Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Szeibert Orsolya: Az úton lévő családok és gyermekek védelme (CSJ, 2024/3., 57. o.)

Konferenciabeszámoló

A vándorlásban érintett családok és gyermekek védelme számos jogterületet érint: a családjog, a gyermekvédelem, a menekültügy és európai uniós kontextusban az európai uniós nemzetközi magánjog és európai uniós polgári eljárásjog kérdéseit. A FAMIMOVE projekt zárókonferenciája 2024 júniusában Brüsszelben mindezeket olyan előadások és kerekasztal-beszélgetések keretében tárgyalta, amelyek egyúttal aktuális problémákra reflektáltak.

Ellen Desmet (Genfi Egyetem) az Európai Unió migrációs jogforrási rendszerét mutatta be és elemezte, Helen Wray (Exeteri Egyetem) az Európai Unió határain kívülről érkező családok családegyesítésével foglalkozott, Caterina Fratea (Veronai Egyetem) a menekültek státuszával kapcsolatos kérdéseket járta körül, Jean-Yves Carlier (Leuveni Katolikus Egyetem) pedig azt tárgyalta, hogy az európai uniós jog miként biztosítja a menekült kiskorúak és a sérülékeny nők védelmét. Kerekasztal-beszélgetésen foglalkoztak a szakértők az európai uniós nemzetközi magánjog, európai uniós migrációs jog és menedékjog összefüggéseivel. Ezek során az előadók részletes betekintést nyújtottak a tárgyalt kérdéskörbe, rávilágítottak a vonatkozó rendelkezések gyakorlati megvalósulására és ennek nehézségeire egyaránt. A szakértők különböző jogterületek kutatóiként együttesen több oldalról világíthatták meg ezt a jogilag és társadalmilag is igen jelentős témakört: másképp közelítették meg a családjogászok, a gyermekvédelmi szakemberek és a migrációs joggal foglalkozók.

Három olyan kérdést jártak körül további önálló kerekasztal-beszélgetések, amelyek a migrációban érintett kiskorúak és így családjaik, az őket gondozó felnőttek helyzetét közelről érintik: a gyermekházasságot, a kafalát és a menekült gyermekek gyámságát. Ezek tárgyalása során az előadók összevetették az egyes nemzeti szabályozásokat a vonatkozó gyermekjogokkal, megvizsgálták a gyermek legfőbb érdekének érvényesülését, valamint azt, hogy a vonatkozó és alkalmazható európai uniós jogforrások mennyiben segítik elő a gyermekjogok érvényre juttatását.

Annak tekintetében, hogy valójában miként védhetők a gyermekjogok, ha egy menekült gyermek házasságban áll, kafala keretében gondozzák őt, vagy úgy érkezik valamely európai uniós országba, hogy őt kísérő felnőttek gyámként jelölik meg magukat, több tekintetben is vita bontakozott ki és a rendezvényen részt vevő gyermekvédelmi szakemberek - így hazai szakértők is - hosszasan foglalkoztak ezzel. Azt, hogy mi szolgálja egy gyermekházasságban élő és valamely európai uniós országba érkező menekült gyermek legfőbb érdekét, természetesen nem lehetett a konferencián megválaszolni, mint ahogyan azt sem, hogy miként lehet megoldani a kafala alatt vagy valamely személy gyámsága alatt álló menekült gyermek helyzetét, önmagában azonban az, hogy ez a kérdés napirendre került, elősegítheti annak továbbgondolását és megvitatását.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére