Megrendelés

Dr. Pintér Irén: A szövetkezet vagyonának cégbejegyzése (CH, 2001/9., 6-7. o.)

Az 1992. június 16-án hatályba lépett 1997. évi CXLV tv. (Ctv.) megalkotásáig nem volt egyértelmű annak megítélése, mit kell a szövetkezet vagyonaként a cégjegyzékben feltüntetni. Az 1992. évi I. tv. (Szvt.) 59. §-ának meghatározása szerint a szövetkezet vagyonaként kell figyelembe venni a részjegytőkét, az üzletrésztőkét, az eredménytartalékot, a fel nem osztható vagyont és a szabad vagyoni eszközöket.

Az Szvt. hatálybalépése idején érvényben volt a 13/1989. (XII. 16.) IM sz. rendelet szerint a cégjegyzék a jegyzett tőkét tartalmazó 12-es rovatában a szövetkezet Szvt. 69. §-ában feltüntetett összetételű vagyonát kellett szerepeltetni. Bár a szövetkezet vagyonának, illetve annak változásának bejegyzése a cégjegyzék kötelezően bejegyzendő adata volt és maradt ma is, a szövetkezeteket nem kötelezte semmilyen jogszabály arra, hogy a vagyonúkban bekövetkezett változásokat rendszeresen bejegyeztessék. Amennyiben ilyen kérelmeket előterjesztettek, a bíróság ezt a változást is átvezette, de csak azt vizsgálta, hogy a testületek e tárgyban hoztak-e határozatot., a mérlegadatok változását nem kísérte figyelemmel, mert az a határozatok meghozatalakor nem is állt rendelkezésére.

A cégbejegyzésről és a cégjegyzékről szóló 13/1989. (XII. 16.) IM sz. rendeletnek az 1994. január 10-től hatályos 2. § (1) bekezdésének 1. pontja már olyan iránymutatást adott, hogy szövetkezetek esetében annak vagyonaként a részjegytőke összegét kell szerepeltetni. Arra azonban már nem terjedt ki a jogalkotó figyelme, hogy fentiekre hivatkozással 1994. január 10-ét követően a szövetkezeteket kötelezze arra, hogy az első változás bejegyzésére irányuló kérelmükben a cégjegyzék 12-es rovatába a részjegytőke bejegyzését kérjék. Ennélfogva azoknál a szövetkezeteknél, amelyek jogkövető magatartást tanúsítottak, kérelmükre a 12-es rovatban a részjegytőkét tüntették fel, míg más szövetkezeteknél az Szvt. 69. §-a szerinti szövetkezeti vagyon szerepelt továbbra is.

A helyzetet bonyolította, hogy a szövetkezet vagyonaként nyilvántartott részjegytőke összege eltérő vagyoni értéket képviselt, mint a számvitelről szóló többször módosított 1991. évi XVIII. tv. 26. §-ának (3) bekezdése szerinti jegyzett tőke, mely magában foglalta az üzletrésztőkét is.

A Ctv. hatálybalépése óta az értelmezési gondok megoldódtak, mert egyértelművé vált, hogy a 12. § (1) bekezdésének g) pontja értelmében a cégjegyzéknek a szövetkezetnél is a jegyzett tőkét kell vagyonként feltüntetnie.

A Ctv. 62. §-a azt is előírta, hogy hivatalból töröljék azokat a korábban bejegyzett adatokat, amelyeket a Ctv. hatálybalépése után a cégjegyzék már nem tart nyilván; az azt megelőzően már bejegyzett cégek pedig a cégjegyzékben vezetett adataik első változásakor kötelesek voltak a Ctv. 12. §-ának megfelelő adataik bejelentésére. Ez a 12. § (1) bekezdésének g) pontját is magában foglalja.

A rendelkezés szépséghibája az, hogy a törvény hatálybalépésekor a szövetkezetek esetében a részjegytőke összegét hivatalból nem törölték, mert az a szövetkezet vagyonaként volt nyilvántartva, és ez korábban is kötelezően nyilvántartandó adat volt, de adataik első változásakor gyakran nem is voltak abban a helyzetben a szövetkezetek, hogy vagyonukként a jegyzett tőke feltüntetését kérjék, mert a számviteli törvény szerinti éves beszámolót nem minden esetben akkor fogadták el.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére