Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésKedves kollégák! Szeretném előrebocsátani, hogy a szokásostól eltérően, ezúttal kicsit személyesebb hangvételű cikkben, saját sorsomat osztom meg Önökkel.
Minden közszolgálati tisztviselő számára evidencia, hogy a közszolgálat állandó készenlét. Jegyzőként igyekszünk ezen elvnek szem előtt tartásával megtalálni az egyensúlyt a magánéletünk és a szeretett munkánk között. Bevallom, - és biztos vagyok benne, hogy nem vagyok ezzel egyedül - gyakran a hivatástudat, a munka szeretete az előbbi rovására megy. Ám, mégis vannak az ember életében olyan időszakok, amikor fordul a kocka.
Hosszú ideje terveztünk már kistestvért a nagyfiamnak, így tavaly nyár végén boldogok voltunk, amikor megbizonyosodtunk róla, hogy áprilisban megérkezik a várva várt csoda.
Mielőbb végig kellett gondolni a helyettesítésemet rövidtávon, a baba érkezéséig, és hosszabb távon az azt követő talán kicsit hosszabb időszakra. Górcső alá vettük a hatályos szervezeti és működési szabályzatunkat, a jogszabályi rendelkezéseket, és mindjárt neki is fogtunk a munkának.
Az akkor hatályos rendeletünk szerint a jegyzőt távollétében a Közgyűlés által - a jegyző javaslatára - kinevezett aljegyző helyettesíti. Az aljegyző feladatait a jegyző határozza meg. Tekintettel arra, hogy az élet írja a forgatókönyvet és bizony adódnak élethelyzetek, amikor mindkét személy tartósan távol lehet, jegyzői utasítás rendelkezett a jegyző és az aljegyző együttes akadályoztatásának esetéről. Az utasítás szerint mindkét személy távolléte esetén a Jogi és Közigazgatási Igazgatóság vezetője - a munkáltatói jogkör gyakorlásának kivételével - látja el feladataikat. Ez a szabályozás elégséges egy rövid időszakra, azonban az Önkormányzat munkájának folyamatossága és a Polgármesteri Hivatal zavartalan működése érdekében hosszútávon biztonságot nyújtó helyzetet szerettünk volna teremteni.
A felülvizsgálat idejében, 2012. októberben a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (továbbiakban: Ötv.) hatályos 36. § (1) bekezdésének második mondata alapján a képviselő-testület a jegyző, főjegyző javaslatára - a jegyzőre vonatkozó szabályok szerint - községben kinevezhet, más önkormányzatnál kinevez aljegyzőt a jegyző helyettesítésére, a jegyző által meghatározott feladatokra.
A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény módosításáról szóló 2010. évi CLXIV. törvény (továbbiakban: Ötv. mód.) 3. §-ával egészítette ki az Ötv. 61. §-át, a (6) bekezdéssel, mely szerint a megyei jogú város közgyűlése - a 36. § (1) bekezdésében foglalt szabályok szerint - több aljegyzőt is kinevezhet.
Az Ötv. mód. - az indokolás szerint - tekintettel volt arra a körülményre, hogy az aljegyző által ellátandó feladatok mennyisége tekintetében nyilvánvalóan komoly eltérés tapasztalható a különböző típusú önkormányzatok között, továbbá az esetünkben fennálló körülményre is megnyugtató helyzetet teremtett. Ez a jogszabály adta lehetőség a két tisztség egyidejű betöltetlenségére, illetve valamelyik tisztségviselő tartós akadályoztatása esetére is alternatívát nyújtott, biztosítva ezzel a feladatellátás zavartalanságát.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás