Fizessen elő a Családi Jogra!
Előfizetés2015. október 20-án, a Pesti Központi Kerületi Bíróságon a Bírónők Egyesülete a családon belüli erőszak nyomozási, bizonyítási és társadalmi felismerésében rendkívül sikeres ún. Duluth Modellről tartott kerekasztal-tanácskozást. Az élénk érdeklődéssel kísért rendezvényt megtisztelte jelenlétével, H. Colleen Bell, az Egyesült Államok budapesti nagykövete, dr. Handó Tünde, az OBH elnöke és az esemény házigazdájaként is dr. Fazekas Sándor, a Fővárosi Törvényszék elnöke. A szeminárium szakmai referátumát Scott Jenkins amerikai szakértő, rendőrtiszt prezentálta. Ő nemcsak hatékonyan működött közre a Duluth Modell kidolgozásában, de hosszú évek óta részt vesz a rendőrök és bírák családon belüli erőszakkal kapcsolatos képzésében is.
Elsőként dr. Handó Tünde köszöntötte az egybegyűlteket, stílszerűen Benjamin Franklin-idézettel. "Vannak mozdíthatatlanok, mozdíthatók és vannak, akik meg is mozdultak", utóbbiak "jelen tanácskozás résztvevői" tette hozzá az OBH elnöke, majd megköszönte az egyesület és dr. Galajda Ágnes elnök erőfeszítéseit a családon belüli erőszak elleni küzdelemben. E célkitűzéseket az OBH is magáénak vallja, ezért stratégiai célnak tekinti a hátrányos helyzetű csoportok és személyek ügyeiben eljáró bírák speciális képzését. Kiemelte a 2015. és a 2016. évi megtartott vagy tervezett érzékenyítő képzéseknek a kötelező képzések közé sorolását, a Gyermekközpontú Igazságszolgáltatás Munkacsoport működését és javaslatait a tárgybani oktatás, ügyvitel és jogszabály-módosítás tekintetében. Örömét fejezte ki egyrészt, hogy a Patent Egyesület képviselője is részt vett a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egyik értekezletén, másrészt az országos tanúgondozási program sikerei miatt (172 tanúgondozó dolgozik az ország 133 bíróságán).
H. Colleen Bell Scott Jenkins érdemeit, gyakorlati tapasztalatait méltatta, nyomatékosította, hogy a szakértőnek a Minnesota Állambeli Duluth-i Rendőrségen rendőrtisztként töltött 30 éve alatt szerzett személyes tapasztalatai nagyon sokat jelentenek. Az Egyesület Államok budapesti nagykövete a társadalom által gyakran szőnyeg alá söpört családon belüli erőszakot globális problémaként azonosította. Sajnos az áldozatokat a félelem, a szégyenérzet akadályozza a jogérvényesítésében. A jogalkalmazók azonban, így jelen konferencia hallgatói is, törvényes hatalommal rendelkeznek, mellyel élniük kell az erőszakkal szemben. Aláhúzta, hogy az USA Epidemiológiai Szolgálatának kutatása szerint a világon minden harmadik nőt sújt a családon belüli erőszak valamilyen formája. Ez az erőszak nem válogat társadalmi osztályok között, minden jövedelmi, kulturális szegmensben jelen van, nem tekinthetjük szociális kérdésnek. Az Egyesült Államokban átlagosan 20 percenként történik egy kapcsolati erőszak, összességében a nők 1/4-ét, a férfiak 1/7-ét érte már szexuális illetve fizikai erőszak. Nemcsak a fizikai sérülések, hanem a poszttraumás rendellenesség is pusztító következmény. Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke 2012 szeptemberében hirdette meg a családon belüli erőszak elleni világméretű küzdelem stratégiáját, ennek keretében az USA szakmai, bűnüldözési, szociális, egészségügyi, oktatási és humanitárius támogatást nyújt sokszor a helyi civil szervezetek közreműködésével.
Dr. Fazekas Sándor, a Fővárosi Törvényszék elnöke kiemelte, hogy a törvényszék mintegy 770 bírája számos jogterületen, így a családjogi, a büntető vagy a nyomozási bírói ügyekben is találkozik a kapcsolati erőszakkal, ezért is bír nagy fontossággal jelen rendezvény, mely erősíti a nyitott, nem elefántcsonttoronyba zárkózó bírák tisztánlátását, az egyébként is szorgalmazott bírói tárgyalótermi empátia, érzékenység általánossá válását. Ma már a törvényszék egyébként is rendszeres, élő kapcsolatot tart a társadalmi szervezetekkel, az ítélkező bírák az OBH-tól és a törvényszékektől is folyamatos támogatást, információkat kapnak.
Ezt követően dr. Galajda Ágnes, a Bírónők Egyesülete elnöke a Nagykövetség, az Országos Bírósági Hivatal és a Fővárosi Törvényszék nem csak jelen konferencia lebonyolításában megnyilvánuló segítségét is megköszönte, s külön köszönetet mondott Scott Jenkins-nek, hogy elvállalta az előadás megtartását.
Prezentációjában Scott Jenkins a Duluth Modell lényegi vonását a közösségek szervezett együttműködő felelősségvállalásában jelölte meg (Coordinated Community Response), melyben kitüntetett a jogászok, a jogalkalmazók és vezetőik szerepe. A családon belüli erőszak (az angolszász jogi terminológiában: domestic violence) elleni küzdelemben a "kellő odafordulás" csak a koordináció rendszerszintű kiépítésével valósítható meg. A koordináció az egyes szervezetek szakemberei, a jogi és más eszközök, a források, a kapcsolati erőszak különböző formái és a közösségszervező információk tekintetében
- 50/51 -
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás