Fizessen elő a Parlamenti Szemlére!
ElőfizetésThis report gives a summary of the speeches held at the book launch on 27th October, 2016 presenting the monograph by Zsolt Szabó about the parliaments in Western Balkans. The event was organized as a joint occasion of the Centre for Parliamentary Studies and Gondolat Publishing House. Invited speakers of the event were the following: Zsolt Németh MP, the Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Hungarian National Assembly, Zoltán Horváth, Leader of the EU Technical Assistance Project of the Hungarian National Assembly, Iván Halász, professor of the National University of Public Service and Peter Smuk, Head of the Constitutional Law and Political Science Department of Széchenyi István University. All of the speakers emphasized the uniqueness of the book given that it is the first monograph dedicated to the parliaments of Western Balkans in the Hungarian and international literature. The series of speeches were opened by Zsolt Németh who stressed the importance of the international activity of the Hungarian National Assembly, without this remarkable work this book would probably not have been created. Mr. Németh highlighted that the Western Balkans play a very important role in Hungary's foreign policy, the countries of the region are regarded as economic and political take-off point for Hungary. Then he drew attention to several similarities between the countries of Western Balkans which provide reasons for a comparison of the countries. One of the most significant features of these countries is the interethnicity, the presence of the ethnic issues. Zoltán Horváth introduced the technical assistance projects completed in the countries of the Balkan region by the Hungarian National Assembly. These assistance projects have been implemented in the framework of twinning programmes. Mr Horváth accentuated that the National Assembly of Hungary is by far the most active one among the parliaments of the EU countries regarding the EU accession projects. Iván Halász examined the similarities in the West Balkan countries from the point of view of comparative law.
The closing speech was held by Péter Smuk, who emphasized that the monograph provides lots of useful information about the activities of the parliaments and other constitutional institutions of the region. Mr Smuk recommended to the audience a virtual bookmark with two main key concepts: sovereignty and self-determination. At the end of the event the author made reflections on the remarks of the speakers concerning the launched monograph and he also talked about the moments of the two-year journey that lead to the accomplishment of the book.
Keywords: book launch, Western Balkans, parliaments, comparative law, ethnic issues
A Gondolat Kiadó és a Parlamenti Kutatások Központja gondozásában jelent meg 2016 őszén a "Parlamenti kötetek" sorozat második köteteként a Nyugat-Balkán parlamentjeinek működését bemutató monográfia. A mű szerzője Szabó Zsolt alkotmányjogász, egyetemi adjunktus, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának oktatója, emellett az Országgyűlés Hivatalának munkatársa és a Parlamenti Kutatások Központjának külsős tagja. A jog-összehasonlító monográfia hiánypótló a térséggel foglalkozó szakirodalmak sorában. A mű a Nyugat-Balkán fogalmának elemzése után elsőként az egyes államok modernkori alkotmányos fejlődését, parlamentarizmusuk történetét tekinti át, majd az egyes országok (Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró, Szerbia) parlamentjeinek vizsgálata következik. A szerző foglalkozik Vajdaság tartományi parlamentjének működésével is. A parlamentek szabályozási környezetének és felépítésének bemutatása után külön fejezet tárgyalja a térség néhány országára jellemző nemzeti-etnikai összetettségből következő kérdéseket, majd ezt követi az egyes parlamenti funkciók összehasonlító elemzése.
2016. október 27-én az Országház Varga Béla terme adott otthont a könyv bemutatójának, mely a Parlamenti Kutatások Központja és a Gondolat Kiadó közös eseményeként került megrendezésre. A rendezvény levezető elnöke Erdős Csaba volt, aki a Széchenyi István Egyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa, valamint a Parlamenti Kutatások Központja titkáraként is tevékenykedik. Az előadások előtt Erdős Csaba röviden szólt a Központ tevékenységéről, amely 2011-ben jött létre a Széchenyi István Egyetem önálló kutatási egységeként, és amelynek elsődleges célja, hogy egyfajta motort adjon a hazai parlamentarizmuskutatásnak. A bemutatásra kerülő kötet kiadása is a Központ bázisán nyugszik.
A meghívott előadók mellett a hallgatóság körében megjelent neves szakemberek is emelték a könyvbemutató színvonalát, így a közönség soraiban üdvözölhettük többek között Hamza Gábort, Kukorelli Istvánt, a Parlamenti Kutatások Központja jelenlegi vezetőjét, valamint Szente Zoltánt, a Központ alapítóját.
Az előadások sorát Németh Zsolt országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke nyitotta meg, aki mindenekelőtt gratulált
- 163/164 -
a szerzőnek a kiváló munkához és hangsúlyozta, hogy a hat ország történelmi és politikatörténeti elemzését tartalmazó kötet egy hiánypótló munka, mivel kevés olyan Nyugat-Balkánnal foglalkozó áttekintő művet tudna említeni, amit a közelmúlt és a régmúlt történetéről feldolgoztak. Az előadó fontosnak tartotta kiemelni, hogy nem tarthatnánk a kezünkben ezt a kötetet, ha az Országgyűlésnek nem lenne ilyen kiterjedt nemzetközi aktivitása és ez a könyv is arról szól, hogy milyen komoly tapasztalat és ismeret gyűlt össze ebben a tekintetben. Elnök úr felhívta a figyelmet arra a komoly hiányosságra, miszerint a magyar Nyugat-Balkán politikába nem integrálódik kellő mértékben az a tapasztalat, ami a Magyar Országgyűlésben felhalmozódott. Németh Zsolt kihangsúlyozta, hogy a térség egy nagyon fontos, kiemelkedő, ciklusokon átívelő, politikai pártok közötti konszenzust képező és nagyon sok tárcát és nagyon sok államigazgatási szervet egyidejűleg érintő prioritása a magyar külpolitikának. A kormányzati gondolkodásban politikai, gazdasági kitörési pontként tekintenek a Nyugat-Balkánra és ehhez nélkülözhetetlen, hogy ezt a térséget megismerjük. Az előadó kiemelte: a szerző könyve jól illusztrálja azt, hogy már most is komoly ismeretekkel rendelkezünk erről a térségről, de egyre inkább fontos, hogy elmélyítsük tudásunkat ebben a tekintetben.
Elnök úr hangsúlyozta, hogy a hat nyugat-balkáni ország mindegyike egy meghatározott, saját pályáján mozgó társadalom és mégis a sok párhuzam, a sok kölcsönhatás miatt indokolt ennek a térségnek az együttes kezelése. Ami különösen összeköti a nyugat-balkáni térséget, az az etnikai kérdésnek a nagyon intenzív jelenléte, amit a könyv szerzője is megkülönböztetett figyelemmel érint, és nagyon alaposan megvizsgálja azt, hogyan tudják a parlamentek leképezni ezeknek az országoknak az interetnikus jellegét. Az etnokrácia kifejezést a szerző előszeretettel alkalmazza és megpróbálja a kötetben körbejárni és egy etnikai elvű hatalomgyakorlásként újraértelmezni. Németh Zsolt kiemelte, hogy az interetnicitás megértéséhez nagyon sok nemzetközi mintát és példát sorakoztat fel a szerző, felhasználva a belga mintát, az ukrajnai helyzetet és a svájci analógiát. Elnök úr úgy látja, hogy a könyvnek végső soron az a sugallata, hogy nem lehetséges az autonómiaformáknak a tiszteletben tartása nélkül hosszú távon stabilitást teremteni a Balkánon és ez a magyar külpolitika számára is nagyon minősítetté teszi a Nyugat-Balkánt. Ebben a kérdésben Németh Zsolt utalt arra a vonatkozásra, hogy az európai uniós perspektíva gyakorlatilag a Nyugat-Balkánnak az egyik demokratikus átalakítását meghatározó módon elősegítő összetevője. Az Európai Uniónak van egy komoly transzformációs szerepe, funkciója, amit mi is megtapasztaltunk itt Közép-Európában, de a Nyugat-Balkánon ez még pregnánsabban jelentkezik. A felszólaló kiemelte még egy izgalmas, és a szerző által is nagyon hangsúlyosan elemzett vonatkozását a Nyugat-Balkánnak, nevezetesen azt, hogyan lehet kikényszeríteni interetnikus modelleket nemzetközi közbeavatkozással. Németh Zsolt az előadás végén ismét hangsúlyozta, hogy milyen fontos Magyarország számára ez a térség, amely nagyon közel van,
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás