Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Szilágyi Gabriella: Beszámoló az FIW XXIV. szimpóziumáról (Innsbruck, 2001, március 1-3.) (JK, 2001/7-8., 332-335. o.)

Ezévben Innsbruckban rendezte meg (ezúttal már XXIV.) rangos szimpóziumát a Forschungsinstitut für Wirtschaftsverfassung und Wettbewerb (FIW). Az FIW kölni székhelyű, bevételeit kizárólag magánforrásokból nyerő közhasznú társaság, amelyet a német gazdaság szakmai szövetségei alapítottak 1960-ban. Az alapítók szándéka egy a piacgazdasági renddel, a versenyelmélettel és a versenyjoggal foglalkozó interdiszciplináris kutatóintézet létrehozása volt. Az FIW célja nem közvetlen kutatómunka, hanem az, hogy a tárgykör gyakorlat-központú szemléletének kialakulása érdekében a versenyelmélet, a versenypolitika, a versenyjog és a társasági jog területén interdiszciplináris vitafórumot teremtsen a vállalkozások, a tudomány, a versenyhatóságok és a bíróságok számára. Különösen fontos törekvése, hogy a tudományos utánpótlást megismertesse a versenyjoggal. Az FIW hozzá kíván járulni a piacgazdasági rend és a verseny elfogadottságának erősítéséhez, ezért évek óta több sikeres rendezvényt szervez. Ezek közé tartozik a hagyományosan Innsbruckban megrendezésre kerülő szimpózium is.

I.

A szervezők minden évben a versennyel kapcsolatos legaktuálisabb kérdések közül választják ki a szimpózium témáját. A rendezvény idén a Jog, verseny és elektronikus kereskedelem kérdéskörét járta körül. Az előadásokat, ezúttal is az ipar és a közigazgatás jeles képviselői tartották.

1. Az első, nagy feltűnést kiváltó előadást Ulrich Schuchmacher, az Infenion Technologies AG igazgatóságának elnöke tartotta a dinamikus növekedés kezelése a mikroelektronikai szektorban címmel. Az Infenion Technologies a leggyorsabban fejlődő, félvezetőket gyártó vállalatok egyike a világon. A távközlés és az adattárolók szegmenseiben világviszonylatban vezető helyet foglal el. A félvezetők piacára a tőkeigényesség és a gyors, de nehezen prognosztizálható fejlődés a jellemző, ezért az Infenion piacorientált vállalati szerkezet kialakítására törekedett. Termékeik értékesítése szempontjából a legfontosabb területeknek a vezetékes és a vezeték nélküli távközlés, a biztonsági- és chip-kártyák integrált áramkörei, az autó- és ipari elektronika, valamint a számítástechnikai eszközök számítanak.

Schumacher elsősorban a vállalat gazdasági mutatóiról beszélt, de kitért arra is, hogy a tudás a siker döntő tényezője. Tapasztalataik szerint nem feltétlenül a pénz bír a legnagyobb jelentőséggel a munkatársak megtartása szempontjából, hanem az, hogy mennyire veszik komolyan őket, és milyenek a munkakörülmények. Egy olyan vállalatnál, ahol az alkalmazottak hatoda fejlesztő, nem lehet figyelmen kívül hagyni az emberi tényezőt.

2. A következő előadás - Windows '21 - A new economy-hoz illeszkedő modern gazdaságpolitika - egészen más szemléletű volt, lévén előadója Siegmar Mosdorf a Német Szövetségi Gazdasági és Műszaki Minisztérium parlamenti államtitkára.

A munkamegosztás változóban van a világon, egyre inkább jellemzővé válik a decentralizált termelés, a know-how jelentősége egyre nagyobb, a szerzői jog versenypolitikai és a gazdaságpolitikai kérdéssé válik. Mindez a versenyhatóságokat és a kormányt is új kihívások elé állítja. Az államtitkár Németország szempontjából vizsgálta a kérdést. Álláspontja szerint az új gazdaság terén Németország bizonyos előnyökkel rendelkezik az USA-val szemben, többek között jobb az infrastruktúra és fejlettebbek a mobil-hálózatok. A felsőoktatási képzést kiemelkedő jelentőségűnek tartotta, azonban reálisnak vélte annak veszélyét, hogy az USA-ban dolgozó diplomások nem térnek vissza Európába, ezért egész Európát behálózó kapcsolatokat kell kiépíteni, meg kell akadályozni a szellemi tőke kiáramlását.

A változó világ igénye a jogalkotással szemben a rugalmasság és a soft law jelentőségének növekedése. A versenyjogi jogalkotást illetően célként nevezte meg a jelenlegi ex post jellegű szabályozásról az ex ante jellegű szabályozásra való áttérést.

3. Az adatvédelem mint az elektronikus kereskedelem minőségi tényezője címmel Werner Schmidt, az Adatvédelemért felelős Szövetségi Biztos tanácsadója tartott előadást.

Az internetről érdekessége és hasznossága mellett - szerinte - elmondható, hogy műszaki bázisában csak korlátozottan lehet bízni, gyakran lehet hallani hacker-támadásokról és a biztonság hiányáról. Sok kritika éri a banner-reklámokkal kapcsolatos felhasználói adatok megszerzésének eszközeit (Cookies, Webbugs) és az adatfeldolgozást is. Az e-bankinggel ellentétben az elektronikus kereskedelemnek egyelőre nem sikerült eltávolodnia ettől a kedvezőtlen háttértől. A felhasználói adatok védelme nem kizárólag a magánszemély vásárlók érdeke: a keres-

- 332/333 -

kedelmi platformok üzleti felhasználói (B2B) is nagymértékben érdekeltek felhasználói adataik védelmében.

Bebizonyosodott, hogy az új információs és kommunikációs technikák sikere nagymértékben a polgárok magánszférájának biztosításától függ. Az adatvédelem hiányosságainak leküzdése érdekében, és azért, hogy az adatvédelem versengő minőségi tényezővé váljon az elektronikus kereskedelem számára, különösen nagy erőfeszítésekre van szükség. A szolgáltatóknak érthető módon el kell magyarázniuk, hogy mit fognak és mit nem fognak tenni az ügyfelek adataival. Ha egyes kérdésekben szerencsésnek tűnik is a választás lehetőségének biztosítása az ügyfelek számára, ennek akkor is néhány, érthető opcióra kell korlátozódnia. Ebben a vonatkozásban célszerű volna egy szabvány meghatározása, akár magatartási szabály formájában is.

A megbízhatóság érdekében súlyos szankcióknak kell követniük, ha a szolgáltató a saját maga által meghatározott elvekkel, a maga által ki-nyilvánítottakkal ellentétesen cselekszik. A törvény általi védelem nagymértékben hozzájárulhat a probléma megoldásához. A jogszabályok megsértésének, valamint az elektronikus kereskedelemmel kapcsolatos adatvédelemre vonatkozóan önkéntesen adott ígértet megszegésének az érintett kérelme nélkül is üldözendőnek kell lennie. Az ezen piac iránti bizalom megteremtése és védelme ugyanis a köz érdekében áll.

4. Thomas Hoerennek, a Münsteri egyetem Információ-, távközlési- és Médiajogi Intézet professzorának az elektronikus üzleti forgalom jogi problémáival foglalkozó előadása az utolsó volt a rendezvény első napján. A téma - címe után ítélve - első pillantásra talán kissé száraznak tűnhet, az előadó stílusa azonban kivételes élményt jelentett.

Az európai és a német jogi szabályozás, valamint a vállalkozások viszonyát egy világbajnoki sakkjátszma lépéseivel érzékeltette, ahol a támadó fél - a jogalkotó - a "surranó gyalogáldozat" taktikáját választotta. Ennek lényege, hogy a támadó a gyalogot előretolja, a védekező kénytelen leütni azt, ezzel egyidejűleg azonban védtelenné teszi a királyt. A professzor szerint az egymásnak olykor ellentmondó, a sokszínű valóságra sokszor csak korlátozottan alkalmazható európai és a német jogi előírások hasonlóképpen sodorják matt-közeli állapotba az elektronikus üzletkötés lehetőségeivel élni kívánó vállalkozásokat.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére