Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Sörös Iván: Példakép Tábor mint társadalmi innováció (Jegyző, 2022/3., 34-39. o.)

"Válasszunk ki magunknak egy derék férfiút, s tartsuk mindig szem előtt, hogy úgy éljünk, mintha őrá tekintenénk, s úgy csináljunk mindent, mintha ő látná."

Seneca

A civil kezdeményezésű Példakép Tábor 2021-ben ünnepelte 10. évfordulóját. Esettanulmányomban arra keresem a választ, hogy egy hátrányos helyzetű fiataloknak szervezett tábor hogyan alakult ki, kik a tábor megvalósítói, milyen szolgáltatásokat biztosít a táborozóknak, milyen változásokon ment keresztül az évek során, továbbá tekinthetünk-e a táborra társadalmi innovációként. Az adatok feldolgozásával célom volt a tábor történetének feldolgozása, a megvalósításban kulcsszerepet betöltők és szerepük azonosítása. Szintén vizsgálom, hogy a tábor tevékenységéhez kapcsolódnak-e és hogyan az egyes állami szereplők.

Kutatási módszerek

Az esettanulmány során kvalitatív kutatási módszereket alkalmazok. Készítettem félig strukturált interjúkat a tábor megvalósítóival, elemeztem a szervezők által rendelkezésemre bocsájtott, a táborok programjára vonatkozó dokumentumokat és feljegyzéseket, továbbá feldolgoztam a közösségi médiában megtalálható táborra vonatkozó információkat. Az interjúalanyok azonosítása kapcsán hólabda módszert alkalmaztam. Tekintettel arra, hogy a Példakép Tábor célcsoportját Nógrád megyei tanulók alkotják, ismertetem Nógrád megye oktatási és iskolázottsági adatait is.

Nógrád megye oktatási, iskolázottsági adatai

A Példakép Tábor a táborban résztvevő gyermekeket a kezdetektől Nógrád megyei iskolákból vonja be és ez az évek alatt nem változott. 2012-ben a táborozók ellátogathattak a Parlamentbe, melyről rövidfilm is készült[1]. A filmben a következőképpen indokolják a tábor területi fókuszát:

"Nem véletlenül esett a választás nógrádi fiatalokra, hiszen jelenleg ez az ország egyik legszegényebb régiója."

Nemcsak a fent hivatkozott kisfilm, hanem a tábor megálmodói is hasonlóan fogalmazták meg a tábor szervezésének szükségességét. A tanulmány ezen részében azokat az adatokat vizsgálom a teljesség igénye nélkül, amelyek jellemzik a nógrádi gyermekeket, családjukat és az őket oktató, nevelő iskolákat.

A célcsoportot jellemzően a hátrányos helyzetű/roma általános iskolai tanulók adják, de a táborban felsőbb évfolyamon vagy középfokú iskolában tanuló gyermekek is rész vehetnek segítőként. Az oktatási statisztika a roma tanulókra vonatkozó adatokat nem gyűjti, így a Nógrád megyei iskolákat az iskolába járó kiemelt figyelmet igénylő tanulók[2] részcsoportja alapján jellemzem. A 2020/2021. tanévre vonatkozó köznevelési statisztikai adatok alapján Nógrád megyében 99 feladatellátási hely működik, ahol 13 478 tanuló oktatása, nevelése folyik. A tanulók 33%-a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül, 20%-a halmozottan hátrányos helyzetű[3], 12%-a hátrányos helyzetű. A megyében tanuló általános iskolások 27%-a olyan iskolában tanul, amelyben a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők aránya meghaladja az 50%-ot. A magas halmozottan hátrányos helyzetű aránnyal rendelkező iskolákban magasabb a veszélyeztetett (12%)[4] és sajátos nevelési igényű[5] (13%) tanulók aránya is (Hajdú, Hermann, Horn, Hőnich & Varga, 2021). A veszélyeztetettség és sajátos nevelési igény mellett jellemző a megye általános iskolás tanulóira a lemorzsolódással való veszélyeztetettség. Az oktatási hivatal adatai alapján a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók száma 2021/2022. tanévben 5-8. évfolyamon összesen 1063 fő. Az 1063 tanulóból 1050 olyan, aki a félév értékelésénél, minősítésénél a tanulmányi átlageredménye alapján nem éri el a közepes szintet (Oktatási Hivatal, 2022). A megyében a legnagyobb a korai iskolaelhagyók aránya, ami több, mint 30% volt a 2020-as évben. A tehetséggondozásban részt vevő általános iskolás tanulók aránya Nógrád megyében a legalacsonyabb az országban 7,5% (Hajdú, Hermann, Horn, Hőnich & Varga, 2021).

Szülőkre, nagyszülőkre vonatkozó adatok

Az alacsony, legfeljebb általános iskolai végzettségűek aránya három megyében a legmagasabb, köztük Nógrád megyében, ahol ez az érték 25 százalék, továbbá szintén alacsony (44%) azon 20-24 éves fiatalok aránya, akiknek van érettségije. Kiugróan magas a 20-24 évesek esetében a munkanélküliek aránya a megyében, ahol ez az érték meghaladja a 10 százalékot (Hajdú, Hermann, Horn, Hőnich & Varga, 2021). A munkanélküliség tartósan jellemzi a megyét még az Észak-Magyarországi régión belül is. A munkanélküliség nemcsak a 20-24 éves korosztályra jellemző, hanem a 15-64 éves népességre[6] is (1. ábra), (Központi Statisztikai Hivatal, 2021).

A megyében a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek és nagykorú gyermekek száma 10 133, hátrányos helyzetű gyermekek száma 3 684, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek száma 4793 fő (Központi Statisztikai Hivatal). Ugyan a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő, hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek státust a jegyző állapítja meg a gyermekre vonatkozóan, de a szülő, család foglalkoztatottsági, iskolázottsági és lakhatási jellemzői alapján.

Az 1. táblázat ismerteti, hogy a 2020. évben Nógrád megyében a jegyzők milyen feltételek teljesülése miatt nyilvánították a gyermekeket hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetűnek. A hátrányos helyzetű gyermekek 44,7%-a, a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek 50,5%-a általános iskolás (Központi Statisztikai Hivatal).

- 34/35 -

1. táblázat

Hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek száma és megállapítás okai
Megállapított hátrányos helyzetűek száma
és megállapítás oka
Megállapított halmozottan hátrányos helyzetűek száma és megállapítás oka
Szülő alacsony iskolai végzettsége3272Szülő alacsony iskolai végzettsége és a szülő alacsony foglalkoztatottsága2125
Szülő alacsony foglalkoztatottsága284Szülő alacsony foglalkoztatottsága
és elégtelen lakókörnyezet,
illetve lakáskörülmény
404
Elégtelen lakókörnyezet,
illetve lakáskörülmény
128Szülő alacsony iskolai végzettsége és elégtelen lakókörnyezet, illetve lakáskörülmény1554
Szülő alacsony iskolai végzettsége, a szülő alacsony foglalkoztatottsága és elégtelen lakókörnyezet, illetve lakáskörülmény710
Összesen3684Összesen4793

(Saját szerkesztés)

Általánosan jellemző az Észak-Magyarországi régióra, azon belül Nógrád megyére is a korai gyermekvállalás. A 2. ábra ismerteti a 2001-2020 évi adatokat megyei, régiós és országos bontásban (Központi Statisztikai Hivatal, 2020.).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére