Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Tóth Béla: Az önkormányzatok információbiztonsága (Jegyző, 2021/4., 28-29. o.)

Az önkormányzatoknak és saját tulajdonban lévő cégeiknek is érdemes lépéseket tenni az illetéktelen információszerzés megakadályozására. Érdemes komolyan venni a problémát, ha értékes információinkat biztonságban szeretnénk tudni, mert bár nem gondoljuk, mindenhol van olyan információ, ami másnak felbecsülhetetlen értékkel bír.

Ha információvédelemről, lehallgatásmentesítésről esik szó, sokan azt gondolják, hogy mindez csak a piaci szereplőket érintheti, itt vannak fontos, védendő üzleti titkok, amelyek gond nélkül beárazhatók. Az aktív "hallgatódzás" azonban az önkormányzati szférában is ugyanúgy jelen van. Ez egyrészt politikai motiváltságból adódhat, ilyenkor minden elhangzott szó fegyverré válhat. Másrészt az önkormányzatok jelentős pénzösszegek fölött rendelkeznek, aminek egy részét például közbeszerzéses formában költik el, ebben az esetben is megindulhat az információgyűjtés, hogy milyen projektek, milyen feltételekkel indulnak. Ez a típusú információ is "aranyat" ér.

Legtöbbször a tenderek esetében lehet gyanús az, hogy valaki jól értesült. Sajnos erre sokszor már túl későn derül fény. Ha komoly pénzekről vagy nagyobb döntésekről van szó, érdemes átgondolni, vajon ki adhat ki információt, kinek és persze hogyan. Volt rá példa, hogy egy önkormányzatnál felmerült a gyanú a lehallgatásra, mert az arra illetéktelenek szinte minden infót tudtak. A polgármester irodájának átvizsgálása során az ülőgarnitúra egyik részében egy számológépet találtak. Az eszközt nem távolították el, de kialakítottak egy kamera csapdát és egy héten belül meglett a tettes, aki egy magas beosztású munkatárs volt. Úgy bukott le, hogy ment elemet cserélni a lehallgató számológépben.

Gyanúsak lehetnek ragasztási nyomok is, bár ezek inkább megfelelő energiájú ultraviola-fényben látszanak jól. Az UV fényforrást például a potenciálisan veszélyeztetett területek (pl.: vezetői íróasztal) ellenőrzésére alkalmazzák, ezt alkalmazzák bűnügyi helyszíneléseknél is. Megtörtént, hogy egy vezető íróasztala alatt találtak nyomokat, majd a beléptetési protokollt átnézve kiderült, hogy olyan tárgyalópartner is megfordult az irodában, akiről feltételezhető volt a rosszhiszeműség. Mivel az eszközelhelyezést bizonyítani nem lehetett, ezért új biztonsági protokollt vezettek be. A tárgyalóasztalt üvegre cserélték, így ide nem lehetett elrejteni eszközöket, a vezető távollétében pedig megtiltották a belépést.

Nemcsak az önkormányzatok rendelkeznek azonban releváns információkkal, hanem az önkormányzat saját tulajdonú cégei is. Itt is gyakori az adatszivárgás, a belső információk illetéktelenekhez kerülése. Az önkormányzati cégek gazdasági területen dolgoznak, azonosan a versenyszféra más szereplőivel, ezért náluk is indokolt lehet az információvédelem. Javasolt, hogy egy felelős önkormányzat ne csak "otthon" tegyen rendet, hanem a cégeit is világíttassa át. Meglepő eredményre vezethet egy ilyen audit. Megtörtént eset, hogy miután egy vidéki nagyváros önkormányzatát átvizsgálták, több cégnél, több lehallgató eszköz is előkerült.

Felmerül tehát a kérdés, hogy hogyan védekezzünk. Érdemes figyelnünk arra, kinek mit, mikor, hol és hogyan mondunk. Kényesebb szituációkban érdemes úgy fogalmazni, hogy nehezen lehessen azt a célszemély ellen felhasználni. Ez persze nem könnyű, de egy sértődött belső ember, vagy ellenérdekelt fél mindig találhat fontos és felhasználható információmorzsákat. A védekezés fontos része a hangfelvétel ellehetetlenítése, így például mobilokat ne lehessen bevinni fontos tárgyalásokra. Van már olyan önkormányzat, ahol bevezették, hogy a tanácsterembe csak beléptető kapun keresztül mehetnek be, így le kell tenni minden elektronikai eszközt. Persze ez nem túl népszerű, de ad valamennyi biztonságot. A lehallgatások ellen első lépésként érdemes átvizsgáltatni a területet, mert hiába figyelünk oda, hogy ne kerüljön be poloska, ha az már rég bent van. A védett irodák kialakítása tovább növeli a biztonságot. A nagyobb önkormányzatok ma már bevállalnak néhány milliós költséget egy egyszerűbb védett tárgyaló kialakítására.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére