Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Bócz Endre (1937-2021) (MJ, 2021/10., 620. o.)

Életének 85 évében türelemmel és méltósággal viselt súlyos betegség után elhunyt Bócz Endre, volt főügyész, főiskolai tanár. 40 éves ügyészi munkája utolsó évtizedében, 1990 és 2000 között a főváros főügyészeként meghatározó szerepe volt az ügyészi szervezet jogállami átalakulásában, a jóvátételi és semmisségi eljárások szervezésében és lebonyolításában, jelentős gazdasági bűnügyek vádhatósági munkájának irányításában. Hivatali munkája és közszereplései nyomán megszilárdult és erősödött a vádhatóság elismertsége, tekintélye. Fontosnak tartotta, hogy tapasztalatait átadja, tanítson, oktasson is. A Rendőrtiszti Főiskola tanszékvezetője, később a Károli Gáspár Református Egyetem jogi karának intézetigazgatója volt. Oktatói tevékenysége során jogász generációkat indított el és segített a pályán. Az állam- és jogtudományok kandidátusaként számos monográfiával és többszáz tanulmánnyal, publicisztikával gazdagította a magyar és külföldi jogi szakirodalmat, műveit bel- és külföldön ma is sűrűn idézik.

A Magyar Jog is sokszor teret adott kritikus hangvételű, lényeglátó, tartalmas és a jövőt tekintve is fontos tanulságokat hordozó írásainak. Emellett a tudományos közéletnek is elismert képviselője volt. Vele az utolsó olyan sokoldalú gyakorlati szakemberek egyike távozott el, akik elméleti munkáikban is maradandót alkottak, erősítve azt az elvet, hogy csak az elmélet és gyakorlat kölcsönös egymásra hatása teheti valóban érdemessé és értékessé naponta változó világunkban a jogi munkát.

"Négy évtizeden át dolgoztam az ügyészségen - írta egy helyütt - bőven volt lehetőségem a büntetőeljárási jog működését belülről is megfigyelni. Mindez alkalmat szolgáltatott arra is, hogy tapasztalatból fakadó elgondolásaimnak hangot adjak - és ilyenkor rendszerint a büntetőeljárásjogi előírások bürokratikus vetületét, értelmetlen, céltalan és/vagy diszfunkcionális formalizmusát szoktam kifogásolni. Most is úgy látom, hogy ezek az észrevételek és kritikai megjegyzések többnyire helyénvalóak voltak; büntetőeljárási jogi gyakorlatunknak bizony előnyére válna egy olyan szemléleti változás, amelynek eredményeként tudatosan nagyobb hangsúlyt kapnának az érdemi összefüggések, a formalisztikus, bürokratikus vonásokkal és prakticista megfontolásokkal szemben."

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére