Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Baksa-Ströcker Renáta: Belső kontrollrendszer egy kisvárosi önkormányzat, Komárom gyakorlatában (Jegyző, 2019/1., 13-15. o.)

A belső kontroll a laikus szemlélő számára akár a belső ellenőrzés szinonimája is lehetne, mi azonban - akik az államháztartás rendszerében dolgozunk - tudjuk, hogy a belső kontroll teljesen más és egyben sokkal több aktivitást követelő tevékenység, mint a belső ellenőrzés.

Nagyon lényeges sajátossága a belső kontroll tevékenységeknek, hogy - szemben a belső ellenőrzéssel - nem lehetséges ezen tevékenységek "kiszervezése". A költségvetési szervek belső kontrollrendszeréről és belső ellenőrzéséről szóló 370/2011. (XII. 31.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Bkr.) 15. § (7) bekezdése az önkormányzatok esetében kifejezetten megengedi, hogy a belső ellenőrzést foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban álló alkalmazott vagy polgári jogi szerződés keretében foglalkoztatott belső ellenőr is végezhesse, itt "csupán" a feltételek és források biztosítása a költségvetési szerv vezetőjének a feladata. A belső kontrolltevékenység esetében azonban nincs ilyen "kiszervezési" lehetőség. A Bkr. 3. §-a szerint a költségvetési szerv vezetője (aki önkormányzatok esetében a jegyző) felelős a belső kontrollrendszer keretében az egyes kontrolltevékenységek kialakításáért, működtetéséért és fejlesztéséért.

Egy másik tévhit, amit feltétlenül el kell oszlatni az, hogy mind a belső ellenőrzés, mind a belső kontroll "igazából csak a gazdálkodással összefüggő tevékenységekre vonatkozik". Ahogy a Bkr. 3. §-a a belső kontrollrendszer elemeinek felsorolásánál vagy a 2. § m) pontjában az integrált kockázatkezelési rendszer definíciójának meghatározásakor kiemeli, a belső kontroll a szervezet minden szintjén érvényesül és a szervezet minden tevékenységére kiterjed.

A kontrollkörnyezet kialakítása a költségvetési szerv vezetőjének feladata, melynek során rendszerezi a költségvetési szerv folyamatait, kijelöli a folyamatok működésében részt vevő szervezeti egységeket, valamint a folyamatért általános felelősséget viselő vezető beosztású személyt, a folyamatgazdát [Bkr. 6. § (2a) bekezdés]. A megfelelő kontrollkörnyezet kialakítása érdekében a költségvetési szerv vezetője köteles elkészíteni és rendszeresen aktualizálni a költségvetési szerv ellenőrzési nyomvonalát. Az ellenőrzési nyomvonal a kontrollkörnyezetnek elengedhetetlen eleme és a kockázatkezelés alapját is képezi. Az ellenőrzési nyomvonal a költségvetési szerv működési folyamatainak szöveges, táblázatokkal vagy folyamatábrákkal szemléltetett leírása, amely tartalmazza különösen: a felelősségi és információs szinteket és kapcsolatokat, irányítási és ellenőrzési folyamatokat, lehetővé téve azok nyomon követését és utólagos ellenőrzését [Bkr. 6. § (3) bekezdés].

Az integrált kockázatkezelési rendszer olyan folyamatalapú kockázatkezelési rendszer, amely a szervezet minden tevékenységére kiterjed, egységes módszertan és eljárások alkalmazásával, a szervezet célkitűzéseinek és értékeinek figyelembevételével biztosítja a szervezet kockázatainak teljes körű azonosítását, azok értékelését, valamint a kockázatok kezelésére vonatkozó intézkedési terv elkészítését és az abban foglaltak nyomon követését [Bkr. 2. § m) pont].

A fentiek megvalósítása érdekében a következő lépések végrehajtása szükséges a gyakorlatban:

1. Szabályzatok elkészítése, testre szabása

2. Főfolyamatok feltérképezése

3. Szereplők kijelölése (folyamatgazdák, kockázatkezelési koordinátor, eseményfelelős)

4. Részfolyamatok meghatározása

5. Ellenőrzési nyomvonalak elkészítése

6. Kockázatelemzés elkészítése

7. Kockázatkezelési intézkedési terv elkészítése és végrehajtása

8. A fenti dokumentumok évenkénti aktualizálása

Komárom Város Önkormányzatánál összesen négy szabályzatot készítettünk el a belső kontrollrendszer teljes körű kialakítása érdekében, melyek a következők voltak:

1. Belső kontroll kézikönyv

2. Szervezeti integritást sértő események kezelésének szabályzata

3. Ellenőrzési nyomvonal készítésének szabályzata

4. Integrált kockázatkezelési szabályzat

A szabályzatok hatálya kiterjed az önkormányzatra, a polgármesteri hivatalra és az önkormányzat által fenntartott intézményekre is.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére