Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA Fővárosi Önkormányzat Főpolgármesteri Hivatal Oktatási, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Főosztályának vezetőjeként feladatom volt a 2012. év végén átgondolni a köznevelési törvény változásaiból adódó, önkormányzatra és a főosztályra háruló feladatokat. Azt, hogy a köznevelési intézmények tulajdonosaiként hogyan tud az önkormányzat az intézmények "jó gazdája" maradni akkor is, ha az állam gondoskodik az intézmények fenntartásáról, hogyan tudja a kapcsolatot az intézményekkel tartani, és megtalálni azt a támogatási formát, amelyre az intézményeknek, az intézményekben tanulóknak és dolgozóknak leginkább szüksége van, mégsem okoz jelentős pénzügyi terhet az önkormányzat számára.
2013. január 1-jén hatályba lépett a köznevelési törvény azon rendelkezése, amely szerint az állam gondoskodik a köznevelési alapfeladatok ellátásáról. Ennek megfelelően a tavasz folyamán szakképző intézményeinket átadtuk az állami intézményfenntartó központnak, gyermekotthonainkat a főigazgatóságnak, egyéb köznevelési intézményeink (gimnáziumok, kollégiumok, általános iskolák) működtetése megmaradt, felvállalta a fővárosi önkormányzat. Így jelenleg 58 köznevelési intézmény működtetését, 2 óvoda fenntartását látjuk el a korábban kialakított Gazdasági Szervezeteken keresztül. Ezenkívül az összes tulajdonunkban lévő közel 120 intézményben feladatunk a gyermekétkeztetés.
Tapasztalatunk az, hogy a két éve véghezvitt gazdálkodási tevékenység átalakításával növekedett a tervezhetőség, az átláthatóság, az egységes gazdálkodás kialakítása. A jó gazdálkodás eredményeként minden intézményünkben történtek karbantartási, felújítási munkálatok a nyári szünetben. A működtetői feladatunkon túl azonban az önkormányzat nyitott volt az új lehetőségek felé. Korábban, egy önkormányzat iskoláit általában csoportbontással, plusz nyelvi órák finanszírozásával támogatta.
Miután az állam felvállalta az iskolán belüli fenntartói szerepkört, Tarlós István főpolgármester úr hathatós támogatásával az iskolakapun kívüli tevékenység támogatása indulhatott el a fővárosban. A gyermekek nevelése-oktatása nem csak az iskola épületén belül zajlik. A főváros tulajdonában lévő kulturális, sport- és szabadidős intézményi hálózat lehetőséget teremt, hogy együttműködve, újszerű kezdeményezések lássanak napvilágot.
Az ágazatok összekapcsolása (kultúra, sport, oktatás) egymás tevékenységét segíti, növeli kapacitásuk kihasználtságát, újabb lehetőséget kínál a lakosság felé, és a tevékenységbe bekapcsolódhatnak a civil szervezetek is. Azaz a támogató tevékenység messze túlmutat a gyerekeken, a település életében pozitív változásokat indíthat el.
A tavasz folyamán zenés, hangulatos tereket alakítottunk, ki, ahol a gyerekeknek adtunk lehetőséget, hogy megmutassák önmagukat. "Miénk itt a tér!" program keretében a Városháza parkban felállított színpadon kulturális, zenei, irodalmi produkciókat mutathattak be a diákok. Ez idáig 110 fellépő szórakoztatta az utca közönségét. Ugyancsak hasonló zenés programként kínáltuk a "Fedezze fel Budapest zenés tereit", ahol a tanulók, művészeti iskolások által előadott zeneszámok állították meg az arra járókat.
A művészeti programmodul keretében pályázatokat hirdetünk a fiatal alkotók számára: fotópályázatot "Láss, ne csak nézz, Budapest öröm-bánat térképe diákszemmel" és alkotói pályázatot "Városművészet" elnevezéssel. A fiatalok korai bevonása a lakható környezetünk kialakításába, számtalan előnnyel járhat a település életében.
A nyári időszakban mindig problémás a szülők számára a gyerekek szabadidejének a felügyelete, tartalommal való megtöltése. Ebben segítettek különböző egyesületek, civil szervezetek, akiknek a kezdeményezéseit mintegy összefogta az önkormányzat, kiajánlva a programokat a fiatalok és a szülők felé.
Így született meg a "Sportos vakáció a városban" elnevezésű programsorozat, amely a szünidő alatt minden héten változatos sportprogramokkal várta a gyerekeket a város különböző pontjain ingyenesen.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás