Megrendelés

dr. Matla Gabriella[1]: "A jog kulturális holdudvara" Kajtár István emlékkonferencia (JURA, 2020/3., 150-151. o.)

(Pécs, 2019. november 28-29.)

"A jog kulturális holdudvara" címmel a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából Kajtár István prof. emeritus emlékére tudományos konferenciát tartottak Pécsett a PAB-székházban 2019. november 28-29-én az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság Gazdaság- és Jogtudományok Szakbizottság Jogdogmatikai és Jogtörténeti Munkabizottsága, az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság Jogtudományi Szakbizottsága, a PTE Állam és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszéke és a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi kutatócsoportja szervezésében.

A konferenciát Lénárd László, a PAB elnöke, az MTA r. tagja, prof. em. (PTE), Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a SZAB Jogtudományi Szakbizottság elnöke, Dr. Fábián Adrián, dékán (PTE ÁJK) nevében Dr. Béli Gábor tanszékvezető egy. docens, oktatási dékánhelyettes (PTE ÁJK, Jogtörténeti Tanszék) nyitotta meg, majd Prof. Dr. Nagy Janka Teodóra (a PAB Gazdaság- és Jogtudományok Szakbizottság Jogdogmatikai és Jogtörténeti Munkabizottság alelnöke, a TSZE Kutatócsoport elnöke) köszöntötte a résztvevőket. Ezt követően a részt vevők tiszteleti előadásokkal emlékeztek a PTE-ÁJK nemzetközi hírű jogtörténész professzorára, a magyar jogi kultúrtörténet jeles hazai képviselőjére, a magyar jogi néprajzi kutatások patrónusára, a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport alapító tagjára, Dr. iur. Dr. habil Kajtár István DSc. prof emeritusra.

A jogtörténész professzor életművét, a tudományterületet meghatározó eredményeit mutatta be előadásában Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária tanszékvezető egyetemi tanár (SZTE ÁJK, a Magyar Jogtörténet Tanszék). A Kajtár István által alapított Pécsi Jogi Kultúrtörténeti Műhely kutatásairól Dr. Korsósné Dr. Delacasse Krisztina adjunktus (PTE ÁJK, Jogtörténeti Tanszék), a nemzetközi kapcsolatok jelentőségéről Kajtár István életművében Dr. Herger Csabáné egyetemi docens (PTE ÁJK Jogtörténeti Tanszék) beszélt, a joghallgatók nevében pedig Dr. László Balázs (PhD-hallgató) (PTE ÁJK Doktori Iskola) emlékezett.

A tiszteleti előadásokat követően jogtörténész kollégák, barátok, tanítványok: Prof. Dr. Mezey Barna, az MTA doktora, tanszékvezető egyetemi tanár (ELTE ÁJK Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszék), prof. Dr. Balogh Elemér, tanszékvezető egyetemi tanár (SZTE ÁJK Európai Jogtörténeti Tanszék), prof. Dr. Stipta István egyetemi tanár (KRE ÁJK Jogtörténeti, Jogelméleti és Egyházjogi Tanszék), Dr. Balogh Judit, egyetemi docens (DE ÁJK Jogtörténeti Tanszék), Dr. Falus Orsolya, tanszékvezető főiskolai docens (DUE), a

- 150/151 -

konferencia következő napján prof. Dr. Szabó István, tanszékvezető egyetemi tanár, dékán (PPKE JÁK Jogtörténeti Tanszék) elevenítette fel Kajtár professzorhoz fűződő személyes és szakmai emlékeit a megjelent családtagok és tisztelők körében.

A konferencia másnapján a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport tagjai méltatták Kajtár István jogtörténeti, jogi kultúrtörténeti munkásságát, kutatásait, tiszteletüket fejezve ki személye és szellemisége előtt.

"A jog kulturális holdudvarában... In memoriam Kajtár István" konferencianap első szekciójának előadásai a jogi kultúra és jogi kultúrtörténet témája köré fonódtak, kapcsolódva Kajtár István e területen végzett kutatásaihoz (Varga Csaba. "Jogi kultúrák" és "jogi kultúra" - A jog alakváltozatai és felfogásmódjai, Mezey Barna. A jogi kultúrtörténet és a büntetőjog szimbolikája, Nagy Janka Teodóra. Az "alattvalók világának" jogi kultúrtörténete - A jogi néprajz Kajtár István. Bevezetés a jogi kultúrtörténetbe című monográfiájában). A második szekció tematikája a végrendeletkutatás terén elért eredmények bemutatására épült. E források fontosságát Kajtár István külön is kiemelte jogi kultúrtörténeti monográfiájában (Horváth József ". cum solemnitatibus consuetis" - A kora-újkori végrendeletek ünnepélyességének fontosabb elemeiről, Homoki-Nagy Mária. A végrendeletek, mint a jogi kultúra forrásai, Gelencsér József Öt vásárhelyi végrendelet).

A harmadik és negyedik szekció előadásait a tematikai sokszínűség és az interdiszciplinaritás jellemezte (Bognár Szabina. Két jogtörténészi életmű néprajztudományi hozadékáról, Marian Malecki - Orsolya Falus. Szent Hedvig házassága /The Marriage of St. Hedwig). Bánkiné Molnár Erzsébet. A történelemformáló privilégiumok és a helyi szokásjog hatása a jászkun társadalomra a XVIII. században, Nánási László. A dél-alföldi betyárperek joga és kriminalisztikája (1869-1874), Völgyesi Levente. Kajtár István városjogi kutatásai, Frey Dóra. Az osztrák-magyar kiegyezés és a nemzetiségi jogok).

A szekcióelőadásokat követő szakmai hozzászólások sorát zárva Mezey Barna és Béli Gábor a pécsi jogtörténész professzor szellemi hagyatékának a jogtörténészek, jogtudósok fiatalabb nemzedéke számára történő továbbadását fogalmazta meg az emlékkonferencia legfontosabb üzeneteként. ■

Lábjegyzetek:

[1] A szerző doktorandusz, PTE ÁJK Doktori Iskola.

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére