Szerződések folyóirata (Revue des contrats) címmel új magánjogi folyóirat jelent meg Franciaországban 2003 októberében D. Mazeud és Th. Revet gondozásában (kiadó: LGDJ). Az elismert, állandó szerzők személye mellett különösen az a tény indokolja az új folyóirat megjelenésére való figyelemfelhívást, hogy jelenleg ez az egyetlen folyóirat Franciaországban, amely kizárólag a szerződések jogával foglalkozik.
Denis Mazeaud és Thierry Revet a fiatalabb egyetemi tanári generáció jeles képviselői közé tartoznak. Előbbi, egyetemi tanár a Panthéon-Assas jogi karán, egyben az egyik legrégebbi hagyományokkal rendelkező francia jogászcsalád legifjabb professzori sarja, aki az ősök által sok évvel ezelőtt útjára indított magánjogi tankönyvek újabb kiadásaiban is szerzőtárs. Utóbbi, egyetemi tanár a Panthéon-Sorbonne jogi karán, a munkajog és határterületeinek elemzésével vívott ki magának elismerést. Bár a Szerződések folyóirata egyetlen civilisztikai áramlat lapjának sem tekinthető, mégis fontos tény, hogy mindkét felelős szerkesztő és egyben állandó szerző a liberális szerződésfelfogás ellenpólusaként megjelenő, a szerződő partnerek együttműködésére és egymás iránti felelősségére nagy hangsúlyt helyező, leginkább a szerződési szolidaritás fogalmával fémjelezhető magánjogi irodalom képviselőjének tekinthető.
A Szerződések folyóiratának témák szerinti állandó szerzői a legpatinásabb francia egyetemek (Panthéon-Assas, Panthéon-Sorbonne, Lyon III, Aix-Marseille III stb.) tanárai. E referens állandó szerzők között éppúgy találni nagy tekintélyű professzorokat, mint az utóbbi évek professzori versenyvizsgáin1 legjobb eredményeket elért fiatal egyetemi tanárokat. Előbbiek közé tartozik pl. Laurent Aynès, valamint Alain Bénabent, akik tankönyvei nemzedékek jogi oktatását és ezáltal gondolkodásmódját határozzák meg, utóbbiak közül Philippe Stoffel-Munck nevét említjük, aki bár csak 2001-ben szerzett a versenyvizsgán első helyet és így katedrát, sokan máris szaktekintélyként kezelnek.
A Szerződések folyóirata évente három alkalommal jelenik meg általános (április, június, október) és egy alkalommal speciális számmal (január).
Az általános szám négy részre tagoltan tartalmaz cikkeket. "Krónika" címszó alatt az adott szám megjelenését megelőző időszak válogatott jogszabályainak és ítéleteinek tudományos igényű és szempontú elemzése található. A "Gyakorlat" rész a jogszabályok és ítéletek fontosabb konkrét joggyakorlati következményeit elemzi és rendszerezi. A "Kutatások" a frissebb monográfiák, tankönyvek és egyéb kiadványok tudományos szempontú kritikai elemzését nyújtja amellett, hogy beszámol a tudományos élet egyéb jelentős eseményeiről (pl. konferenciák) is. A "Vita" részben a neves professzorokból és a Semmítőszék elnökéből álló szerkesztőbizottság által meghatározott aktuális témában a szerkesztőbizottság által felkért szerzők fejtik ki álláspontjukat.
A Szerződések folyóirata első számának terjedelme 338 oldal. Ennek nagy részét a "Krónika" hasábjai teszik ki (9-240. old.) a következő témákban: a) A szerződések jogának forrásai; b) A szerződések jogelmélete; c) Szerződések általános kérdései; d) Szerződések - versenyjog - fogyasztóvédelem; e) Egyes szerződések; f) A szerződések nemzetközi magánjoga; g) Európai szerződési jog; h) Összehasonlító szerződési jog. A "Vita" első témája a szerződések kötőereje D. Mazeud, L. Aynès és J.-P. Chazal cikkei alapján.
Sokatmondó, hogy az egyes szerződések anyaga a teljes folyóirat terjedelmének mintegy harmadát teszi ki. Az egyes szerződések felosztása a folyóiratban a szokásosnak tekinthető tulajdonátruházó, használati jogot biztosító, szolgáltatás nyújtására irányuló és a hitelszerződések csoportján kívül önálló egységbe foglalja az ún. szervezeti szerződéseket (contrats organisation), amelyek a szerződési szolidaritás eszmerendszerének egyik gyújtóterületét adják; ide tartoznak a disztribúciós rendszerek szerződései, például a franchise és koncessziós szerződések. Végül külön csoportot képeznek az egyes eljárásokkal kapcsolatos szerződések.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás