A balesetbiztosítási szerződés azért tartozik az összegbiztosítási szerződések közé, mert a biztosító - a 6:437. § (2) bekezdésének megfelelően - a szerződésben meghatározott pénzösszeg(ek) megfizetésére vállal kötelezettséget. Azonban a biztosított a 6:440. § szerint a biztosítási esemény elkerülésében érdekelt, ezért a létrejövő jogviszony számos eleme a kárbiztosítási szerződés szabályaival azonos.
A 6:485. § szerint a biztosító a biztosított balesete miatt bekövetkező halála, egészségkárosodása vagy rokkantsága esetén a szerződésben meghatározott biztosítási összeg vagy járadék fizetésére vagy egyéb szolgáltatásra vállal kötelezettséget. Az egyéb szolgáltatás is - minthogy összegbiztosítási szerződésről van szó - szintén csak valamilyen módon teljesítendő pénzösszeg lehet.
E jogviszony szabályait a 6:486. § (1) és (3) bekezdése az életbiztosítás és a kárbiztosítás szabályainak átvételével határozza meg.
Az életbiztosítás következő szabályai alkalmazandók: E § (1) bekezdésének a) pontja arra az esetre vonatkozik, amikor a 6:475. § szerint a biztosított hozzájárult ahhoz, hogy az összegbiztosítási szerződést más személy kösse meg. Ilyenkor hozzájárulását a 6:479. § (2) bekezdéséhez hasonlóan - a biztosított ezúttal is visszavonhatja. A b) pont - teljes egészében - átveszi a 6:478. §-ának a kedvezményezettre vonatkozó szabályait. Végül a c) pont szerint a biztosító - a 6:484. § (2) bekezdésével azonosan - mentesül a szolgáltatásra vonatkozó kötelezettsége alól, ha a biztosított halálát a biztosítási összegre jogosult (azaz a kedvezményezett) szándékos magatartása okozta. Ilyenkor a visszavásárlási összeg a biztosított személy örököseit illeti meg. [Irányadó ehhez a 6:484. § (1) bekezdése]. Egyebekben a baleset biztosítására a (3) bekezdés szerint a kárbiztosítás szabályait kell alkalmazni a következők szerint:
a) a biztosítót a balesetért felelős személlyel szemben a 6:468. § szerint megtérítési igény nem illet meg (a kártérítést a biztosított követelheti);
b) a biztosítottat nem terheli a 6:465. § szerinti állapotmegőrzési kötelezettség, hiszen az emberek megsérülését a lehetséges módon minél gyorsabban orvosolni kell.
Minthogy a kárbiztosítási szerződés vagyontárgyakra irányul, az ezekre vonatkozó szabályokat nagy körültekintéssel kell alkalmazni. A gyakorlatra vár annak eldöntése, hogy a többszörös biztosításra a 6:459. §-t vagy a 6:476. §-t kell-e alkalmazni. Továbbá úgy látszik, hogy a 6:460. § és a 6:461. § alkalmazása kizárható. Inkább csak a kármegelőzési és kárenyhítési kötelezettségről szóló 6:463. § és a szolgáltatás alóli mentesülés lehetőségéről szóló 6:464. § alkalmazható, figyelembe véve és mérlegelve, hogy ezeket miként lehet megkövetelni az ember testét érő sérelem esetén.
A 6:486. § (2) bekezdése szerint a felek a felmondási jog korlátozásában nem állapodhatnak meg. Úgy tűnik, hogy ez a tilalom mind biztosítót, mind a biztosítottat megillető (a 6:466. §, 6:481. § és 6:483. §-ban meghatározott) rendes felmondási jogra vonatkozik. Kérdés, hogy ez vonatkozik-e a 6:446. § (1) bekezdésében és 6:454. § (3) bekezdésében szereplő "rendkívüli" felmondásra is. Egyébként a 6:456. § szerint, ha a szerződő fél fogyasztó, a szerződés ezúttal is csak a biztosított vagy a kedvezményezett javára térhet el a törvény balesetbiztosításra vonatkozó rendelkezéseitől is.
Az egészségbiztosítási szerződés nem sorolható be sem az összegbiztosítás, sem a kárbiztosítás csoportjai közé. Tulajdonképpen e két típus elemeinek átvételéről van szó. Tartalmának meghatározása (minthogy e szerződéstípus konszenzuális elemei is kevesek) a szerződő felek megállapodásán múlik.
A Ptk. 6:487. §-a az egészségbiztosítási szerződés elengedhetetlenül lényeges feltételeit abban határozza meg, hogy a biztosító a biztosított megbetegedése esetén a szerződésben meghatározott szolgáltatások teljesítésére vállal kötelezettséget. A szolgáltatás kiterjedhet a szerződésben meghatározott egészségügyi szolgáltatások egészséges személy általi igénybevételekor felmerülő költségek megtérítésére is.
A biztosító szolgáltatása tulajdonképpen a biztosított egészségére vonatkozó vizsgálatok, ápolások műtétek és egyéb feladatok elvégzésére vonatkozó költségek teljes vagy részleges megtérítéséből áll.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás