Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésAz előadó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglalkoztatási szabályairól szóló 2008. évi XCIX. törvény (Emtv.) 2011. évi átfogó módosítása a színházi, zenei és táncművészeti szervezetek és fenntartóik számára jelentős változásokat hozott.
A változások súlyát jelzi az is, hogy míg a törvényt 2011. július 4-én kihirdették, rendelkezései nem egyszerre léptek hatályba, az új támogatási szabályok 2013. január 1-jétől alkalmazandók. Megváltoztak az ún. önkormányzati előadó-művészeti szervezetek minősítésére, támogatására, a vezető kinevezésére vonatkozó szabályok. Ebbe a körbe tartoznak azok a színházak, zenekarok és táncegyüttesek, amelyek fenntartója valamely helyi önkormányzat, valamint azok, amelyek helyi önkormányzattal közszolgáltatási szerződést kötöttek. A törvény a legfeljebb három évre köthető közszolgáltatási szerződés kötelező tartalmi elemeit is meghatározza. Ezek a szervezetek 2012. március 31-től pályázhatnak kiemelt minősítésre, jogi státuszuk azonban önmagában nem elégséges e minősítés megszerzésére. A törvény a kiemelt minősítés további feltételei között rögzíti, hogy a foglalkoztatottak legalább 60%-a szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkezzen, valamint azt, hogy a vezetőt az Emtv.-ben meghatározott módon válasszák ki. A minősítés objektív feltételei mellett bekerült a törvénybe még egy kritérium, amely a miniszter döntéshozatala során a mérlegelés szempontjait rögzíti: "a fővárosi, illetve a megyei előadó-művészeti életben betöltött művészeti, kulturális szerepe, az általa nyújtott művészeti szolgáltatások tartalma és művészeti értéke az állami támogatási és az önkormányzati fenntartói vagy támogatási szerepvállalást egyidejűleg és tartósan indokolja". A kiemelt minősítés megszerzését követően annak megtartásához folyamatosan meg kell felelni a törvényi feltételeknek, amelyet az évente teljesítendő adatszolgáltatással és az éves működésről szóló beszámoló adataival lehet igazolni. Ez a minősítés a korábbi szabályozás I-V. kategóriájába sorolásnak feleltethető meg. Míg azonban a hatóság a szervezetet az általa szolgáltatott adatok alapján besorolta, ha megfelelt az objektív törvényi feltételeknek, addig a kiemelt minősítésről a kultúráért felelős miniszter rendeletben határoz majd, nem állnak fenn tehát a diszkrecionális döntés megtámadásának közigazgatási jogi jogorvoslati eszközei. Miért jó a kiemelt státusz az előadó-művészeti szervezeteknek? A nemzeti (az állami fenntartású, illetve az állammal közszolgáltatási szerződést kötött szervezetek közül a miniszter által minősített szervezetek), valamint a kiemelt minősítésű előadó-
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás