Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!
ElőfizetésAz algoritmusok nemcsak korlátozhatják a versenykörülményeket,[1] hanem serkentő hatást is gyakorolhatnak, hiszen sok fejlődési lehetőséget hordoznak magukban. A gazdaság különböző területein tölthetnek be költségcsökkentő szerepet, így például raktárkészletek rendezése, kutatási költségek racionalizálása, vagy akár piackutatások során.
A luxemburgi versenyhatóság a következőkben bemutatott döntése[2] alapjául algoritmusok versenyt serkentő hatása szolgált. A versenyhatóság eljárása több taxitársaság azon megállapodását vizsgálta, miszerint áraikat egy önműködő algoritmus használatával egyeztetik.
Az áregyeztetés alapjául szolgáló eszköz a "Webtaxi", egy taxifoglaló platform, ami használható telefonról, mobilalkalmazásról, illetve weblapról is. Az alkalmazás földrajzi meghatározottság és az utas által megjelölt egyéb kritériumok alapján összeköti az utast és a hozzá legközelebb lévő taxit. A taxiszolgáltatók havidíjat fizetnek a Webtaxinak, az alkalmazás pedig meghatározza, hogy milyen árat kell alkalmazniuk. Az alkalmazás eredetileg azonban csak maximum árat határozott meg, az utas és a sofőr azonban ezen ártól eltérő, alacsonyabb árban is megállapodhatott.
Ezt luxemburgi versenyhatóság a luxemburgi versenytörvény[3] 3. szakasza és az EUMSZ[4] 101. cikk (1) bekezdése alapján tiltott magatartásnak tekintette, mivel olyan vállalkozások közötti megállapodásnak tekinthető, amely korlátozza a versenyt. Mivel azonban az algoritmus hatékonyságnövelő hatása miatt az utasok könnyebben és gyorsabban juthattak hozzá a taxiszolgáltatáshoz, az EUMSZ 101. cikk (3) bekezdése és a luxemburgi versenytörvény ezzel megegyező 4. szakasza alapján a versenyhatóság egyedi mentességben részesítette a szolgáltatót.
A Webtaxi árazási módszere azonban 2017. február 3. napjával megváltozott. Az új módszer szerint az alkalmazás automatikusan kiszámolta az alkalmazandó árat. A fuvardíj a megtett távolság, az utazási idő, és a forgalmi helyzet alapján kerül megállapításra. Az így meghatározott ár - a korábbi gyakorlattal szemben - köti a sofőrt és az utast, az nem képezheti egyéni alku tárgyát. Mivel a Webtaxi közvetítő szerepet tölt be az utas és a sofőr között, ezért ezt a luxemburgi versenyhatóság kétoldalú piacnak tekinti: nemcsak a Webtaxi és a taxitársaság, hanem a taxitársaság és az utas közötti viszonyt is figyelembe kell venni. Az a gyakorlat, hogy a taxiszolgáltatók megállapodása alapján a viteldíjakat az árazó algoritmusok segítségével azonos módon határozzák meg árkartellnek minősül a luxemburgi versenyhatóság döntése értelmében. Ezt követően, mivel a versenykorlátozás nem minősült per se tiltottnak, az egyedi mentesség feltételeinek teljesülése került ellenőrzésre.
Ahhoz, hogy a a felek mentesülhessenek, a megállapodásuknak meg kell felelnie a luxemburgi versenytörvény 4. cikkében szereplő kumulatív feltételeknek, amelyek azonosak az EUMSZ 101. cikkének (3) bekezdésével.
Ezek szerint abban az esetben mentesülhet az egyén a versenykorlátozó megállapodás jogkövetkezményei alól, amennyiben a vállalkozások közötti megállapodás hozzájárul az áruk termeléséhez, vagy forgalmazásának javításához, illetve a műszaki vagy gazdasági fejlődés előmozdításához; és a fogyasztók méltányosan részesednek az így elért hatékonyság növekedésből anélkül, hogy a versenykorlátozás a célok eléréséhez nélkülözhetetlen mértéket meghaladná, illetve lehetővé tenné a versenykizárását az érintett áruk jelentős része tekintetében.
A hatékonyság és a műszaki fejlődés egy ilyen innovatív technológia esetében rendkívül fontos, hiszen a bevezetésének célja már önmagában is a társaságok költségeinek csökkentése volt, maga a technológia pedig nem volt jelen korábban a piacon. A Webtaxi azzal, hogy az utashoz a legközelebb lévő taxit irányította, csökkentette az utas nélkül megtett távolságokat. Ezáltal csökkent a károsanyag-kibocsátás is, amely a környezetvédelmi célkitűzések elérése szempontjából komoly jelentőséggel bírt. Az utasok a Webtaxi egységes platformján keresztül különböző taxitársaságok ajánlatai közül válogathattak, valamint folyamatosan hozzáférhettek a taxiszolgáltatáshoz. Az alkalmazás használata a szolgáltatók szempontjából is jelentős hatékonyságnövelő hatással bír, mivel az alkalmazáson keresztül folyamatosan tudják követni a kereslet változásait területi és időbeli vonatkozásban is, és így könnyeben tudják az erőforrásaikat allokálni.
A hatékonyságnövekedésből a fogyasztóknak jutott megfelelő előnyök követelménye is megvalósult. A fogyasztók részesedése vonatkozásában megkülönböztetünk minőségi és mennyiségi jellegű előnyöket. A legfontosabb mennyiségi előny, amit az alkalmazás használata hozott az árcsökkenés. Az algoritmus a taxifoglalással egyidejűleg kiszámolja a fuvar árát, és tájékoztatja erről az utast. Az így megállapított viteldíj nem lehet több, mint amit a taxióra mutat fuvar végén, így az
- 7/8 -
utas a két árat össze is hasonlíthatja. Ezek alapján megállapítható, hogy az algoritmus alkalmazása általános árcsökkenéshez vezet a taxiszolgáltatások vonatkozásában. Mennyiségi előny, hogy mivel az alkalmazás a legközelebbi taxit küldi az utashoz, csökken a várakozási idő, a használat megnövelte a bármikor rendelkezésre álló szolgáltatók számát, valamint a kevesebb megtett távolság kevesebb károsanyag kibocsátással járt, és így egészségesebb környezetet biztosított Luxemburg lakói számára.
A fenti előnyökből a fogyasztók is méltányosan részesedtek, hiszen az utazásuk kényelmesebbé, rövidebbé és környezetkímélőbbé vált. Megállapítható, hogy ahhoz, hogy a foglalási rendszer megfelelően tudjon működni az algoritmus alapú árazás elengedhetetlen, hiszen az algoritmus teszi lehetővé az utasnak a legközelebbi taxihoz való rendelését. Az utasok szempontjából az alkalmazás használatának legnagyobb előnye az volt, hogy előre kalkulált, fix ár tudatában dönthettek. Az algoritmus használatának hiánya két hátránnyal is járna a felhasználók szempontjából. Egyrészről nem egy előre meghatározott fuvardíj tudatában dönthetnek az utazásról, hanem a viteldíj a taxiszolgáltató és az utas közötti alku eredménye lenne. Így az árat az utazás közbeni váratlan események, forgalmi helyzetek is befolyásolják és emelhetik. Véleményem szerint a fix ár egyfajta biztonságot is nyújt az utasoknak, hiszen így esetlegesen a taxiszolgáltatónak nem éri meg nem a legrövidebb utat választani, hiszen nem tud ezzel többletbevételt elérni. Másrészről, nem az utashoz legközelebbi taxi bonyolítaná automatikusan a fuvart, és így a várakozási idő és a menetdíj is megnőne, valamint ennek következtében a károsanyag kibocsátás is.
Látható tehát, hogy az applikáció használata komoly hatékonyságnövekedést eredményezett nemcsak a vállalkozások, hanem a szolgáltatást igénybe vevők oldalán is. A Webtaxi-szolgáltatás megfelelő működéséhez pedig az algoritmus alkalmazása elengedhetetlen, mivel nincsenek azonos hatékonysággal bíró, azonban kevésbé versenykorlátozó megoldási lehetőségek.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás