Fizessen elő az Európai Jogra!
ElőfizetésA FIDE ( franciául: Fédération Internationale pour le Droit Européen, angolul: International Association for European Law), azaz az Európai Jog Nemzetközi Szövetsége egy olyan független nemzetközi egyesület, melyet 1964-ben Brüsszelben alapítottak a belga jog alapján, ezáltal tagállamok feletti szinten összekapcsolva az Európai Közösségek (ma már EU) tagállamaiban létrehozott nemzeti egyesületeket (ún.: "Member States Affiliates"). A Szövetség tevékenységének legfőbb céljaként az Európai Közösségek jogának és intézményeinek tanulmányozását és kutatását jelölte meg a mintegy 40 évvel ezelőtti alapításakor. Ennek alapján a Szövetség a következő feladatokat tűzte ki maga elé:
- Elősegíteni a Szövetség nemzeti tagegyesületei tevékenységét, nevezetesen közös összejövetelek szervezésével valamint a tagegyesületek közti kapcsolatok támogatásával,
- Az Európai Jog és az EU tagállamainak nemzeti joga iránt érdeklődő jogászok összefogása,
- Az Európai Közösségek szervezeti-struktúráinak illetve egyéb intézményeinek fejlődése során bármely területen felmerülő jogi kérdés megoldásainak közös tanulmányozása,
- Mindenkit, aki érdeklődik az Európai Jog iránt, tájékoztatni az EU jog legfontosabb aktuális kérdéseiről.
Ezen célok megvalósítása érdekében a FIDE az elmúlt 40 évben magas szintű együttműködést kezdeményezett és fejlesztett ki a tagegyesületek közt, melynek eredményeképpen először három, majd kétévente került illetve kerül megrendezésre a FIDE Kongresszus, mely a legrangosabb Európai Joggal foglalkozó tudományos esemény a mai Európai Unióban. Maguk a Kongresszusok kiemelkedően színvonalas tudományos kutatások szintéziseként jellemezhetőek. Az egyes konferenciák célja, hogy megvizsgálja a gondosan kiválasztott, az Európai Unió fejlődése szempontjából meghatározó, és éppen aktuális EK jogi területre vonatkozó tagállami jogi implementációs gyakorlatot (összehasonlító jogi vetületben). Ezt összegezve az Európa Unió valamennyi tagállama szintjén (2004. május 1-jétől már 25 európai állam vonatkozásában) a kétévente megrendezendő FIDE Kongresszus egy összefoglaló elemzés alapján levonja a megfelelő szupranacionális szintű konklúziókat/ajánlásokat. Köszönhetően a rapporteur-i rendszernek a rendezvények alkalmával rendkívül kidolgozott képet kapunk a Kongresszus által kijelölt EU jogi témakörökkel kapcsolatban az ún. nemzeti (tagállami) jelentések formájában. A nemzeti rapporteur feladata az előre kiadott Questionaire-ben (kérdőívben) található szempontokra koncentrálva részletesen megvizsgálni és kifejteni az adott jogterület reformjainak hazájában történt megvalósulását és bemutatni a joggyakorlat oldaláról tapasztalható releváns folyamatokat/esetleges problémákat. A kutatómunka során a tagállami rapporteur felhatalmazást kap arra, hogy nemzeti jelentésének felépítését, a téma-kifejtési módszertanát az egyes nemzeti-tagállami sajátosságoknak megfelelően alakítsa, esetleg kibővítse. A FIDE Kongresszusokon a nemzeti-tagállami beszámolók mellett a különböző témákban kijelölt fő-rapporteur is bemutatja az általa végzett szintetizáló jellegű kutatói munka eredményeit, mely inkább a közösségi politikák szempontjából vizsgálja az adott problémát és általánosítható EK jogi következtetéseket próbál levonni. Így a Kongresszus végeredményeként megszülető összefoglaló mű az adott jogterületek átfogó, részletes, az Unió összes tagállamának jogrendszerét felölelő, felbecsülhetetlen értékű tudományos matéria, mely tudásanyag azok számára, kik ezeken a szakterületeken tevékenykednek, nélkülözhetetlennek bizonyulhat mindennapi hivatásuk gyakorlása során (legyenek akár bírák, ügyészek, ügyvédek, vagy akár vállalati jogászok, jogtanácsosok, illetve köztisztviselők egy EU tagállamban!). A FIDE Kongresszusi záró-kötet, mely egy rendkívül magas színvonalú Beszámoló (,Report’), tanulmányozása kivételes lehetőségét nyújthat az Európai Jog egyes szektorainak mélyebb megismerése iránt érdeklődőknek is.
Tekintve, hogy ezen a fórumon a legnevesebb elméleti és gyakorlati szakemberek képviselik a tagállamokat (de pl. a teljes Luxembourg-i Európai Közösségek Bírósága kivonul a FIDE Kongresszusra, azaz az összes bíró, a főügyészek, de még a refferenderek is stb.), a Kongresszuson való megjelenés és a vitában való részvétel önmagában is nagy megtiszteltetésnek számít.
Elmondható, hogy az idén negyven éves Szövetség az EU jogával hivatásszerűen foglalkozó jogászok legtekintélyesebb nemzetközi szervezete, tagjai közt tudhatja a terület legnevesebb jogtudósait, jelenlegi elnöke Nial Fennelly, az Európai Jog Ír Egyesületének elnöke, Írország Legfelsőbb Bíróságának bírája, ügyvezető elnöke pedig Patrick McCann, az Európai Jog Ír Egyesületének főtitkára, EU jogra szakosodott ügyvéd Dublinban; a Szövetségben alelnöki posztot töltenek be a nemzeti tagegyesületek elnökei, így 2004 júniusától dr. Czuczai Jenő gyakorló ügyvéd is, a Brugge-i és Natolin-i Collège d’Europe professzora, a Károli Gáspár Egyetem Jogi Karának tanára, mint az idén januárban megalakult FIDE Magyar Tagozat Egyesület ügyvezető elnöke, mivel a Kongresszuson a Magyar Tagozat is felvételt nyert a tagok körébe.
A FIDE dublini, 2004. június 2. és 5-e között megrendezett XXI. Kongresszusa egy történelmileg háromszorosan is jelentős időpontban lesz megtartva: először is, a Szövetség történetében először rendezték meg a Kongresszust olyan formában, hogy azon huszonöt tagállam nemzeti egyesülete képviseltethette magát. Másodszor, az idei FIDE Kongresszus házigazdája Írország, mely egyúttal az EU soros elnökségét betöltő tagállam volt. Végül a 2004-es Kongresszus megtartása az új Európai Alkotmányt elfogadni hivatott kormányközi konferencia (IGC) folyamata alatt zajlott le.
Az idei Kongresszuson a következők témaköröket dolgozzák fel a delegátusok:
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás