Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Dr. Barzó Tímea: A kiskorú egészségügyi önrendelkezési joga kapcsán felmerülő anomáliák (CSJ, 2015/1., 10-15. o.)

Az egészségügyi ellátást igénybe vevő vagy abban részesülő személy - azaz a beteg[1] - számára az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) részletes jogokat és kötelezettségek állapít meg. Ebbe a körbe tartozik a beteg egészségügyi önrendelkezési joga is, mely - tágabb értelemben - több önálló betegjogot is magában foglal. Ezek az egészségügyi ellátásba történő beleegyezés joga, az orvosi titoktartáshoz való jog és az egészségügyi dokumentáció megismeréséhez fűződő jogok.

1. Beleegyezés az egészségügyi ellátásba

Az önrendelkezési jog gyakorlása körében a beteg szabadon dönti el, hogy kíván-e egészségügyi ellátást igénybe venni, illetve annak során mely beavatkozások elvégzésébe egyezik bele, illetve melyeket utasít vissza. A betegnek joga van arra, hogy a kivizsgálását és kezelését érintő döntésekben részt vegyen. Főszabály szerint bármely egészségügyi beavatkozás elvégzésének feltétele, hogy ahhoz a beteg megtévesztéstől, fenyegetéstől és kényszertől mentes, megfelelő tájékoztatáson alapuló beleegyezését adja.[2] Azt gondolhatnánk, hogy a kiskorú esetében ezeket a jogosítványokat teljes körben a törvényes képviselőként leggyakrabban eljáró szülő gyakorolhatja, azonban ez nincs minden esetben így.

A hatályos egészségügyi törvényben foglalt rendelkezések értelmében a szülő (törvényes képviselő) lényegesen szűkebb terjedelemben dönthet a kiskorú gyermek gyógykezelése tárgyában, mint a sajátjában. A beleegyezés jogának gyakorlásában két körben is korlátozva van.[3]

a) Egyrészt a szülő (törvényes képviselő) beleegyezését kizárólag invazív beavatkozás elvégzése előtt kell kikérni. Így bármilyen műtéthez, invazív diagnosztikai eljáráshoz szükséges a törvényes képviselő beleegyezése, de a gyermek vizsgálata, gyógyszeres kezelése szülői jóváhagyás nélkül is elvégezhető.[4]

b) Másrészt még az invazív beavatkozások esetében is a szülő (törvényes képviselő) nyilatkozata nem érintheti hátrányosan a beteg gyermek egészségi állapotát, így különösen nem vezethet súlyos vagy maradandó egészségkárosodáshoz.[5] A szülő (törvényes képviselő) csak olyan döntést hozhat, ami - a gyermek kezelőorvosának megítélése szerint - a gyermeknek előnyös. Ehhez azonban megfelelő részletességű tájékoztatáson alapuló döntésképesség kell.

Tudnunk kell azonban azt is, hogy amennyiben a gyermeken végzendő invazív beavatkozás előtt a gyermek szülője, törvényes képviselője nem érhető el, elsősorban a gyermekkel közös háztartásban élő cselekvőképes testvér, másodsorban pedig a nagyszülő(k) tehetik meg a beleegyező nyilatkozatot. Ezen megjelölt hozzátartozók hiányában a beteg gyermekkel egy háztartásban nem élő cselekvőképes (különélő) szülő, testvér, illetve nagyszülő nyilatkozhat ilyen sorrendben. Az egy sorban nyilatkozattételre jogosultak ellentétes nyilatkozata esetén a beteg egészségi állapotát várhatóan legkedvezőbben befolyásoló döntést kell figyelembe venni. Az egészségügyi ellátással kapcsolatos döntésekben a cselekvőképtelen, illetve korlátozottan cselekvőképes beteg gyermek véleményét a szakmailag lehetséges mértékig figyelembe kell venni abban az esetben is, ha a beleegyezés, illetve a visszautasítás jogát a fent megjelölt személyek valamelyike gyakorolja.[6]

Hasonlóképpen fogalmaz a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) Családjogi Könyve (Csjk.) is, amikor kimondja, hogy a "szülőknek tájékoztatniuk kell gyermeküket az őt érintő döntésekről, biztosítaniuk kell, hogy az ítélőképessége birtokában lévő gyermekük a döntések során véleményt nyilváníthasson, törvényben meghatározott esetben szüleivel közösen dönthessen. A szülőknek a gyermek véleményét - korára, érettségére tekintettel - megfelelő súllyal figyelembe kell venniük."[7] A Csjt. 71. §-ának (1) bekezdése csak azt rögzítette, hogy a gyermek véleményét a szülőnek ki kellett kér-

- 10/11 -

nie, amit a gyermek korára, érettségére figyelemmel tekintetbe kellett venni. A Csjk. idézett rendelkezése azonban ennél tovább megy, konkrétabb iránymutatásokat tartalmaz. Megjelenik ugyanis a szülő és gyermek közös döntésére történő utalás olyan helyzetekben, amikor nemcsak egyszerű véleménykérésről van szó.[8] Ebbe a körbe kellene hogy tartozzon - egy meghatározott életkort betöltő gyermek esetén - az egyes invazív egészségügyi beavatkozásba történő beleegyezés kérdése is a már lefektetett korlátokkal.

Az Alkotmánybíróság 36/2000. (X. 27.) számú határozata lényeges állomás volt a cselekvőképtelen, illetve korlátozottan cselekvőképes személyek, így a kiskorúak egészségügyi ellátása során érvényesülő önrendelkezési jogának fejlődésében. Az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette azt a törvényi szabályozást, amely azonosan és okainak tekintetbe vétele nélkül rendezte a cselekvőképtelen és a korlátozottan cselekvőképes betegekre vonatkozó, az egészségügyi ellátással kapcsolatos beleegyezés és visszautasítás jogát. A korlátozottan cselekvőképes betegek tekintetében az önrendelkezési jog cselekvőképtelen betegekkel azonos korlátozása sértette az akkor hatályban lévő Alkotmány (1949. évi XX. törvény) 54. § (1) bekezdését. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a csökkent belátási képesség alkotmányosan indokolhatja az egyén cselekvési autonómiájának törvényi korlátozását, viszont a korlátozásnak egységesen - és a cselekvőképtelen betegekkel azonosan - intézményesített módja, az elérni kívánt célhoz képest nem volt arányos. Az a törvényhozói cél, hogy a gyógykezelés során az önálló jognyilatkozatok megtétele megfelelő belátási képességen alapuljon, nem szükségképpen feltételezi azt, hogy a korlátozottan cselekvőképes személyek tekintetében e cél megvalósítása csak a beleegyezés és a visszautasítás jogának teljes korlátozásával lehetséges. Az Alkotmánybíróság megítélése szerint a korlátozottan cselekvőképes betegek beleegyezési és visszautasítási jogát a cselekvőképtelen és a cselekvőképes betegekre vonatkozó szabályok közötti "tartományban" volt szükséges rendezni.

Az Alkotmánybíróság döntése meghozatalakor figyelembe vette azt is, hogy az ENSZ Egészségügyi Világszervezete keretei között elfogadott Nyilatkozat a betegjogok előmozdításáról (Amszterdam, 1994. március) 3.5. pontja előírja, hogy "amikor szükség van törvényes képviselő beleegyezésére, a beteget - akár kiskorú, akár felnőtt -, amennyire csak felfogóképessége engedi, be kell vonni a döntési folyamatba." Az Európa Tanács Bioetikai Konvenciója (Oviedo, 1997. április) 6. cikke is kifejezetten csak a "beleegyezési képesség" hiánya esetén engedi meg, hogy ne a beteg, hanem helyette más döntsön kezelésével kapcsolatban.

Az Alkotmánybíróság döntése alapján a cselekvőképtelen és korlátozottan cselekvőképes személyekre vonatkozóan eltérő szabályokat kellett alkotni. Az Eütv. 2002. január hó 1. napjától hatályos módosítása azonban ennek csak rendkívül szűk körben tett eleget: pusztán a 16. életévüket betöltött kiskorúak tekintetében biztosított tágabb körben önrendelkezési jogot az alábbiak szerint.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére