Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Budai Judit, Kovács Zoltán: A Legfelsőbb Bíróság döntése a soproni mélygarázs ügyben és annak gazdasági következményei (GJ, 2009/5., 20-24. o.)

A Legfelsőbb Bíróság Pfv. I. 21.446/2008-as számon hozott ítélete az elmúlt időszak egyik legnagyobb sajtóérdeklődésre számot tartó döntése. A sajtóban "soproni mélygarázs ügyként" szereplő ítélet szakmai kommentálására azonban mindeddig nem került sor. Ezt az űrt hivatott betölteni az ítélettel magával, illetve méginkább annak jogi és gazdasági következményeivel foglalkozó ismertetés.

Tényállás

A perbeli felek megállapodást kötöttek, amelynek keretében az alperes "üzleti alapon működő", nyilvános parkolást biztosító mélygarázs építését vállalta a felperes önkormányzat ingatlana alatt, amely annak nyilvántartott törzsvagyona, közterület volt. Az alperes továbbá vállalta a felszíni köztér széles körű rekonstrukcióját. A felek megállapodása értelmében az alépítmény mélygarázs önálló helyrajzi számot kap és az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésével az alperes tulajdonába kerül.

A felek a megállapodásukban foglaltak szerint jártak el, megtörtént az ingatlan megosztása, kiadásra került a mélygarázsra az építési engedély, amelynek munkálatai a per ideje alatt a befejezéshez közeledtek.

A perben a felek által sem volt vitatott, hogy megállapodásuk tárgyát forgalomképtelen, önkormányzati törzsvagyonba tartozó ingatlan (köztér) képezte.

A felperes önkormányzat a megállapodás semmisségének a megállapítását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság döntése

A Legfelsőbb Bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, hogy "A forgalomképtelen ingatlan felszínén, felszíne alatti vagy feletti részén emelt épület tulajdonjogát - mivel az e csoportba tartozó dolgok a törvényi tilalom folytán nem kerülhetnek más személy tulajdonába - az alkotórészre vonatkozó szabályok szerint a Ptk. 97. § (1) bekezdése alapján kizárólag a földtulajdonos szerezheti meg. A közvagyon védelmét biztosító forgalomképtelenség következtében tehát az önkormányzat törzsvagyonába tartozó ingatlan alkotórésze - az ingatlan egységét megbontva - nem válhat ki az önkormányzat tulajdonából. Forgalomképtelen ingatlan esetében tehát a szűkebb értelemben vett osztott tulajdon keletkezése kizárt."

A Bíróság álláspontja szerint a földtulajdonos és az építkező által kötött ilyen megállapodás tartalmát tekintve nem más, mint elidegenítés, amely tekintettel a megosztani kívánt ingatlan forgalomképtelenségére semmis.

A földtulajdon vertikális határairól

A jelenleg hatályos Polgári Törvénykönyv, szemben például az 1928-as Magánjogi Törvényjavaslattal, nem rendelkezik a földtulajdon vertikális határairól. A II. világháború előtti javaslattal szembeni látszólagos visszalépés okai a köztes politikai/társadalmi időszaknak az ingatlan magántulajdon szűk körben való elfogadásában kereshetőek. A Magánjogi Törvényjavaslat 499. §-a összhangban a jelenleg hatályos német BGB, osztrák ABGB, illetve a svájci ZGB-vel akképpen rendelkezett, hogy "az ingatlan tulajdonjoga kiterjed a telek fölötti légtérre és a telek alatt lévő földtestre, de csak addig a határig, ameddig a tulajdonának gyakorlása a tulajdonosnak érdekében áll."

Azáltal, hogy a hazai Polgári Törvénykönyv nem tartalmaz normatív szabályozást a földtulajdon vertikális határairól, a bírói gyakorlatra bízta annak kijelölését. A környező jogrendszerek bírói gyakorlatában egyértelművé vált, hogy annak a vertikális határnak a meghúzása, amely már nem zavarja az ingatlan rendeltetésszerű használatát kizárólag eseti jelleggel tehető meg. Amíg a német bíróságok kimondták, hogy a felszín alatt húzódó metró építését a tulajdonos nem köteles kártalanítás nélkül tűrni, addig például a svájci fórumok elutasították azon hegytetőn elhelyezkedő telektulajdonosok igényeit, amelyek a hegyen átfúródó alagút telkük alatti szelvényeire vonatkoztak.

A fenti kérdésben a hazai normatív szabályozást az Országgyűlés előtt levő Polgári Törvénykönyv tervezet nem kívánja megváltoztatni, a földtulajdon vertikális határairól, hasonlóan a jelenlegi szabályozáshoz, nem rendelkezik. Ezzel szemben a Szakértői Javaslat 4:19. §-a lényegében a fent idézett Magánjogi Törvényjavaslatban foglaltakat venné át.

Mindezek alapján levonható egy olyan következtetés, hogy a felperes önkormányzat perbeli közterületen fennálló tulajdonjoga a Polgári Törvénykönyv normatív rendelkezésének hiányában is kiterjedt a föld felszín alatt épülő mélygarázsra, mivel az olyan mélységben húzódik, amely az ingatlan rendeltetésszerű használatát befolyásolja.

A föld és az épület viszonya

A fenti érvelés megalapozhatja a Polgári Törvénykönyv 97. § (1) bekezdésének alkalmazhatóságát, amely alapján az épület tulajdonjoga a földtulajdonost illeti meg.

A hazai szabályozás nem tesz különbséget a felszín feletti, illetve a felszín alatti épület között. A Polgári Törvénykönyv 686. §-a értelmében az épületekre vonatkozó rendelkezéseket más építményekre is megfelelően kell alkalmazni. Mindezek értelmében nem tehető magánjogi különbség egy toronyház, illetve egy mélygarázs között, függetlenül attól, hogy azoknak a földtulajdon rendeltetésszerű használatára nyilvánvalóan eltérő mértékű befolyásuk van.

Az alapelv, amely szerint a föld, illetve az épület osztja egymás sorsát már korábban sem volt kivétel nélkül tartható. A földön, illetve az épületen osztott tulajdon létrehozatalára komoly jogpolitikai igény mutatkozott. Az új Polgári Törvénykönyv tervezet indokolása szerint az épület és a föld tulajdonjogának szétválása a nagy volumenű beruházások, építkezések esetén válik a legindokoltabbá. Mindezeknek megfelelően a jelenleg hatályos Polgári Törvénykönyv is lehetővé teszi az osztott tulajdon létrehozását. A Törvénykönyv 97. § (2) bekezdése alapján az építkezőt illeti meg az épület tulajdonjoga, ha törvény vagy a földtulajdonossal kötött írásbeli megállapodás így rendelkezik.

A perbeli felek az utóbbi szabályt felhívva, kívántak volna osztott tulajdont létrehozni az adott ingatlanon, amelynek következtében a közterület alatti mélygarázs önálló ingatlanként az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezve került volna az építtető tulajdonába. A Legfelsőbb Bíróság döntésében azonban az ingatlan forgalomképtelen, önkormányzati törzsvagyonba tartozó jellegére hivatkozva a fenti jogszabályhely alkalmazását kizárta, a felek megállapodását semmisnek nyilvánította.

A forgalomképtelen köztulajdon speciális természete

A Legfelsőbb Bíróság döntésének értelmezéséhez a köztulajdon speciális jogi természetének ismertetése elengedhetetlen. A közjogi jogalanyok (állam, egyes állami szervek, önkormányzatok) által gyakorolt tulajdonjogra speciális szabályok vonatkoznak, amelyek keretében a magánjog és a közjog szabályai ütköznek egymásnak.

A köztulajdon két főbb "összetevője" különböztetendő meg. Mind az állam, mind pedig az önkormányzatok rendelkeznek úgynevezett vállalkozói vagyonnal, amelyet ugyan a kötelező közszolgáltatások teljesítésére kell elsősorban fordítani, de komolyabb magánjogi, vagy közjogi korlátot nem támaszt a jogalkotó az azok feletti tulajdonjog gyakorlásával szemben. A vállalkozói vagyonnak minősülő köztulajdon, illetve a magántulajdon tartalma szempontjából nincs komolyabb különbség.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére