Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésAz állatvédelem bizonyos szempontból hasonló a focihoz: az érzelmek túltengenek, a kritikai érzék kiélezett, és sokan megfelelő végzettség, információk vagy tapasztalat nélkül is szakértőnek érzik magukat. Azonban akik valóban az állatvédelem területén dolgoznak, vagy arra rálátással bírnak, pontosan tudják, hogy egy rendkívül összetett, kihívásokkal teli területről van szó, amely viszont - helyesen - egyre növekvő jelentőséggel bír, és időről időre megmutatja szép, felemelő oldalát is.
A hatóságok képviselőinek számtalan különböző ügyben kell eljárniuk, és az állatvédelem csak egy a sok terület közül, amivel foglalkoznak. Az állatvédelmi, állatjólléti jogszabályok változásai, a speciális szakértelmet igénylő ügyek, valamint a médián végigsöprő esetek a nyilvánosság minden pozitív, de sokszor inkább negatív hozadékával jelentős kihívások elé állítják az eljáró hatóságokat. Emellett a szűkös erőforrások - legyen szó anyagi, humán vagy infrastrukturális erőforrásokról - tovább nehezíthetik az állatvédelmi feladatok hatékony ellátását.
E körülmények között különösen fontos, hogy az egyetlen törvény által létrehozott állatvédelmi alapítvány, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a rendelkezésére álló eszközökkel, lehetőségekkel olyan támogatást biztosítson, amely megkönnyítheti az eljárások eredményes lebonyolítását, és segít az esetenként hektikus, területenként változó joggyakorlat egységesítésében. Meggyőződésünk, hogy a higgadt, az együttműködést és nem a konfliktusokat kereső, ún. fenntartható állatvédelem szolgálja a hosszú távú eredményességet. Örömmel számolok be azokról a lépésekről, amelyeket már megtettünk, illetve amelyek folyamatban vannak az állatvédelmi jogalkalmazók munkájának támogatására, jelen cikkben különös tekintettel a jegyzőkre, illetve a kormányhivatalok és a járási hivatalok állatvédelemmel foglalkozó ügyintézőire.
Az Országgyűlés 2022. november 4-én kihirdette a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány (a továbbiakban: Alapítvány) létrehozásáról szóló 2022. évi XXXIV. törvényt. Az Alapítvány célja az állatvédelem fejlődésének és népszerűsítésének elősegítése, valamint az állattartás felelősségének tudatosítása. Az Alapítvány feladatai közé tartozik az állatvédelemmel kapcsolatos információk közvetítésére szolgáló tájékoztató portál működtetése, szakmai konferenciák koordinálása, országos kommunikációs és érzékenyítő kampányok, valamint pályázatok lebonyolítása és felügyelete, az állatvédelem fontosságának tudatosítása a fiatalok számára, tudományos és oktatási tevékenységek ösztönzése, képzési programok kidolgozása és koordinálása, valamint civil és gazdálkodó szervezetek támogatása.[1] Az Alapítvány működését a Kormány biztosítja, amely 2024-től kezdődően éves támogatást nyújt. Az Alapítvány ötmillió forintos induló vagyonnal és a kormányzat 255 millió forintos támogatásával alakult, és közhasznú jogállással rendelkezik.[2] A Kuratórium mint az Alapítvány legfőbb ügyvezető szerve, az alábbi szakterületek képviselőiből áll: az állatorvosi és akadémiai kérdésekben jártas Prof. Dr. Fekete Sándor György professor emeritus, az MTA tagja; Gajdos László, a Magyar Állatkertek Szövetségének elnöke, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója, aki az állatkertek és az állatvédelmi programok területén szerzett tapasztalatait kamatoztatja; Gregor Bernadett, Jászai Mari-díjas színművész, aki az állatvédelem és a felelős állattartás művészeti és kommunikációs aspektusait képviseli; Pintér Adrienn közgazdász, aki a nagyvállalati kapcsolatok erősítésében és a civil szervezetek támogatásában játszik kulcsszerepet; és végül jómagam, az Alapítvány kuratóriumi elnöke állatvédelmi szakjogászként és kommunikációs szakemberként koordinálom az Alapítvány tevékenységét. Ezen belül különösen az állatvédelmi edukációval foglalkozom, posztgraduális, graduális és ismeretterjesztő szinteken egyaránt.[3]
Az Alapítvány feladata nem közvetlenül az állatmentés, hanem sokkal inkább a jövőtervezés, a fenntartható megoldások kidolgozása az állatvédelem területén, illetve a konszenzuskereső diplomáciai állatvédelem.
Bár az Alapítvány csak másfél éve működik, civil állatvédőknek és egyéb gazdálkodó szervezeteknek nyújtott támogatásaink révén nagyjából kétezer állat ivartalanítását álltuk, több ezer hátrányos helyzetű térségben élő gyermekhez jutottunk el állatasszisztált (főleg kutya- és macskaasszisztált) foglalkozásainkkal, illetve szintén több ezer gyerek nézhette végig gyermekelőadások kezdetén azt a néhány perces programunkat, amely során ismert színészek saját állataik társaságában népszerűsítik a felelős állattartást - sok más program, kampány és pályázat mellett.
Az alábbiakban az Alapítvány kifejezetten az állatvédelmi jogalkalmazók támogatására vonatkozó egyes kezdeményezéseit ismertetem.
- 33/34 -
2024 szeptemberétől elérhető az Elsőfokú állatvédelmi hatóságok továbbképzése elnevezésű, 5 tanulmányi pontot érő e-learning program tisztviselőknek, amelyet a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány tavaly júliusi kezdeményezésére és szakmai támogatása alapján a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatási Továbbképzési Intézete fejlesztett ki. Az új állatvédelmi tananyag a Probono e-learning platform keretei között készült el, amely korábban nem tartalmazott kifejezetten állatvédelmi ügyekkel kapcsolatos képzési anyagot a közigazgatásban tevékenykedők számára. Az új állatvédelmi program teljesértékű részét képezi majd a 2025-ös Közszolgálati Továbbképzési Portfóliónak.
Az Elsőfokú állatvédelmi hatóságok továbbképzése tananyag érthető, látványos és interaktív, a jogszabályi alapok mellett konkrét jogeseteket is tartalmaz. A résztvevők tudásukat feleletválasztós teszttel mérhetik le.
A továbbképzési program az állattartás általános szabályainak, az állatvédelem jogi vonatkozásainak rendszerszintű bemutatása mellett gyakorlati eseteken keresztül nyújt segítséget a hatóságok munkatársai számára. A képzés célja, hogy a tisztviselők jobban eligazodjanak az állatvédelem komplex rendszerében, és hatékonyan tudják alkalmazni az állatvédelmi hatósági tevékenység során szükséges ismereteket és eljárásokat. A program hangsúlyt fektet a tisztviselők attitűdformálására, a civil szervezetekkel való együttműködésre, és az asszertív kommunikáció alkalmazására is az eljárásokban.
A Probono oktatási rendszer, távoktatási platform az elmúlt öt évben évente közel nyolcvanezer tisztviselő képzését tette lehetővé, így kiválóan alkalmas az állatvédelmi eljárások támogatására is. A továbbképzés elsősorban a jegyzőknek és azoknak a tisztviselőknek ajánlott, akik az önkormányzati hivatalokban vagy a kormányhivatalokban elsőfokú állatvédelmi hatósági feladatokat látnak el. Másodsorban hasznos lehet hatósági állatorvosoknak és minden tisztviselőnek, aki átfogó képet szeretne kapni az elsőfokú állatvédelmi hatósági eljárások lefolytatásáról.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás