságú a békéltetés és a közös megoldások keresése - ezek mind a mediáció és a békéltetés folyamatain alapulnak. A peren kívüli megegyezés minden fél számára előnyös: nemcsak az igazságszolgáltatási rendszert tehermentesíti, hanem gyorsabb és személyre szabottabb megoldást is nyújt. A felek így maguk határozhatják meg, mi az az egyezség, amely a jogvitájukat teljes mértékben, számukra megnyugtató módon rendezi. A megegyezés tehát belső indíttatásból születik, egy szakember támogatásával.

A Bírók a Mediációért Egyesületnél (a továbbiakban: BAM) hisszük, hogy "a mediáció a jog jóindulata", éppen ezért - az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően - idén is megrendezésre került a Békepipa-konferencia. Hosszas előkészületek után 2024. szeptember 19-én a BAM megtartotta a Mediáció a XXI. század békepipája elnevezésű rendezvénysorozat következő találkozóját, az ország legnagyobb - közel 200 fős - mediációs konferenciáját, melyet az Egyesület szervezett, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara és a Budapesti Ügyvédi Kamara támogatásával a Közjegyzők Házában.

A konferencia címe, a Korok, életkorok, konfliktusok választása mögött az a gondolat áll, hogy a különböző generációk között megjelenő konfliktusok napjainkban egyre nagyobb jelentőséggel bírnak. A különböző életkorok és korszakok különböző értékrendeket, kommunikációs stílusokat és problémamegoldási módszereket hordoznak, amelyek könnyen súrlódáshoz vezethetnek. A generációs különbségek ma még markánsabban mutatkoznak meg, hiszen a gyors társadalmi változások, a technológiai fejlődés és az életkörülmények eltérései új kihívások elé állítják az embereket. A mediáció és a konfliktuskezelés módszerei pedig eszközt kínálnak arra, hogy a generációk közötti különbségek megértésével és tiszteletével hatékonyan közelítsünk ezekhez a helyzetekhez.

A megnyitóbeszédeket követően dr. Kozma-Vízkeleti Dániel kiképző család-pszichoterapeuta előadását hallgathatta meg a közönség, melynek témája a konferencia alapötletéhez igazodva a nemzedékek súrlódásai és kapcsolódásai voltak. Inspiráló előadásában a korok közötti konfliktushelyzetekre helyezte a hangsúlyt, bemutatva, hogy különböző időszakokban milyen jellegű konfliktusok alakulnak ki, és hogyan változik ezek jelentése az egyes generációk számára - szemléltetve a konfliktusok evolúcióját azzal, hogy ugyanazt a helyzetet más korszakokra vetítette ki. Szintén a megnyitó blokkot színesítette A mediáció lehetőségei a különböző életszakaszokban címmel dr. Kertész Tibor mediátor felszólalása.

A plenáris előadások sorát zárta az olasz mediterrán családjogi mediációs modellről szóló előadás, amelyről Avv. Titti Calfapietro és Dott.ssa Fulvia D'Elia online osztották meg ismereteiket és tapasztalataikat, akik a GEMME (European Judges Group for Mediation, továbbiakban GEMME) Italy Bari szekcióját képviselték.[1] A mediterrán modell a konfliktus közvetítésében a humanista megközelítést követi, amelyet Jacqueline Morineau hozott létre, hangsúlyozva az érzelmek és a mögöttes szükségletek felismerését és kifejezését. Az olasz igazságszolgáltatásban a Cartabia-reform támogatja ennek a modellnek az alkalmazását, különös tekintettel a családjogi vitákban, ahol a felek érzelmi intelligenciáját és együttérzését előtérbe helyezik a konstruktív kapcsolatok helyreállításához. A bari bíróságon a Családjogi Közvetítői Iroda segíti a feleket abban, hogy egy semleges környezetben informálódjanak a közvetítési folyamatról és átgondolják konfliktusaikat, lehetővé téve számukra a harmonikusabb együttműködést.

A konferencia további részében az előadások és kerekasztal-beszélgetések három szekcióban folytatódtak, melyek színvonala és gyakorlatközpontúsága kiemelkedő volt, hiszen a résztvevők olyan szakemberektől hallhattak első kézből tapasztalatokat, akik nap mint nap a mediáció különböző formáival dolgoznak.

A polgári jogi szekció házigazdája dr. Szabó Eszter családjogi ügyvéd és Hennel Éva mediátor, mentálhigiénés szakember voltak. Ebben a szekcióban Dr. Kőrös András nyugalmazott kúriai tanácselnök és a BAM vezetőségi tagjának moderálásával dr. Szemán Felicitász tanácselnök (Fővárosi Törvényszék), dr. Leszák Andrea bíró (Szentendrei Járásbíróság), dr. Haász Diána családjogász, pszichológus, mediátor, valamint dr. Bertalan Judit bírósági

- 56/57 -

közvetítő mutatták be a közös szülői felügyelet és váltott elhelyezés magyarországi gyakorlatának jelenlegi helyzetét és fejlődési lehetőségeit. Az előadók áttekintették az elmúlt két év jogalkalmazási tapasztalatait, különös tekintettel a szülői jogok és kötelezettségek gyakorlati aspektusaira. A beszélgetés reflektált arra a jogszabályváltozásra, mely szerint a 2021. évi CXXII. törvény 86-88. §-a 2022. január 1-jei hatálybalépéssel módosult a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény Családjogi Könyvének szülői felügyeletet érintő rendelkezései tekintetében, amely előfeltétele, alapja a váltott gondoskodás elrendelésének. A kerekasztal-beszélgetés során olyan izgalmas kérdések merültek fel, hogy a váltott gondoskodás csodaszer-e a szülők közti béke megteremtésében, milyen alternatív megoldások léteznek a megállapodás tartósságára, valamint az is, hogy milyen problémákat okoz, hogy a Ptk. csak a szülőknek egyenlő időt biztosító rendezést tekinti váltott gondoskodásnak, ellentétben több külföldi jogrendszer rugalmasabb megoldásával.

A bírósági és/vagy piaci mediáció két formájának jogi különbözőségeit és lehetséges összhangját Hennel Éva mediátor moderálásával dr. Juhász Éva egyetemi tanár (SZTE), dr. Majosházi Linda bíró, Martonfalvay Lilla igazságügyi mediátor és a BAM vezetőségi tagja, valamint dr. Paulini Márió csoportvezető mediátor (Fővárosi Törvényszék) elemezték. A szekció célja a bírósági és piaci mediáció jelenlegi helyzetének bemutatása, működésének és hatékonyságának összehasonlítása volt, továbbá a két módszer egymáshoz való kapcsolódásának feltárása. A résztvevők kifejtették véleményüket a szervezettel szembeni lojalitásról, a peresítés előtti mediációba terelés lehetőségeiről, a co-mediáció előnyeiről/hátrányairól, valamint arról, van-e helye az érzékenyítésnek és a mentálhigiénés megközelítésnek a bírósági folyamatban.

A Merre tartasz családjog? című kerekasztal beszélgetésben dr. Bogár Zsuzsa szakpszichológus és családterapeuta, dr. Kőrös András nyugalmazott kúriai tanácselnök, valamint Dr. Szemán Felicitász tanácselnök (Fővárosi Törvényszék) olyan kérdésekkel foglalkoztak, mint a válási eljárások alternatív megoldási lehetőségei, illetve a mediáció és pár- vagy családterápia kapcsolata. Az előadók hangsúlyozták a családjogi mediáció fontosságát a válási folyamatban és a konfliktuskezelésben.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére