Megrendelés

Európai Közjegyzői Hálózat (KK, 2007/10., 29. o.)

Örömteli hír a magyar és az európai közjegyzői kar számára, hogy 2007. november 1. napjával megkezdi működését az Európai Közjegyzői Hálózat.

Az Európai Unióban folyamatosan nő azoknak a polgároknak a száma, akik más országok polgáraival létesítenek szakmai vagy családi kapcsolatokat. Ez az Európán belüli mobilitás mára bizonyos nemzetközi jogi segítségnyújtási igényt tett szükségessé.

A gyakorlatban számos esetben okoz problémát a közjegyző számára, ha tevékenysége során nemzetközi (akár technikai akár jogi) segítségre van szüksége, mivel nincs az adott külföldi országban egy olyan munkatárs megjelölve, aki ilyen jellegű kérdésben hivatalos felvilágosítást tudna nyújtani.

A CNUE (Európai Unió Közjegyzőségeinek Tanácsa) által felállított Európai Közjegyzői Hálózat ezekre a problémákra kínál megoldást.

A hálózatnak 21 tagja van: Ausztria, Belgium, Bulgária, Cseh Köztársaság, Észtország, Franciaország, Görögország Hollandia, Horvátország (megfigyelő tag), Spanyolország, Lengyelország Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Szlovákia, Szlovénia.

Az Európai Közjegyzői Hálózat segítséget nyújt azoknak a közjegyzőknek, akik munkájuk során határon átnyúló kérdésekkel találkoznak. A kapcsolattartó - aki ebben a folyamatban elsődlegesen közvetítő szerepet tölt be - közvetlenül tanácsot ad a felmerült nemzetközi jogi problémát illetően vagy megkeresi a hálózat 20 partnerországa kapcsolattartójának valamelyikét és továbbítja számára az adott nemzetközi kérdést. A kapcsolattartó segít a hozzá fordulónak abban az esetben is, amikor meg szeretnék tudni, hogy szükséges-e közokirati forma valamely Európai Uniós tagállamban, illetve információt nyújt egy meghatározott külföldi közjegyző megtalálásához is.

A megkeresések csakis pontos kérdésként és nem a megoldásra váró teljes ügy formájában címezhetők a kapcsolattartónak.

A kapcsolattartó a fentieken túlmenően tájékoztatást ad a közösségi jogszabályok alkalmazásáról és hazai jogba való átültetéséről.

Fontos kiemelni, hogy az EKH nem kötelező jogi tanácsot ad; a közjegyzők számára érkező válaszok pusztán tájékoztató jellegűek. A kapcsolattartó sokkal inkább technikai segítséget nyújt (kérdések-válaszok közvetítése) annak érdekében, hogy megkönnyítse a közjegyzők előtt folyó, külföldi elemet tartalmazó eljárásokat. A kapcsolattartó szolgáltatása minden közjegyző részére ingyenes.

A Hálózatban közreműködő kapcsolattartók és a CNUE irodája a válaszok helyessége, teljessége és aktualitása tekintetében nem vonhatóak felelősségre.

Az Európai Közjegyzői Hálózat működését 2007. november 1-jén kezdi meg, ettől az időponttól kezdve fordulhat kérdéseivel magyarországi kapcsolattartójához. ■

Magyarországi kapcsolattartó:

Dr. Ágostonné dr. Kürthy Márta

Tel: +36 1 489-4880

Fax: +36 1 356-7052

e-mail: agostonne@mokk.hu

Magyar Országos Közjegyzői Kamara

1026 Budapest

Pasaréti út 16.

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére