Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Címzetes főjegyzők (Jegyző, 2017/6., 43-45. o.)

Magyarország Miniszterelnöke a 70/2017. (VI. 29.) ME határozattal - a 2011. évi CXCIX. törvény 253. § (1) bekezdése alapján és e jogkörben eljárva - címzetes főjegyzői címet adományozott három kiváló kollégánknak, akiket ezúton mutatunk be. Részükre a Belügyminisztériumban 2017. augusztus 17-én, az Augusztus 20-a alkalmából rendezett ünnepségen került átadásra a címadományozási okirat.

A JOSZ a testületek felterjesztésével többségében egyetértett, ezért is lenne további javaslatunk e tárgykörben, figyelemmel például a nyugdíjazásokra is. Mivel a címadományozás törvénymódosítás okán nem jár kötelezően többletjogosultsággal, egy újabb törvénymódosítást javasolva, egyfajta automatizmus léphetne életbe. E szerint 25 év jegyzői tevékenység után automatikusan megilletne minden jegyzőt a címzetes főjegyzői cím (természetesen a jelenlegi metódust követve, azaz az egyetértések mellett), az adható kategória változatlan lenne.

Kollégáinknak további eredményes munkát kívánunk.

Dr. Diósgyőri Gitta

Dr. Diósgyőri Gitta vagyok, 1976-ban születtem Szentesen. 1995-ben érettségiztem az abonyi Kinizsi Pál Gimnáziumban, majd 2000-ben jogi diplomát szereztem a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán.

Jogászi pályámat a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei APEH-nál kezdtem, majd a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányságon dolgoztam mint jogi főelőadó.

2003. március 13-tól 2007. május 31-ig Újszilvás község jegyzője voltam, ahol kis létszámú hivatalként konkrét ügyintézői feladatokat is elláttam. Ez idő alatt tettem le a közigazgatási szakvizsgát is, kiválóan megfelelt minősítéssel.

2007. június 1-jétől neveztek ki Cegléd Város Önkormányzatának jegyzőjévé. Pályám kezdetétől arra törekedtem, hogy a vezetésem alatt álló önkormányzati hivatal működése a mindig változó feladatokhoz, elvárásokhoz igazodjon, természetesen a törvényesség folyamatos biztosítása mellett.

Heti rendszerességgel értekezleteket vezettem be a Hivatal vezetőinek, melyek alkalmával elhangzó információk, javaslatok, szakmai érvek felhasználásával összehangoljuk a szervezet sokrétű tevékenységét.

A Pest megyei jegyzők többségével jó szakmai és napi kapcsolatot alakítottunk ki annak érdekében, hogy a munkánk során felmerülő vitás kérdéseket a legmagasabb szakmai színvonalon tudjuk megválaszolni.

Felügyeleti, törvényességi vizsgálatok és ellenőrzések rendre megállapítják, hogy a vezetésem alatt álló Hivatalban törvénysértésre soha nem került sor, valamint hogy a Hivatal feladat-ellátása mindenben megfelel a törvényi és szakmai, etikai előírásoknak.

2010 őszén a Jegyzők Országos Szervezete (JOSZ) Érdekvédelmi Bizottságának elnökévé választottak, mely tisztséget 2015-ig töltöttem be.

2013-2016 között a Köztisztviselők Szakmai Szervezeteinek Szövetsége Pest Megyei Jegyzők Tagozatának elnökségi tagja voltam.

2013-ban sikeres jogi szakvizsgát tettem.

2016-tól a JOSZ Pest Megyei Tagozatának elnöke vagyok. E tisztségemnél fogva rendszeresen szakmai értekezletre hívom össze a Pest megyei önkormányzatok jegyzőit, mely alkalmakkor a jegyzői hatáskörbe tartozó feladatok minőségi ellátása érdekében alakítunk ki egységes jogalkalmazási gyakorlatot, emellett működési kérdéseket vitatunk meg, kölcsönös tapasztalatcsere útján építve szakmai együttműködésünket.

Az Új Magyar Közigazgatás, illetve a Jegyző és Közigazgatás szakmai folyóirat többször publikálta a közös önkormányzati hivatalok létrehozásával kapcsolatos szakmai álláspontomat, gyakorlati tapasztalataimat (pl. a közös önkormányzati hivatalok létrehozása, a jegyző vízjogi hatásköre és feladatai).

A járások 2013-as felállását követően létrejött a Ceglédi Közös Önkormányzati Hivatal, mely Kőröstetétlen Község Önkormányzatának hivatali feladatai mellett a Ceglédi Többcélú Kistérségi Társulás munkaszervezeti feladataival, majd a 2014. évi választásokat követően Cegléd Város Roma Nemzetiségi Önkormányzata feladataival is bővült. A megnövekedett feladatokat is legjobb tudásom szerint látom el, melyhez természetesen elengedhetetlenül szükséges szakmailag felkészült kollégáim munkája is.

A jövőben is arra fogok törekedni, hogy a változó jogszabályi elvárásokkal lépést tartva, a legmagasabb szakmai színvonalon lássam el munkámat.

Dr. Szekeres Antal

Dr. Szekeres Antal, Debrecen Megyei Jogú Város Jegyzője a pedagógus hivatást cserélte fel közel három évtizeddel ezelőtt a köz szolgálatára. Eredetileg történelem szakos középiskolai tanárként dolgozott, majd a jogi egyetem elvégzése után lépett a közigazgatási életpályára. A közszolgálat iránti elkötelezettségét családi hagyomány is erősítette, mert a rendszerváltást követő első önkormányzati ciklusban édesapja a megyei közgyűlés elnökeként tevékenykedett.

Szakmai életútja során több vezető munkakört töltött be mind az önkormányzati igazgatásban, mind pedig az államigazgatásban. 1997-től volt a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat aljegyzője, 2000-től pedig a Hajdú-Bihar Megyei Közigazgatási Hivatalt vezette. 2004-ben került Debrecen Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalához, ahol a hivatali ranglétrát végigjárva előbb csoportvezetőként,

- 43/44 -

majd főosztályvezetőként magas szakmai tudással biztosította az irányítása alatt álló szervezeti egységek eredményes működését.

Debrecen jegyzőjévé a közgyűlés 2007. január 1. napjától nevezte ki. Az ország legnagyobb önkormányzati hivatali apparátusának vezetése mellett számos szakmai publikáció szerzője, az Új Magyar Közigazgatás című folyóirat szerkesztőbizottságának tagja. Az élethosszig tartó tanulás elkötelezett híveként 2000 óta részt vesz a köztisztviselők továbbképzésében oktatóként, vizsgáztatóként és tananyagszerzőként. Önmagát is folyamatosan képezve a jogi szakvizsga letétele után Európa-jogi szakjogász diplomát szerzett. Szerepet vállalt a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának újjászervezésében, segítette a városban folyó jogászképzés újraindítását.

2010-ben a polgárok szavazatai alapján elnyerte az "Év jegyzője" címet. 2011-ben a közigazgatásban végzett példamutató munkájáért a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét vehette át. A közigazgatás és az önkormányzatok érdekében kifejtett kiemelkedő színvonalú szakmai munkájának elismeréseként Magyarország miniszterelnöke 2017. július 1-jei hatállyal címzetes főjegyzői címet adományozott számára. 2018. január 1-jétől a Debreceni Ügyvédi Kamara kamarai jogtanácsos tagja.

Hivatalvezetői teendői mellett a közéleti tevékenysége is sokrétű. A Magyar Vöröskereszt Hajdú-Bihar Megyei Szervezetének országos küldötte, a Magyar Jogász Egylet Hajdú-Bihar Megyei Szervezetének elnökségi tagja, a Megyei Jogú Városok Szövetsége Jegyzői Kollégiumának elnökeként pedig országos szinten képviseli az önkormányzatok érdekeit, melynek során közreműködik a központi jogszabályok tervezeteinek előkészítésében, véleményezésében és az egységes jogalkalmazói gyakorlat kialakításában.

Dr. Tárnoki Richárd

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére