Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Gottfriedné dr. Tusor Gabriella: Elektronikus közigazgatás - új irányok (Jegyző, 2011/6., 29. o.)

Az elektronikus közigazgatási szolgáltatások körének bővítése és minőségének javítása deklarált kormányzati cél. Kétségtelenül ez a fejlődés "kötelező" iránya, hiszen korunk robbanásszerű infokommunikációs fejlődése ezt predesztinálja. A kitűzött célok elérése még számos buktatóba ütközhet, ugyanakkor hatalmas lehetőségeket rejt.

A Magyary Program úgy fogalmaz, hogy a közigazgatás hatékonysága növelésének egyik legfontosabb eszköze az infokommunikációs technológiák használatának elterjesztése, elismeri azonban, hogy "kevés olyan területe van a magyar közigazgatásnak, ahol ennyi forrásból, ilyen sok kudarcos fejlesztés történt volna".

Novemberben már az Országgyűléshez benyújtott, "A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény és egyes kapcsolódó törvények, valamint a miniszteri hatósági hatáskörök felülvizsgálatával összefüggő egyes törvények módosításáról" szóló törvényről a KIM által a Kormány részére készített előterjesztés (a továbbiakban: Tervezet) nagy hangsúlyt fektet az elektronikus közigazgatás fejlesztésére. A cél "az ügyféli érdekek és a hatóságok működőképessége biztosítandóságának figyelembevétele mellett a hatósági eljárások hatékonyságának növelése, az adminisztratív terhek csökkentése, a hatósági ügyintézés racionalizálása".

A Tervezet az elektronikus szolgáltatások kibővítése egyik buktatójaként a gyenge politikai és köztisztviselői elköteleződést jelöli meg:

"...a törvényjavaslat elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos végrehajtásának sikere nagymértékben attól függ, hogy milyen mértékben sikerül elfogadtatni, megértetni a tisztviselői karral a jogszabály által megvalósítani kívánt új értékek, szemlélet képviseletét... A törvényjavaslat fontos célja a decentralizálás... Ez jelentős jogi, közigazgatási, műszaki, technikai ismereteket kíván meg az állami és az önkormányzati intézményeknél dolgozóktól, valamint a felelősségvállalásnak egy új szintjét. Ez valószínűleg ellenállást fog kiváltani az állami és önkormányzati intézményrendszerben dolgozókban."

Véleményem szerint - csendben megjegyezve, hogy a köztisztviselők hozzáállásáról szóló fenti megállapítások nem épp hízelgőek - az ellenállást nem az új elképzelések megvalósítása, hanem a nem megfelelő előkészítés és végrehajtás váltja ki. Amennyiben a cél világos, szakmailag megalapozott, a technikai feltételek adottak, az átállásra szánt idő elegendő és megfelelő a felkészítés, akkor az új ügyintézési megoldások megvalósítása még akkor sem vált ki ellenérzést, ha a köztisztviselők részéről adott esetben többletmunkát kíván. Az alább bemutatásra kerülő elektronikus ügyfélszolgálati rendszer működtetése ezt a tapasztalatomat alátámasztotta.

Az elektronikus ügyintézési formák előtérbe helyezésénél a nagyobb problémát inkább az jelentheti, hogy a magyar lakosság jelentős része még ma sem használja az informatika adta lehetőségeket. A Tervezet ennek kapcsán így fogalmaz: "... Magyarországon igen magas az internetet azért nem használók aránya, mert az állampolgárok úgy érzik, számukra semmi hasznosat nem nyújt a digitális világ."

Nem vitatkozom a kijelentéssel, de meggyőződésem, hogy nem ez jelenti a legnagyobb problémát az elektronikus ügyintézési formák igénybevétele kapcsán. A lakosság egy része - jellemzően koránál fogva - nem nyitott az ehhez szükséges eszközök használatára, sokan vannak olyanok is, akik tartanak ezektől, de az ilyen téren (is) hátrányt szenvedők legnagyobb része sajnos anyagi okokból nem képes informatikai önrendelkezési jogával élni. A törvényjavaslat szerencsére a telefonos ügyintézés kiterjesztését is célul tűzte ki, e rendelkezések az ügyfelek többségének könnyebbséget jelentenek majd.

Mindezek ellenére a társadalom egyre szélesebb rétegei élnek az internet adta lehetőségekkel, - ezt az idei népszámlálás adatai is alátámasztják - és igénylik használatát a hivatali ügyintézés terén is.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére