Fizessen elő a Munkajogra!
ElőfizetésA 2017-es év második felében jött létre Magyarországon a Munkaügyi Tanácsadó és Vitarendező Szolgálat (a továbbiakban: MTVSZ, illetve Szolgálat). A Szolgálatnak két alapvető feladata van. Az egyik, hogy segítse a kollektív érdekviták szereplőit abban, hogy kölcsönösen előnyös megállapodásokat tudjanak kötni egymással, figyelembe véve és tiszteletben tartva a másik fél érdekeit. Másik célja, hogy még a viták kialakítása előtt támogassa a felek kommunikációját, tanácsokat adjon, és segítse a közös álláspont kialakítását.
2018. május 17-én, Győrben került megrendezésre az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, az MTVSZ, az Audi Hungária Független Szakszervezet és a Vasas Szakszervezeti Szövetség együttműködésében, a munkaügyi kapcsolatok témáját középpontba állító munkajogi konferencia. E konferencia egyik kifejezett célja az volt, hogy az MTVSZ-t a köztudatba helyezze, annak érdekében, hogy a munkáltatók ne idegenkedjenek a független szakértőkből álló testület igénybevételétől. A rendezvény azonban több volt, mint egyszerű népszerűsítő esemény. A program kialakításakor a szervezők arra törekedtek, hogy a régió nagy cégeit esetlegesen érdeklő, valamint a hazai munkaügyi kapcsolati kultúrát fejlesztő munkajogi témájú előadások hangozzanak el. Az előadók listája is ennek megfelelően lett kialakítva. A rendezvénynek a győri Hotel Konferencia díszterme adott otthont.
A konferenciát Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke nyitotta meg, aki beszédében a munkaügyi kapcsolatok, valamint a munkáltatók és a munkavállalói érdekképviseletek közötti kapcsolati kultúra fontosságát hangsúlyozta, valamint kiemelte a győri konferenciához hasonló szakmai fórumok jelentőségét.
A megnyitó után dr. Szabó Imre Szilárd, a Munkástanácsok Országos Szövetségének titkára részletesen bemutatta az MTVSZ-t és annak tevékenységét. Ezt követően hat szakmai előadás megtartására került sor.
Az első előadást Gombos Klára, az Audi Hungaria Zrt. HR-igazgatója tartotta Munkaügyi kapcsolatok a multinacionális vállalatoknál címmel. Az előadás a munkaügyi kapcsolatok Audi Zrt.-nél alkalmazott szisztémájára, valamint a vállalat és az érdekképviseleti szervek közötti együttműködést szabályozó két fő okiratra (Munkaviszonyok Chartája és Participációs Nyilatkozat) koncentrált elsősorban. A Munkaviszonyok Chartája egy a Volkswagen Konszern által aláírt és előirányzott szabályozás az üzemi részvételi jogok meghatározására. Ennek a győri leképeződése a Participációs Nyilatkozat, amely szabályozza a rendszeres és ad hoc megbeszéléseket, valamint a bizottsági részvételeket. Az előadás e dokumentumokat mutatta be, melyek pozitív mintaként szolgálhatnak a munkaügyi kapcsolatok hazai rendszerében.
A második előadást a meghívott német előadó, Johann Horn, az Industriegewerkschaft Metall (IG Metall) ingolstadti ügyvezetője tartotta, aki egy a német kollektív munkajogot általánosan áttekintő előadással készült, melynek fókuszában a munkaügyi kapcsolatok német struktúrája állt. A német gyakorlat ismertetésén túl rendkívül érdekes volt a német üzemi tanács és a szakszervezet egymáshoz való viszonyának és a kollektív munkaügyi kultúrában betöltött szerepének az ismertetése.
A harmadik előadást dr. Pál Lajos ügyvéd tartotta, aki a munkaviszonyból származó kötelességek teljesítésének és a munkaidő megszervezésének kapcsolódási pontjait tárta fel. Az előadás részletesen vizsgálta a foglalkoztatási és a rendelkezésre állási kötelezettség tartalmát, valamint ezek összefüggéseit a munkavégzés alóli mentesülés intézményével, illetve ennek bérezési vonatkozásaival.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás