Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Nagy Ferenc: Hans-Heinrich Jescheck professzor halálára (JK, 2010/6., 321. o.)

A német és a nemzetközi büntetőjog exponense és nesztora, Professor Dr. Dr. h. c. mult. Hans-Heinrich Jescheck 2009. szeptember 27-én Freiburgban hunyt el, 94 éves korában.

Ami az életpályáját illeti, Hans-Heinrich Jescheck a sziléziai Liegnitzben született 1915. január 10-én és 2005-ben ünnepelte 90. születésnapját. Ezt a szuverén egyéniségű tudóst még idős korában is töretlen tetterő, szellemi lendület jellemezte, és hosszú időn át a nemzetközi tudományos élet motorja volt.

A szülői ház jogi tradíciója már meghatározta választását a tanulmányaiban, és 1933-ban elsőként Freiburgba jutott el. 1937-ben promovált, majd Tübigenbe került. Tizenkét évvel később a habilitáció következett, ezután pedig tíz évi katonai szolgálat és háborús fogság. 1947-ben lépett igazságügyi szolgálatba. Az 1952-54. években a szövetségi igazságügyi minisztériumban tevékenykedett, és közreműködött az ún. nagy büntetőjogi bizottság munkájában. 1954-ben Schönke professzor korai halála után a freiburgi egyetem német és külföldi büntetőjogi tanszékének vezetését vette át. 1966-ban sikerült elérnie, hogy tanszéke átkerüljön a Max-Planck Társaságba, majd 1970-ben Kaiser professzor vezetése alatt a kriminológiai kutatócsoport jöhessen létre. Ezzel megvalósult az az elképzelése, hogy a normatív és az empirikus bűnügyi tudományokat jogösszehasonlító horizont alatt együtt művelhessék. Jescheck professzor számos jogösszehasonlító vizsgálatot vezetett, de energiája dogmatikai területre is kiterjedt. Ezt példázza - többek között - a büntetőjog általános rész minden tekintetben "nagy" tankönyve. Ezen túlmenően munkássága természetesen kiterjedt még számos egyéb területre is. 1979-ben az AIDP (Association Internationale de Droit Pénal) elnökévé választják, és Kairóban 1984-ben újból megerősítik ebben a tisztében. Ez tekinthető egyik legnagyobb elismerésének. Német és külföldi kollégái 1985-ben kétkötetes emlékkönyvvel tisztelegtek Jescheck professzor előtt - sajnos magyar közreműködés nélkül.

Több szakterületet közösen érintő ún. interdiszciplináris kutatói megközelítés mindig is fontos törekvése volt. Tudományos elve ("a büntetőjog kriminológia nélkül vak, a kriminológia büntetőjog nélkül parttalan") vezérelte tudományos és oktatási tevékenységét, és ez a maxima volt irányadó tanítványainak több generációjára is.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére