Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Mit tegyünk, ha EU intézményben szeretnénk dolgozni? - Az EPSO vizsgáról dióhéjban (Jegyző, 2014/6., 38. o.)

Cikksorozatunknak ez a része az EU-intézményekben való elhelyezkedéshez vezető útról szól. Egyetemi oktatói tapasztalataim szerint, bár sok fiatalt (és idősebbet is) érdekel a lehetőség, hogy EU intézményben vállaljanak állást, mégis viszonylag kevesen vannak tisztában azzal, hogy milyen módon tudnak pályázni. Előre szólok: a folyamat lehet, hogy ijesztően hosszadalmasnak tűnik, de ne hagyjuk magunkat elijeszteni. Vágjunk is bele!

Európai Felvételi Iroda (EPSO)

Az Európai Felvételi Iroda (EPSO) 2003 óta működik mint az EU-intézmények közös felvételi vizsgáit bonyolító intézmény. Az EU-intézmények döntő többsége az EPSO versenyvizsgán sikeresen teljesítő jelentkezők közül válogat, de azért érdemes tudni, hogy nem mindegyik. Kivételt képez például az Európai Beruházási Bank és az Európai Központi Bank is. Ez utóbbiakhoz közvetlenül "az utcáról" is lehet pályázni, mert saját felvételi vizsgát és interjúkat szerveznek a jelentkezőknek. Tény azonban, hogy az EPSO vizsgára való felkészülés egyben remekül felkészít ezeknek az intézményeknek a vizsgáira is, és náluk is előnyt jelent, ha rajta vagyunk az EPSO listán.

Bábeli zűrzavar az elnevezésekben: EPSO versenyvizsga, open competition, vagy concours?

Érdemes tudnunk, hogy az EPSO vizsgák angolul open competitions néven futnak, ám sok esetben a francia concours elnevezéssel utalnak rájuk. Az elnevezések minden nyelven a vizsga versenyjellegére utalnak: nem az a cél, hogy "átmenjünk" vagyis elérjünk egy adott ponthatárt - bár egy meghatározott minimumot itt is teljesíteni kell. A sikerünk alapvetően attól függ, hogy milyen erős mezőnyben indulunk, vagyis sikerül-e bejutnunk a legjobbak közé.

Miből áll a felvételi procedúra?

A meghirdetett versenyvizsgákról és a vizsgák pontos időpontjáról az EPSO hivatalos honlapjáról a legcélravezetőbb tájékozódni, az europa.eu/epso weboldalon. A felvételi eljárás körülbelül 7-9 hónapig tart, ennyi idő telik el átlagosan a vizsgára való jelentkezés és - ha sikeresek vagyunk - az EPSO tartaléklistára (reserve list) való felkerülés között. Az adminisztrátori vizsgákra való jelentkezések márciusban, a tolmács/fordítói jelentkezések júniusban vannak, míg az asszisztensi vizsgákra decemberben kell jelentkezni a pályázóknak. A vizsgára való jelentkezés egy on-line adatlap kitöltéséből és néhány rövidebb kifejtendő kérdés megválaszolásából áll. A kifejtendő kérdések között olyan témakörök szerepelhetnek, mint például:

Miért szeretne EU intézményben dolgozni? Milyen tapasztalatokkal rendelkezik, amelyek hasznosak lehetnek a munkája során? Miért lenne Ön a legalkalmasabb arra a pozícióra, amire jelentkezett?

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére