Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
Előfizetés2023. október 19-20-án a lublini Maria Curie-Skłodowska Egyetem (UMCS, Lengyelország) és a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE, Magyarország) A jogképesség értelmezésének és gyakorlatának aktuális kérdései a lengyel, a magyar, az európai és a nemzetközi jogban címmel szervezett ötödik alkalommal magyar-lengyel jogtudományi konferenciát, mely a két egyetem között 2021 októbere óta tartó konferenciasorozatba illeszkedik.[1]
Az UMCS Kelet-Lengyelország legnagyobb egyeteme, a jelenlegi nevén 1944. október 23-án alapították Maria Skłodowska-Curie lengyel származású, a radioaktivitás kutatásában elért eredményei után világhírűvé lett, kétszeres Nobel-díjas természettudós tiszteletére. Az UMCS magas tudományos színvonalú intézmény (2017-ben elnyerte a HR Excellence in Research logó használatát, 2022-ben az ATHENA tagságot, a 2022-23-as CWUR World rangsorolásában a világ főiskolái és egyetemei közül az 1237. legjobb, 2024-ben a THE World rangsorolásában a magasfokú képzést nyújtó intézmények közül az 1500+ legjobb kategória tagja.)[2]
Az ELTE 1635-ös alapítása óta Magyarország leghosszabb ideje folyamatosan működő egyeteme, az ország egyik legtekintélyesebb felsőoktatási intézménye. A 20. század közepe óta viseli az egyik legkiválóbb magyar fizikusnak, Eötvös Lorándnak a nevét, akinek vizsgálatai a kapillaritásról és a gravitációról a fizika tudományát örökértékű eredményekkel gazdagították. Az ELTE világhírű tudományos és szakmai tevékenységéről ismert (a 2022-23-as CWUR World rangsorolásában a világ kollégiumai és egyetemei közül az 517. legjobb, 2024-ben a THE World rangsorolásában a magasfokú képzést nyújtó intézmények közül a legjobb 801-1000 kategória tagja).
A nemzetközi jogtudományi konferencia keretében az UMCS képviselői előadói jelenlétükkel megtisztelték a hazai szakmai partnereiket, és segítették a lengyel-magyar tudományos élet előremozdítását a jogalanyisághoz kapcsolódó kutatásaikban.
A magyarországi Balatonlelle Polgármesteri Hivatala adott festői vízparti környezetben otthont a nemzetközi tudományos konferenciának. A Balaton déli partjának egyik legszebb és legkeresettebb települése a 14. századig visszanyúló történelmi múlttal, pezsgő gazdasági és kulturális közeggel rendelkezik, ebből adódóan pedig a nemzetközi találkozó kiváló házigazdájának bizonyult. A magyar-lengyel jogtudományi konferenciát Kenéz István, Balatonlelle Város Önkormányzatának polgármestere nyitotta meg. Megnyitó beszédében nagy szeretettel és tisztelettel köszöntötte a tudományos élet jelenlévő képviselőit, s köszönetet mondott a konferencia szervezőinek, amiért Balatonlelle adhatott helyet az ötödik magyar-lengyel jogtudományi konferenciának. Felhívta a figyelmet a tudományterületeken átívelő kutatások fontosságára, a látogatók érkezésének jelentőségére Balatonlelle szempontjából, és bíztatta a résztvevőket, hogy az érdemi szakmai vitán túl ismerjék meg a város természeti és kulturális örökségét is.
- 17/18 -
A rendezvény célja volt, hogy a szakmai közönség megvitassa a jogalanyiság kérdéskörét multidiszciplináris és jogágak közötti megközelítéssel is, ezért szerepet kapott a tágabb társadalomtudományi szemlélet is a jogtudományi területek - így az alkotmányjog, a magánjog, a közigazgatási jog, a jogszociológia, a pénzügyi jog és az európai jog - megközelítései mellett.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás