Fizessen elő az Európai Jogra!
Előfizetés10:101 §: Egyetemleges, osztott, és közös kötelem
(1) Egyetemleges kötelezettség áll fenn, ha a kötelezettek egy és ugyanazon szolgáltatással tartoznak, és a jogosult a szolgáltatás maradéktalan teljesítéséig bármely kötelezettől követelheti a szolgáltatás teljesítését.
(2) Osztott kötelezettség áll fenn, ha az egyes kötelezettek csak a szolgáltatás egy részének teljesítésére kötelesek, és a jogosult minden kötelezettől csak a ráeső részt követelheti.
(3) Közös kötelem áll fenn, ha a kötelezettek a szolgáltatást csak közösen teljesíthetik, és a jogosult a szolgáltatás teljesítését csak a kötelezettek összességétől követelheti.
10:102 §: Az egyetemleges kötelezettség keletkezése
(1) Ha ugyanazon szerződés alapján több kötelezett egy és ugyanazon szolgáltatással tartozik a jogosultnak, szerződés vagy jogszabály eltérő rendelkezése hiányában a kötelezettek a szolgáltatás teljesítéséért egyetemlegesen felelnek.
(2) Egyetemleges kötelezettség keletkezik akkor is, ha több személy felelős ugyanazért a kárért.
(3) Az a tény, hogy a kötelezettek felelőssége nem megegyező feltételek szerint áll fenn, nem zárja ki a kötelezettség egyetemlegességét.
10:103 §: Felelősség osztott kötelezettség esetén
Az osztott kötelezettség szerinti kötelezettek szerződés vagy jogszabály eltérő rendelkezése hiányában egyenlő arányban kötelezettek a teljesítésre.
10:104 §: Közös kötelezettség: különös szabály a nem teljesített szolgáltatás pénzköveteléssel történő felváltásának esetére
A 10:101 § (3) bekezdésétől eltérően, ha a jogosult a közös kötelezettség nem-teljesítése esetén pénzköveteléssel lép fel, a kötelezetek felelőssége a pénzkövetelés tekintetében egyetemleges.
10:105 §: A kötelezettség megoszlása az egyetemleges kötelezettek között
(1) Szerződés vagy törvény eltérő rendelkezésének hiányában az együttes kötelezettek egymás között egyenlő arányban felelnek.
(2) Ha a 10:102 § (2) bekezdése szerinti kárért két vagy több kötelezett felel, a felelősség kötelezettek közötti megoszlását a felelősséget előidéző eseményre vonatkozó jogszabály rendelkezései szerint kell megállapítani.
10:106 §: Az egyetemleges kötelezettek közötti viszony
(1) A ráeső résznél többet teljesítő egyetemleges kötelezett a ráeső kötelezetti részen felül teljesített részt és az ennek következtében felmerült ésszerű költségek arányos részét az általa nem teljesített rész mértékéig bármely másik egyetemleges kötelezettől követelheti.
(2) Az (1) bekezdés szerinti, ráeső résznél többet teljesítő egyetemleges kötelezett a jogosult előzetesen fennálló jogainak és érdekeinek érvényesítését követően a ráeső részen felül teljesített szolgáltatás értékének a többi kötelezett által történő megtérítése érdekében gyakorolhatja a jogosultat megillető jogokat és a keresetindítás jogát, beleértve ebbe a járulékos biztosítékok érvényesítését is.
(3) Ha ráeső résznél többet teljesítő egyetemleges kötelezett minden ésszerű erőfeszítése ellenére valamely másik egyetemleges kötelezettől nem tudja behajtani a teljesített szolgáltatásból ráeső részt, a többi egyetemleges kötelezettet terhelő kötelmi részt - beleértve ebbe a szolgáltatást teljesítő kötelezett részét is - arányosan megnöveli a nem teljesítő kötelezettre eső rész.
10:107 §: Teljesítés, beszámítás és a kötelem egyesítése egyetemleges kötelezettség esetén
(1) Valamely egyetemleges kötelezett teljesítése vagy beszámítása esetén, illetve valamely egyetemleges kötelezettel szemben történő jogosulti beszámítás esetén a többi kötelezett a jogosulttal szemben a teljesítés vagy a beszámítás mértékéig szabadul a kötelemből.
(2) A jogosult és valamely egyetemleges kötelezett közötti kötelezettségek beszámítása esetén a többi kötelezett csak a beszámítással érintett kötelezettre eső rész erejéig szabadul a kötelemből.
10:108 §: Szabadulás a kötelemből és egyezség egyetemleges kötelezettség esetén
(1) Ha a jogosult valamely egyetemleges kötelezettet fölszabadít a kötelem alól vagy vele egyezséget köt, a többi egyetemleges kötelezett az érintett kötelezettre eső rész vonatkozásában mentesül a kötelem alól.
(2) Ha a kötelem alóli fölszabadítás vagy az egyezség így rendelkezik, a kötelezettek teljes egészében szabadulnak az egyetemleges kötelezettség alól.
(3) Az egyetemleges kötelezettek közötti viszony vonatkozásában a kötelem alóli szabadulással vagy az egyezséggel érintett kötelezettre eső rész vonatkozásában a többi kötelezett csak a kötelem alóli szabadulás időpontjában fennálló kötelmi rész vonatkozásában szabadul, a szabaduló kötelezett 10:106 § (3) bekezdése alapján később keletkező kötelezettségei vonatkozásában nem.
10:109 §: Bírói ítélet hatása az egyetemleges kötelezettségre
Valamely egyetemleges kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló felelősségét megállapító bírósági határozat nem érinti:
(a) a többi egyetemleges kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló felelősségét; vagy
(b) az egyetemleges kötelezettek egymás közötti, 10:106 § szerinti belső elszámolási viszonyait.
10:110 §: Elévülés egyetemleges kötelezettség esetén
A jogosult teljesítés követelésére irányuló jogának (az igény) elévülése az egyik egyetemleges kötelezettel szemben nem érinti:
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás